Zapisane w oczach

Ludzkość od zawsze była zainteresowana możliwością zajrzenia w przyszłość.  Wróżenie z kart, z ręki, z fusów, z układu gwiazd to tylko nieliczne z wielu możliwości. Z oczu również można wiele wyczytać.

Jeszcze kilkanaście lat temu irydologia była uważana za "wróżenie z oczu", od tamtej pory wiele się jednak zmieniło i dziś irydolodzy są cenionymi specjalistami cieszącymi się coraz większą popularnością w środowiskach medycznych, irydologia traktowana jest jako nauka i metoda pomocna w diagnozowaniu.

Irydologia jest metodą, która na podstawie obserwacji tęczówki oka pozwala ocenić stan układu obronnego człowieka, innych jego układów oraz narządów, a tym samym określić stan zdrowia pacjenta.  Tęczówka traktowana jest przez irydologów jak mapa ciała, na której zapisane są informacje o stanie zdrowia narządów wewnętrznych i zewnętrznych oraz informacja o tym, jakimi chorobami jesteśmy dziedzicznie zagrożeni. Irydolodzy obserwują całe oko, jednak szczególnie skupiają się na wyglądzie tęczówki, zwracają uwagę na ułożenie żęsek i obecność w tęczówce zmian, np. plamek.

Aby dowiedzieć się czegoś na temat stanu swojego zdrowia nie musisz do razu udawać się do irydologa. Wystarczy, że zastosujesz samoobserwację. Przyjrzyj się swoim oczom w lustrze, sprawdź czy nie są zaczerwienione, czy naczynka nie są popękane, a powieki  opuchnięte. Zwróć również uwagę na to, jak często odczuwasz pieczenie, swędzenie  oczu, jak często masz wrażenie, że twoje oczy są przesuszone, a pod powiekami znajduje się piasek. Jeśli odczuwasz te dolegliwości najprawdopodobniej cierpisz na zespół suchego oka, najprostszym sposobem na jego zniwelowanie jest stosowanie "nawilżaczy oka".

Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele kropli z grupy "sztucznych łez" mających za zadanie nawilżanie powierzchni oka. Różnią się one zarówno ceną, ale co ważniejsze również składem. Najskuteczniejsze w działaniu są preparaty, które zawierają kwas hialuronowy, np. Starazolin Hydrobalance i Starazolin Hydrobalance One .

Kwas hialuronowy znany jest głównie z zastosowania w medycynie estetycznej, niewiele z nas wie, że ma on swe zastosowanie również w okulistyce. Hialuronowa substancja jest obecna w ciele człowieka nie tylko w płynie maziowym stawów, skórze i chrząstce, ale również w  łzach. Dlatego nawilżające krople do oczu zawierające kwas hialuronowy są tak skuteczne. Preparaty te mają większą gęstość i wiążąc wodę, tworzą niewidzialny film na rogówce, który chroni oko przed wysychaniem. Preparaty z kwasem hialuronowym idealnie przylegają do rogówki, długo utrzymują się na powierzchni gałki ocznej i nie wpływają na ostrość widzenia. Kwas HA posiada właściwości lepkosprężyste, dzięki czemu działa na suche oczy jak balsam. Nie ma po nim żadnych pozostałości, skutecznie łagodzi i zmniejsza tarcie powiek. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe zapewne znasz uczcie dyskomfortu, które pojawia się zwłaszcza pod koniec dnia. Kwas hialuronowy łagodzi dyskomfort związany z używaniem soczewek kontaktowych i wydłuża czas ich noszenia. Jeśli jesteś ich zwolenniczką powinnaś szczególnie zwrócić uwagę na preparaty, które posiadają w składzie tę substancję.

Przy nieleczonym zespole suchego oka mogą pojawić się również bóle głowy i karku oraz zaburzenia ostrości widzenia.

Aby więc z radością patrzeć w przyszłość zadbaj o oczy, pamiętaj, ze to właśnie one są zwierciadłem duszy.

Czytaj więcej