Sing song models

Lula szuka nowych talentów. Śpiewać każdy może...modelki również!

W dzisiejszym świecie bycie aktorką , piosenkarką czy modelką nie wystarcza. Prawdziwy sukces utożsamiany jest z czymś więcej. I tak, aby go osiągnąć trzeba zaprojektować linię odzieżową, stworzyć własne perfumy lub zaprezentować swoje ukryte talenty w show telewizyjnym. Czy to jedynie sposób na podsycanie zainteresowania mediów, czy szukanie sposobu na siebie?

Kariera w modelingu trwa krótko. Ogromna konkurencja sprawia, że tylko niektórym modelkom udaje się utrzymać swój status albo chociaż skorzystać ze sławy, którą zdobyły. Te najpopularniejsze mają urodę , rozpoznawalne nazwisko i grono fanów . Ludzi interesują ich związki, styl ubierania, to, co robią na co dzień, gdzie spędzają wakacje. Mają więc, wszystko to, na co wielu początkujących artystów musi ciężko pracować. W przeciwieństwie do nich nie muszą być utalentowane, by wydać książkę, czy nagrać płytę. Liczy się przedsiębiorczość , a nie talent.

Naszym rodzimym przykładem samorealizacji w różnych dziedzinach jest Agnieszka Maciąg . Była modelka napisała książkę kulinarną, wydała tomik poezji i nagrała płytę. Brytyjka Katie Price (Jordan ) znana głównie z sesji dla Playboya, jest równie przedsiębiorcza. Swój majątek wart 30 milionów funtów zdobyła m.in. dzięki udziałowi w reality show, wydaniu autobiografii oraz serii książek dla dzieci, stworzeniu linii bielizny i perfum. W 2005 roku wzięła udział w walce o reprezentowanie UK w konkursie Eurowizji z piosenką "Not Just Anybody" . Rok później nagrała album w duecie ze swoim mężem, Australijskim muzykiem Peterem André .

Płytę wydała również Naomi Campbell jedna z najpopularniejszych modelek świata, która pomimo swoich 38 lat nadal pojawia się na wybiegach i okładkach pism modowych. W 1991 współpracowała z Vanilla Ice przy hicie "Cool As Ice" . Trzy lata później wzięła udział w nagraniu piosenki Quincy'ego Jones'a "Heaven's Girl" , a w 1995 roku wydała swój własny album zatytułowany "Baby Woman ". Piosenka "Lalalala Love Song" , efekt współpracy z Toshi (Toshinobu) Kubota , i piosenka przewodnia płyty "Long vacation" były hitami numer jeden w Japonii, w której sprzedało się ponad milion płyt. W Wielkiej Brytanii album Naomi okazał się jednak klapą i często wymieniany jest jako najgorszy krążek w historii.

Najbardziej znaną, śpiewająca modelką jest Carla Bruni . W latach 90. była ona jedną z najlepiej opłacanych dziewczyn w świecie mody jednak już w 1997 roku rzuciła modeling na rzecz śpiewania. Początkowo pisała teksty, na podstawie których francuski śpiewak Julien Clerc skomponował siedem piosenek na swój albumu "Si j'étais elle ". Jako piosenkarka zadebiutowała dopiero w 2002 roku płytą "Quelqu'un m'a" dit wyprodukowaną przez Louisa Bertignac, jej ówczesnego narzeczonego. Debiutancki album odniósł wielki sukces w Europie i na świecie. Sprzedano ponad 2 miliony egzemplarzy, w samej Francji milion. Drugą płytę wydała w styczniu 2007. Trzecia trafiła do sklepów w czerwcu bieżącego roku.

Związek Kate Moss z branżą muzyczną nie zdziwi nikogo, kto śledzi jej życie prywatne. Jej chłopakiem był Pete Doherty znany z zespołów The Libertines, czy Babyshambles, a jej obecny narzeczony to frontman The Kills Jamie Hince . Kate w 2003 roku zaśpiewała i wystąpiła w teledysku "Some Velvet Morning" Primal Scream. Później można było ją usłyszeć w piosence Babyshambles "La Belle et la Bete " śpiewającą :"Is she more beautiful than me?" . Wystąpiła też z zespołem na jednym z koncertów. Oprócz śpiewania Kate zajmowała się też pisaniem muzyki. Jest współautorką czterech tekstów na drugi album Babyshambles "Shotter's Nation" ("You Talk", "French Dog Blues", "Baddie's Boogie", and "Deft Left Hand"). Czyżbyśmy mieli usłyszeć ją teraz na płycie nowego narzeczonego? Również Heidi Klum od czasu, kiedy związała się z piosenkarzem (Seal) próbuje swoich sił w branży muzycznej. Zadebiutowała w 2006 singlem "Wonderland" , który był pierwotnie napisany do serii reklam perfumerii Douglas. Piosenka trafiła na niemiecką listę hitów zajmując 13 miejsce. Wpływy z singla modelka podarowała dziecięcej instytucji charytatywnej z jej rodzinnego miasta. Rok później nagrała ze swoim mężem piosenkę "Wedding Day" , którą Seal napisał z okazji ich ślubu. Zaśpiewali ją wspólnie podczas grudniowego pokazu Victoria's Secret.

Ostatnio głośno było natomiast, o Agyness Deyn , która nagrała wokal do singla "Who" Five O'clock Heroes i wystąpiła w ich teledysku . Niestety piosenka nie zebrała pozytywnych ocen. W maju przed jej premierą modelka powiedziała, że zastanawia się nad założeniem własnego zespołu Gene Jacket, dla którego komponuje już piosenki. Na razie jednak nie wiadomo, czy pomysł dojdzie do skutku. Wcześniej modelka grała z zespołem "Lucky Knitwear". Teraz próbuje swoich sił w aktorstwie . Pomysł na nagranie płyty miała również Tyra Banks , jednak album "T.Y.R.A" nie został wydany. W 2004 roku nagrała jeden singiel "Shake Ya Body". W teledysku wystąpiły finalistki America's Next Top Model. Pomimo że piosenka była klapą producent muzyczny Darkchild (Rodney Jerkins) powiedział: "Ludzie będą zszokowani. Ona naprawdę umie śpiewać". Tyra nagrała też piosenkę z Kobe Bryant'em, gwiazdą NBA ( "K.O.B.E" ) oraz soundtrack do filmu Disney'a "Life-Size" zatytułowany "Be a star".

Modelki mają świadomość tego, że ich uroda i sława kiedyś przeminą . Widmo wczesnej emerytury zmusza je do poszukiwań nowego, najlepiej równie dochodowego zajęcia. Niektóre już na starcie modeling traktują jako etap przejściowy w swoim życiu i kształcą się lub rozwijają swoje talenty. Inne, wykorzystują szum medialny jaki wokół nich powstaje, próbując sił np. w branży muzycznej. Wydawałoby się, że kariera piosenkarki trwa dłużej niż modelki, jednak nie zawsze tak jest. Victoria Beckham jest jednym z przykładów muzycznej "emerytki" poszukującej nowego zawodu.

Karolina Lewczuk

Zobacz singiel Tyry Banks "Shake Ya Body" !

Więcej o: