Piękne torby i wyjątkowi ludzie

Niedawno Lula pisała o najnowszej kampanii Louis Vuitton z Seanem Connery w roli głównej. Dzisiaj chce Wam pokazać pozostałych pięć zdjęć z wyjątkowego cyklu Core Values.

W ciągu ostatniej dekady wartość słynnego loga LV gwałtownie spadła. Torby francuskiego domu mody stały się raczej symbolem kiczu i nowobogactwa, niż klasyki. Zarządzający marką postanowili poprawić jej wizerunek. W tym celu zaprasili do współpracy największe osobistości kina, polityki oraz sportu. Pomysł projektu kampanii "Core Values" został ogłoszony latem 2007 roku. Niedługo później pokazano trzy pierwsze zdjęcia. Wszystkie wykonane zostały przez mistrzynię fotografii, Annie Lebovitz .

Michail Gorbaczow w kampanii Louis VuittonMichail Gorbaczow w kampanii Louis Vuitton www.louisvuitton.com

Pierwsze, opublikowane najwcześniej, zamieszało nie tylko w świecie mody. Przedstawia ono jadącego limuzyną Michaiła Gorbaczowa , ostatniego przywódcę Związku Radzieckiego. Za nim znajduje się Mur Berliński , obok niego - torba Louis Vuitton . Nietrudno zgadnąć, że udział byłego prezydenta ZSRR w komercyjnej kampanii dobra luksusowego spotkał się z oburzeniem niektórych środowisk, szczególnie w jego rodzinnej Rosji. Mówiono o nim, że z lidera zniewolonego komunistycznego świata stał się niewolnikiem mody kapitalistycznej.

Zdjęcie zrobiło także sporo zamieszania z innego powodu. Z torby leżącej na siedzeniu wystaje gazeta z takim oto tytułem na okładce: "Morderstwo Litwinienki: chcieli oddać podejrzanego za 7 tysięcy dolarów". Litwinienko to były rosyjski szpieg, który został otruty polonem, o co podejrzewa się otoczenie Wladimira Putina . Wszyscy zastanawiali się, czy to naprawdę jedynie reklama toreb i czy nie ma w niej podtekstu politycznego.

To przypadek. Jeśli chcielibyśmy zawrzeć w reklamie dodatkowy komunikat nie byłby on napisany cyrylicą, umieszczony do góry nogami i tak mało widoczny, by do jego odczytania potrzebne było szkło powiększające - powiedział jeden z przedstawicieli Louis Vuitton.

Specjaliści od marketingu i reklamy wiedzą jednak swoje.

Drugie w kolejności było zdjęcie z Catherine Deneuve . Aktorka, o ponadczasowej urodzie, miała podkreślić nieprzemijający urok toreb podróżnych LV. Należy pamiętać, że Deneuve ma na swoim koncie wiele reklam marek luksusowych - była chociażby twarzą Chanel No. 5 w latach 70. Dlatego też, jej udział w kampanii nikogo nie zdziwił - kto inny, jak nie ikona francuskiego kina ma reklamować Louis Vuitton?

Steffi Graf i Andre Agassi w kampanii Louis VuittonSteffi Graf i Andre Agassi w kampanii Louis Vuitton www.louisvuitton.com

Bohaterami trzeciego zdjęcia są Steffi Graf i Andre Agassi , małżeństwo tenisistów. W tle, za parą widać torbę podróżną Sirius oraz jedną z najbardziej rozpoznawalnych torebek LV Speedy . Tym razem zamiast powagi (jak w przypadku Gorbaczowa) czy piękna (Deneuve), na torby LV przeniesiono skojarzenia związane z miłością.

Keith Richards w kampanii Louis VuittonKeith Richards w kampanii Louis Vuitton www.louisvuitton.com

Kiedy wydawało się, że te trzy zdjęcia będą tworzyły zamkniętą całość, do współpracy zaproszono kolejną, bardzo wyjątkową osobę - Keitha Richardsa . Ten ponad sześćdziesięcioletni już gitarzysta The Rolling Stones, niegdyś uzależniony od narkotyków rockman, mógłby wydawać się nie najlepszą osobą do reklamowania produktów Louis Vuitton, jednak jak pokreśliła redakcja New York Magazine:

Jeśli jesteś bogaty, ale wcale nie taki modny czy zadbany, ciągle możesz wydać tysiące na torby Louis Vuitton.

Francis For Coppola oraz Sofia Coppola w kampanii Louis Vuitton Francis For Coppola oraz Sofia Coppola w kampanii Louis Vuitton  www.louisvuitton.com

Kilka miesięcy temu pojawiło się przedostatnie (jak do tej pory) zdjęcie kampanii. Tym razem Annie Leibovitz sfotografowała legendarnego reżysera Francisa Forda Coppolę wraz z córką Sofią . Zdjęcie zostało zrobione w Argentynie , gdzie Coppola przebywał od dłuższego czasu na planie filmowym. Po ukazaniu się fotografii, przedstawiciele Louis Vuitton ogłosili, że współpraca z Sofią zostanie rozwinięta. Słynna reżyserka i scenarzystka zaprojektuje linię torebek oraz obuwia dla francuskiego domu mody.

Kampania "Core Values" to jednak nie tylko zdjęcia. Każdemu z nich towarzyszą specjalnie przygotowane krótkie filmiki, a także prezentacja miasta, z którymi związani są ich bohaterowie oraz, do których, według założeń twórców kampanii, wracają oni po podróżach ze swoimi torbami Louis Vuitton. Twórcy zadbali także o reklamę telewizyjną i kinową "Where will life take you?" ("Gdzie zabierze cię życie?"), która została przetłumaczona aż na 13 języków.

Nowohucianka

Zobacz także:

Bond już wybrał torbę

Czytaj w Znam.to: Helena Rubinstein, Mascara Lash Queen - wyjątkowy tusz do rzęs

Więcej o: