Dziś Donna to jedna z najbardziej znanych projektantek. Z modą związana była od samego początku - jej matka była modelką, a ojczym krawcem.
Od zawsze wiedziała, co chce robić w życiu. Po skończeniu liceum rozpoczęła naukę w prestiżowej nowojorskiej szkole projektowania - Parsons School of Design . Nie zdążyła jej jednak ukończyć (choć w 1987 roku Parsons przyznał jej dyplom ukończenia uczelni) - najpierw pracowała dla Liz Claiborne, a potem przez ponad piętnaście lat dla projektantki Anne Klein.
Choć zawsze uważana była za niesamowicie zdolną i ambitną osobę, dopiero w połowie lat osiemdziesiątych zdecydowała się projektować pod własnym nazwiskiem. Swoją firmę stworzyła w 1984 roku i natychmiast osiągnęła sukces.
Donna Karan zawsze projektowała dla młodych nowoczesnych kobiet, takich jak ona i jej przyjaciółki. Wiedziała, czego potrzebuje współczesna kobieta - zaoferowała jej eleganckie ubrania wysokiej jakości, które nadawały się do noszenia do pracy - proste i funkcjonalne, ale wciąż niesłychanie kobiece.
Kolekcje Donny spodobały się młodym kobietom tak bardzo, że projektantka zdecydowała się ruszyć z tańszą i "młodszą" linią - Donna Karan New York (DKNY) . Jedna z anegdot mówi, że Karan była zła na swoją córkę, która ustawicznie pożyczała ciuchy z szafy swojej matki. Postanowiła więc zaprojektować dla niej i jej koleżanek odrębną kolekcję. I znów osiągnęła sukces. To ona jako pierwsza dostrzegła potencjał w młodszych klientach. Jej imperium modowe stawało się coraz popularniejsze. Wkrótce powiększyło się o dżinsy, linie męskie i perfumy. Dopiero za jej przykładem poszli inni projektanci.
Dziś obie marki (Donna Karan i DKNY) należą do modowego giganta - LVMH, jednak Donna nie planuje oddać władzy - wciąż zachowuje kontrolę nad firmą i projektami.
Paulina
Czytaj w Znam.to: Kosmetyczna "mała czarna"