Chanel rodzaju męskiego

To co jeszcze niedawno wydawało się wprost niemożliwe, stało się faktem. Chanel na sezon wiosna/lato 2009 wypuści kolekcję ubrań dla mężczyzn!

Podczas gdy większość czołowych marek ubiera zarówno kobiety, jak i mężczyzn, francuski dom mody tworzył dotychczas wyłącznie l inie damskie. Jedynymi produktami ze słynnym logo, które adresowano do mężczyzn, były perfumy.

Pierwsze męskie projekty pojawiły się dopiero w tegorocznej kolekcji wiosennej. Na paryskim pokazie stroje zaprezentowało pięciu modeli. Oczywiście nie zabrakło wśród nich największych muz Karla Lagerfelda, Brada Koeniga i Sébastiena Jondeau .

Damskie kolekcje Chanel to przede wszystkim klasyka. Nieco inaczej jest w przypadku projektów dla panów. Stroje są szeroko krytykowane za brak męskości . Znajdziemy tu połyskujące spodnie z jedwabiu, smokingowe marynarki i muchy, a także męską biżuterię oraz łańcuchy zdobiące paski. To elementy typowe dla projektów Lagerfelda. Ich obecność w kolekcji Chanel nie powinna więc dziwić.

Zdjęcia do wiosennej kampanii wykonał Scott Schuman znany jako The Sartorialist. Tutaj stroje robią już zupełnie inne wrażenie. Są bardziej stonowane i przystępne do noszenia na co dzień.

Pytanie o to, czy eksperyment okaże się sukcesem, czy klapą pozostaje na razie bez odpowiedzi. Już wkrótce jednak, okaże się, jak nowy pomysł Chanel zostanie przyjęty przez klientów. To ich ocena będzie decydująca .

Andrzej Grabarczuk

Więcej o: