Projektanci: Zac Posen

Zac Posen to cudowne dziecko Nowego Jorku. Szybko wspiął się na szczyt listy ulubionych projektantów gwiazd. Nie tylko dla nich szyje, ale i przyjaźni się z nimi. W czym tkwi tajemnica jego sukcesu?

Zac Posen , amerykański projektant o aparycji gwiazdy filmowej, urodził się w 1980 roku w dzielnicy Brooklyn. Edukację rozpoczął od szkoły St. Ann's School for the Arts. Później studiował w Parsons School of Design , tej samej, z której wyszli Badgley Mischka. Naukę w kolejnej - Central St. Martins College in London - przerwał chcąc poświęcić czas karierze. A rozpoczął ją od praktyk w Metropolitan Museum of Art Costume Institute pod opieką Richarda Martina, u Nicole Miller i jako asystent projektanta marki Tocca.

Projektant Zac PosenProjektant Zac Posen DEMIS MARYANNAKIS / SPLASH NEWS/EAST NEWS/Demis Maryannakis / Splash News

W 2004 roku doczekał się pierwszego samodzielnego pokazu - i wtedy też został uhonorowany nagrodą CFDA Swarovski-Perry Ellis Award. Publiczność nie od razu jednak polubiła Posena. Bardzo młody, bezczelnie pewny siebie i nie dbający z początku o zainteresowanie ze strony gwiazd, Zac nie budził zaufania. Odmawiano mu nawet talentu.

On jednak miał swój pomysł na modę, którą traktował jako wielkie show. Wybieg uważał za miejsce na eksperymenty i realizowanie własnych fantazji. Jednak od czasów debiutu jego podejście do mody przeszło dużą metamorfozę.

Nie ma nic dziwniejszego od kobiety ubranej w rzeczy prosto z wybiegu. Chodzi o to, żeby czerpać z tego inspirację, dopasowywać poszczególne elementy stroju tworząc swój własny styl - mówi dziś projektant.

Oszałamiający, fantazyjny styl Posena zmienił się w klasyczny i romantyczny. Teraz projektant docenia prostotę z jaką potrafi ona oddziaływać. Nie tworzy na siłę ubrań krzykliwych, odważnych, zwracających uwagę poprzez wywołanie kontrowersji.

Mimo, iż lubię projektować seksowne stroje dla silnych, seksownych kobiet, moje projekty opierają się często na uroku, efekcie glamour. Nie zawsze muszą być sexy - twierdzi.

Charakterystyczne dla Posena elementy kroju to marszczenia i drapowania. Lubi dopasowane, krótkie sukienki bez rękawów, eksponujące figurę. Zjawiskowe są jego suknie wieczorowe - w stonowanych barwach, z lejących się, doskonałej jakości tkanin, często ozdobione długim trenem.

Zac wkupił się już także w łaski Hollywood - jego kreacje chętnie zakładają Lindsay Lohan , Anne Hathaway , Cameron Diaz i Lucy Liu .

Najbliższa przyszłość rysuje się dla Zaca Posena obiecująco - ma już niezaprzeczalną pozycję wśród nowojorskiej śmietanki modowej. Warto pamiętać jego nazwisko - jest na ustach wszystkich!

Magdalena Stroka

Więcej o: