ABC pasa do pończoch

Przez wiele kobiet uznany za retro-ciekawostkę, w dzisiejszych czasach noszony rzadko i tylko na wyjątkowe okazje...

Pas do pończoch jeszcze do niedawna stanowił stały element ubioru każdej kobiety. Obecnie kobiety podchodzą z dystansem do tego elementu bielizny, aczkolwiek od trzech lat notuje się zwiększony popyt na pasy do pończoch. Pasy nie muszą być wyłącznie "narzędziem" do podtrzymania pończoch . Mogą być one także przepięknym (i modnym) elementem stroju, który nierzadko ma właściwości modelujące kobiecą figurę.

Pasy do pończoch możemy podzielić ze względu na ilość podwiązek lub szerokość. Ilość podwiązek w pasie jest sprawą bardzo istotną, gdyż to właśnie im zawdzięczamy utrzymanie pończochy w tym samym miejscu przez cały dzień. Możemy wybierać wśród pasów, które mają od 4 do 14(!) podwiązek. Pasy z 4 podwiązkami nie sprawdzą się na co dzień, zwłaszcza jeżeli prowadzimy aktywny tryb życia. Najlepszym wyborem jest pas z 6 podwiązkami (po 3 na jednej nodze), którego podwiązki przytrzymają w miejscu pończochę z trzech stron. Pasy z większą ilością podwiązek niż 6 (np. z 8 podwiązkami) są polecane kobietom o okrąglejszych kształtach lub tym, które noszą pończochy nylonowe.

Alouette in red - Kiss Me Deadly - Pas półpełny z 4 podwiązkami

Alouette in gold - Kiss Me Deadly - Pas pełny z 6 podwiązkami

Fairy Goth Mother - Pas formujący z 6 podwiązkami

Wracając do podziału pasów ze względu na szerokość, to mamy ich 4 rodzaje: pas cienki (garter belt), półpełny (szerokość 15-20cm), pełny (sz. 25-28cm) oraz formujący (open bottom girdle; sz. 28-35cm). Pas cienki jest to najpopularniejszy model pasa w sklepach stacjonarnych, jednak ma on funkcje jedynie ozdobną. Pas półpełny jest to najbardziej uniwersalny model ze wszystkich, gdyż możemy go nosić zarówno w talii jak i na biodrach. Pas pełny można nosić wyłącznie w talii, najczęściej jest on tak skonstruowany aby podkreślać wcięcie w talii i spłaszczać brzuszek. Pas formujący jest najszerszym modelem ze wszystkich, sięga od wysokości talii za pośladki. Ma on za zadanie podkreślić wypukłość pośladków i wcięcie w talii, spłaszczyć brzuszek i wymodelować biodra.

Warto pamiętać, że nie tylko do pasa możemy przypiąć pończochy. Często można spotkać się z gorsetami , półgorsetami oraz body, które mają doczepione podwiązki.

Fairy Goth Mother

Podwiązki (obojętnie ile ich jest i jaki to jest pas/gorset/body) powinny być dobre gatunkowo. Nie powinny być bardzo rozciągliwe ani nieprzyjemne w dotyku. Ich regulatory oraz żabki powinny być metalowe, ponieważ plastik może pęknąć w najmniej odpowiednim momencie. Szerokość podwiązek zależy od gustu, jednak satynowe, półcentymetrowe, najczęściej bardzo długie podwiązki w ozdobnych pasach nie są najlepszym wyborem.

Prawidłowo dobrany pas jest wygodny. Dobrze wyregulowane, napięte podwiązki trzymają pończochę w jednym miejscu cały dzień. Tylne podwiązki przechodzą obok pośladków, przez co nie odczuwamy ich przy siedzeniu. Materiał pasa ładnie przylega do ciała, nie marszy się ani nie odznacza pod ubraniem. Reasumując: noszenie pasa do pończoch sprawia nam przyjemność.

Na końcu chciałabym zaproponować kilka rozwiązań na to, jak rozwiązać kwestię toalety. Pierwszym rozwiązaniem jest zakładanie majtek na pas. Natomiast pod pas zakładajmy majtki, które ewentualnie można by łatwo przesunąć na bok. Możemy także zaopatrzyć się w majtki rozpinane w kroku lub zrezygnować z tego elementu bielizny. Ostatnim sposobem, jest odpinanie tylnych żabek, po czym wszystko daje się łatwo zsunąć.

Paulina Szestowicka

Paulina jest założycielką forum o pończochach

Zobacz także:

Pisz na Luli i promuj swój talent!

Czytaj także w Znam.to: Doskonały podkład kryjący za 18 zł

Więcej o: