Modelki: Liya Kebede

Jest piękna, mądra i ma zagwarantowane miejsce w czołówce światowych topmodelek. Liya Kebede ma wszystko by zapisać się w historii mody, jako jedna z największych czarnoskórych modelek w dziejach.

Urodziła się w etiopskim Addis Ababa , ale jej historia nie przypomina wspomnień innych modelek afrykańskiego pochodzenia. Wychowywała się w rodzinie należącej do lokalnej klasy średniej, jako jedyna dziewczynka wśród licznego rodzeństwa. Chodziła do dobrej szkoły - Lycee Guebre Mariam. W Etiopii zdobywała też pierwsze doświadczenia w zawodzie modelki.

W rodzinnym kraju wypatrzył ją pewien francuski reżyser i przedstawił agentowi. Zaraz po zakończeniu nauki dziewczyna przeniosła się do Paryża . Szybko jednak przyszedł czas na przeprowadzkę do Nowego Jorku . I tutaj kariera Liyi nabrała rozpędu.

W 2000 roku, na prośbę samego Toma Forda, wzięła udział w pokazie Gucci. To był punkt przełomowy - od tego czasu Liya chodziła w pokazach wszystkich największych kreatorów. Brała udział w kampaniach GAP, Escady, YSL. W 2003 roku została, obok Elizabeth Hurley i Carolyn Murphy, twarzą firmy Estée Lauder - jako pierwsza czarnoskóra modelka w historii firmy. Świat mody oszalał na jej punkcie - pojawiała się na okładkach francuskiego, hiszpańskiego i japońskiego Vogue'a , Harper's Baazar , i-D i Allure .

W 2004 roku, wraz z m.in. Darią Werbowy, Gisele Bündchen, Natialią Vodianovą i Karoliną Kurkovą, pozowała do sesji okładkowej amerykańskiego Vogue'a, jako jedna z bohaterek edytorialu "The Return of the Supermodel" . Rok później Vogue poświęcił jej okładkę i artykuł, opisując jej działalność charytatywną jako Ambasadorki Dobrej Woli Światowej Organizacji Zdrowia.

W 2007 roku magazyn Forbes umieścił ja na 11 miejscu wśród najlepiej zarabiających modelek. Jej zarobki sięgnęły 2,5 miliona dolarów .

Źródło: fashionologie.comŹródło: fashionologie.com Źródło: fashionologie.com

W tym roku natomiast po raz kolejny została doceniona przez amerykańską edycję Vogue'a. Znalazła się natomiast w grupie dziewięciu modelek, które pojawiły się na okładce majowego numeru. Tym samym jest jedną z "najgorętszych twarzy" .

Dziś Liya mieszka w Nowym Jorku z mężem Kassy'm i dwójką dzieci, intensywnie pracuje i jeździ po świecie zwracając uwagę na problemy zdrowia kobiet w ciąży, matek i dzieci. Mimo, że wciąż jest jedną z najbardziej zapracowanych modelek, Liya najbardziej ceni sobie życie rodzinne. A o swojej karierze mówi:

Chciałabym, żeby młode dziewczyny, patrząc na mnie mówiły - jeśli ona mogła tego dokonać, to i ja mogę.

Magdalena Stroka

PROFIL

Imię: Liya

Nazwisko: Kebede

Data i miejsce urodzenia: 3 stycznia 1980, Addis Ababa, Etiopia

Kolor włosów: czarne

Kolor oczu: brązowe

Wzrost: 178 cm

Wymiary: 82,5 - 58,5 - 86,5

Więcej o: