Monika Jagaciak , czyli JAC

W światowych stolicach mody Polskę reprezentują Anja Rubik, Ania Jagodzińska, Magda Frąckowiak, Kasia Struss i Małgosia Bela. Podczas ostatnich pokazów na sezon jesień/zima 2009 dołączyła do nich kolejna modelka z nad Wisły...

Pojawiła się na wybiegach takich marek jak Prada, Versace czy Dolce&Gabbana. Z gracją upadła podczas prezentowania kreacji z kolekcji Herve Legera. Mowa o 15-letniej Monice Jagaciak , występującej pod pseudonimem JAC .

Nawet amerykański portal style.com zauważył i docenił obecność Moniki zamieszczając jej zdjęcia na stronie głównej oraz wymieniając ją w dziesiątce najbardziej obiecujących debiutantek w tym sezonie (obok Karolin Wolter, Kendry Spears, czy Tao Okamoto).

Monika mimo młodego wieku, a raczej właśnie z jego powodu wywołała niemałe zamieszanie w świecie mody. W wieku 13 lat pojawiła się obok Darii Werbowy w kampanii Hermes. Autorem zdjęć był jeden z najsłynniejszych fotografów świata - Peter Lindbergh. I choć kampania wywołała ostrą dyskusję na temat młodego wieku modelki, niewątpliwie była osiągnięciem otwierającym przed Moniką drzwi na wybiegi całego świata.

W 2008 roku młodziutka Polka zaproszona została na Australian Fashion Week . Wywołało to kolejne kontrowersje - najpierw w mediach australijskich, potem na całym świecie. Wydawcy Vogue'a i Marie Claire zagrozili, że wycofają się z relacjonowania pokazów, jeśli organizatorzy nie podporządkują się zasadom obowiązującym w Paryżu i Londynie, gdzie zakazuje się zatrudniania modelek poniżej 16. roku życia i odmówili publikowania zdjęć Moniki. Z powodu licznych i bardzo głośnych protestów organizatorzy zdecydowali się zastąpić 14-letnią Polkę, która miała być twarzą całej imprezy, brytyjską modelką i aktorką Mischą Barton. Protestujący argumentowali, iż organizatorzy zatrudniają młode dziewczyny, które nie mają jeszcze kobiecych kształtów. Trudno nie przyznać im racji. Z drugiej strony jednak, patrząc na zdjęcia starszych modelek na palcach jednej ręki policzyć można te z kobiecymi krągłościami.

Kariera JAC zaczęła się tak, jak w przypadku wielu modelek, od castingu, który miał miejsce w centrum handlowym. Po jego zakończeniu Monika poszła na zakupy, jednak już po kwadransie zadzwoniła do niej kierowniczka agencji GAGA.

Pierwsze kroki w modelingu stawiała na rynkach azjatyckich, gdzie nie ma żadnych obostrzeń - w Singapurze i Tokio. Szybko została zauważona przez skautów z paryskiej agencji IMG, która teraz reprezentuje ją w czterech największych stolicach mody.

Udział Moniki w Australian Fashion Week oceniono jako nieetyczny, jednak wcale nie jest ona najmłodszą chodząca po wybiegach modelką. W 2007 roku mimo chóru protestów Australijka Madison Gabriel (lat 12) została ambasadorką Gold Coast Fashion Week. Z kolei amerykańska aktorka Dakota Fanning mając 12 lat promowała jedną z wiosennych kolekcji Marca Jacobsa.

Jak w wielu dziedzinach życia także i na wybiegach triumfują coraz młodsi - Iman odkryto gdy miała 20 lat, Cindy Crawford debiutowała w wieku 19 lat, a Claudia Schiffer - 17. Dziś najczęściej karierę rozpoczynają szesnastolatki - Gisele Bundchen, Anna Jagodzińska, czy młodsze jak Anja Rubik (15 lat). Ewenementem i dowodem na to, że można stać się supermodelką nie rozpoczynając kariery jako nastolatka jest  Agyness Deyn, która na wybiegu debiutowała w wieku  23 lat.

15-letniej Monika na razie pojawiła się na wybiegach Nowego Jorku i Mediolanu. Paryż i Londyn czekają na jej 16 urodziny. Wielu obserwatorów wciąż zastanawia się, czy to nie za wcześnie. A Wy co sądzicie na ten temat?

Karolina Weber

PROFIL

Imię: Monika

Nazwisko: Jagaciak

Data i miejsce urodzenia: 15 stycznia 1994, Polska

Kolor włosów: ciemny blond

Kolor oczu: niebieskie

Wzrost: 179 cm

Wymiary: 78 - 55 - 87

Rozmiar: 36

Więcej o: