Etniczne szaleństwo

Etniczna biżuteria, kimono, afrykańskie wzory, a nawet paski jak z łowickiej spódnicy. Wszystko już było? Owszem, ale jeszcze nigdy jednocześnie!

Folklorystyczne nawiązania w modzie wciąż stanowią bardzo silną tendencję. Podczas pokazów na sezon wiosna/lato 2009 projektanci zaserwowali nam istną mieszankę wybuchową. Aby się o tym przekonać wystarczy spojrzeć na propozycje Marca Jacobsa (zarówno dla domu mody Louis Vuitton jak i autorskie kolekcje).

Kimonowe paski zestawione zostały z plemienną biżuterią, będącą połączeniem drewnianych korali, sznurków i rzemyków. Żeby nie było zbyt nudno, projektant dodał do tego pióra, zwierzęce wzory i nieco patchworku. Wszystko podane zostało w ultra nowoczesnej formie. Buty, torebki, naszyjniki i bransolety - Marc Jacobs po raz kolejny zaskoczył publiczność. Louis Vuitton wyznaczył nowy egzotyczny trend, któremu nie sposób się oprzeć.

Kimonowe paski to także znak rozpoznawczy kolekcji Basso & Brooke . Tu jednak prezentują się nieco inaczej. Usztywnione, obszyte kolorowym wzorzystym jedwabiem mocno kontrastują ze zwiewnymi sukienkami.

Wzory tureckie to natomiast domena włoskiej marki Etro . W wiosennej kolekcji połączono je z elementami militarnymi, japońskimi jedwabiami i bogatymi koralikowymi zdobieniami.

Sznury korali i kwiaty to nieodłączne elementy stylu hippisowskiego. Świeże spojrzenie na tenże proponują Anna Sui i Diane von Fustenberg . Egzotyczne kolory, zwiewne tkaniny, pióra i kwiaty we włosach mieszają się z całkiem klasycznymi elementami, jednak w zupełnie inny sposób niż u Vuittona.

Sukienki w nigeryjski wzór "Ankara", jakich nie powstydziłaby się Erykah Badu, w różnych wariacjach zaprezentował Junya Watanabe . To dzięki niemu afrykańskie tkaniny ujęte w nietypowe asymetryczne formy, zyskują całkiem nową jakość.

W przypadku trendu etno nic nie jest oczywiste. Projektanci wykorzystali inspiracje z różnych kontynentów oraz kultur, łącząc je w jedno. Chodzi o to, by przełamywać stereotypy.

Co Wy na to?

Harel

Więcej zdjęć z wybiegu znajdziecie w galerii!

Więcej o: