Czerń - królowa jesiennego makijażu

Dominuje nie tylko w stroju, ale i propozycjach najbardziej uznanych wizażystów. Gotycka czerń to jeden z głównych trendów w makijażu tego sezonu.

Wywiad z Terry Barber, jedną z wiodących artystek makijażu MAC.

MAC: Czy "Gotyk" powrócił i mamy do czynienia z "Nowym Gotykiem"? Możesz zdradzić, o co w tym wszystkim chodzi?

Terry Barber: Tak, Gotyk powrócił, ale w sposób w jaki traktowałby go Tim Burton. To czarny romantyzm ,pozbawiony złych duchów i wiedźm, zainspirowany raczej kulturą punków. Bardzo przypomina twórczość Picassa: surowy, z konturami wokół oczu , pełen spontaniczności naiwności i emocji. Czerń wygląda tutaj jakby była nałożona aerografem, podobnie jak u modelek YSL w latach 80-tych. Na myśl przychodzi słynne zdjęcie Helmuta Newtona przedstawiające kobietę w marynarce od smokingu stojąca pod paryską latarnią.

TB: W przeszłości, wystarczyło wziąć kredkę do oczu starszej siostry i talk. Wtedy każdy chciał się znaleźć w tzw. podziemiu. Fani Gotyku spotykali się i nadal się spotykają w miejscach, o których inni chcieliby zapomnieć. Tam mieszkał duch Gotyku. Teraz Gotyk reprezentuje Kate Moss przygotowująca się do imprezy z kieliszkiem szampana w jednej ręce i papierosem w drugiej. Najważniejszy jest obecnie wizerunek lekceważącej, niepoukładanej i wyluzowanej dziewczyny. Jeśli chodzi o makijaż, wystarczy intensywna szminka i trochę błyszczyku wokół oczu.

Nocturnelle - Czerń nocą, Lakier do paznokci, ok. 50 zł

M: Czy Amy Winehouse zrewolucjonizowała dzisiejszy swiat rozrywki i mody swoja fryzura i cieniem do powiek podobnie, jak Edie Sedwick wpłynęła na Andiego Warhola? Co jest tak fascynującego w powrocie do czerni?

TB: Każde pokolenie musi mieć bohaterów, którzy buntują się przeciw systemowi, a my potrzebujemy alternatywy dla całkowitej perfekcji. Amy jest niczym mityczna wiedźma żyjąca w podziemiu.

M: Czy każdy może nałożyć szminkę i pomalować oczy kredka na czarno? W czym tkwi sekret.

TB: Tak, każdy. O to chodzi, żeby nałożyć makijaż szybko , bez zastanawiania. Ma być czarno i seksowanie.

M: MAC stworzył limitowaną kolekcję "Style Black" . Które produkty z tej linii są Twoimi ulubionymi?

TB: Przede wszystkim szminka Grease Paint Stick. Jest gęsta, surowa i tworzy piękne linie. To prawdziwe rzemiosło.

Szminka Grease Paint Stick - Intensywna Czerń, ok. 80 zł

Uwielbiam również nowe cienie do powiek Mineralized Black, z metaliczno-diamentowymi akcentami. Wyglądają jak asfalt po deszczu, a ja mogę poczuć się dzięki nim jak Grace Jones.

 1. 2.

  3. 

1. Cinderfella - Mineralizowana czerń ze srebrną perłą; 2. Young Punk - Mineralizowana czerń z różowawą purpurową perłą; 3. Gilt by Association - Mineralizowana czerń z brązową perłą. Cena: ok. 88 zł/szt.

Czysta perfekcja może być nudna. Pamela Anderson zawsze mi powtarzała, niedoskonałość jest bardziej atrakcyjna.

M: Jak używać Style Black w zależności od pory dnia?

TB: Niezależnie czy jest to dzień czy noc, nie zmieniaj makijażu. W nocy możesz tylko nałożyć bardziej intensywny "Style Black". Najważniejsze, aby oczyścić skórę i usta, a następnie nałożyć cienie. Należy przy tym pamiętać, żeby zbytnio się nie starać. Wszystko powinno wyglądać spontanicznie.

M: Jeśli maluje się oczy na ciemno, jak podejść w takim do ust i policzków?

TB: Tylko wampir pomalowałby wszystko na czarno. Najważniejsze, żeby zachować równowagę. Jeśli intensywnie pomalujesz usta, wtedy oczy powinny wyglądać skromniej. To od ciebie zależy co wymażesz ze swojej twarzy. Ostatnio popularne są wymazane brwi .

M: Czy czerń jest po prostu nieśmiertelna ?

TB: Bez wątpienia. Czerń ma bardzo dużo wcieleń, nie tylko Rock'n'Roll i Gotyk. Film Noir z lat 30-tych i jego surrealizm również miał wielki wpływ na promowanie czerni. Osobiście uwielbiam Anitę Ekberg w La Dolce Vita i włoskie neorealistyczne filmy Felliniego.

Anita Ekberg w La dolce vita, reż. Federico Fellini

Do tego, oczywiście, Helmut Newton i manekin Roberta Palmera z lat 80-tych, od którego nie można uciec i o nich zapomnieć.

Zobacz też:

Czym jest "Efekt szminki"?

Czytaj w Znam.to: Naturalny efekt opalenizny i blask

Więcej o: