Jak pielęgnować włosy mieszane?

Włosy mieszane, analogicznie do cery tego rodzaju są częściowo tłuste i partiami przesuszone. To trudny w pielęgnacji typ, dlatego warto wiedzieć co robić, by nie rwać z ich powodu włosów z głowy.

Prócz włosów normalnych, przetłuszczających się, suchych lub zniszczonych czy cienkich i delikatnych istnieją też włosy mieszane. Są tłuste u nasady, zaś na końcach - suche . Przyczyną takiego stanu jest przede wszystkim częste stosowanie silnych środków chemicznych, takich jak utrwalacze czy rozjaśniacze, a także zbyt rzadkie strzyżenie.

Włosy mieszane są dość kłopotliwe , ogromne znaczenie ma ich odpowiednia pielęgnacja. Oto kilka podstawowych zasad :

1. Do mycia włosów nigdy nie używaj gorącej, tylko ciepłej wody. Zbyt wysoka temperatura zamiast lepiej usuwać tłuszcz wzmaga jego wytwarzanie u nasady, zaś suche końce pod jej wpływem ulegają większemu przesuszeniu i zniszczeniu.

2. Nie stosuj szamponów przeznaczonych do włosów tłustych. Mogą spowodować pogorszenie kondycji suchych końców pasm. Najlepszy wybór to szampony przeznaczone do włosów normalnych .

3. Uważaj, by nie przesadzać z ilością szamponu. Nie nakładają go bezpośrednio na włosy, tylko odmierz niewielką ilość na dłoni i rozcieńcz odrobiną wody.

4. Szampon aplikuj na skórę głowy, nigdy na końce. Aby uniknąć ich dodatkowego przesuszania najlepiej jest umyć je przy pomocy piany spływającej od skóry głowy.

5. Bardzo dokładnie spłukuj szampon. Jego pozostałości mogą obciążać włosy i powodować ich szybsze przetłuszczanie się.

6. Po umyciu włosów stosuj odżywkę do spłukiwania . Pamiętaj, że podobnie jak szamponu nigdy nie powinnaś nakładać na końcówki, tak odżywki nie wolno wcierać w okolice skóry głowy. Zawarte w niej składniki nawilżające spowodowałyby zwiększone wydzielanie sebum .

Odżywkę wcieraj w końce pasm bardzo staranie, a po określonym czasie spłucz ją przy pomocy chłodnej wody (dzięki temu łuski zostaną zamknięte, a wilgoć zatrzymana we wnętrzu włosa).

7. Raz w tygodniu zafunduj włosom głęboki zabieg kondycjonujący. W suche partie wetrzyj bogatą odżywkę nawilżająco-regenerującą, nadmiar wyciśnij w ręcznik i pozostaw na kilka godzin. Potem starannie umyj włosy. Gotową odżywkę możesz zastąpić oliwą z oliwek, która stanowi wybawienie dla suchych i zniszczonych włosów.

8. Pamiętaj o regularnym podcinaniu końcówek (co najmniej raz na 2 miesiące). Dzięki temu zlikwidujesz problem łamliwych, rozdwajających się końcówek.

alat

Zobacz też:

Nowości: Ananasowy peeling do skóry głowy

Czytaj w Znam.to: Zmysłowy zapach wiatru

Więcej o: