Jak znaleźć bezpieczne kosmetyki?

W nawiązaniu do tematu bezpieczeństwa kosmetyków (i działania poszczególnych substancji w nich zawartych), który poruszaliśmy niedawno, podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze dobrego kosmetyku.

Po pierwsze, pamiętajmy o zdrowym rozsądku . Nie chodzi przecież o to, byśmy nagle zaprzestali używać kosmetyków, bo mogą one zawierać toksyczne substancje, a przez to być szkodliwe. Warto jednak wybierać te najbardziej naturalne i nie ulegać bezkrytycznie reklamom , skłaniającym nas do kupowania coraz to nowych produktów, których de facto nie potrzebujemy (producenci często najpierw kreują nasze potrzeby, a potem je zaspokajają z uszczerbkiem dla naszych portfeli).

Największą gwarancję bezpieczeństwa dają nam kosmetyki ekologiczne oraz dermokosmetyki apteczne. Trudno jest zastąpić maskarę, szminkę czy cienie do powiek kosmetykami naturalnymi ew. dermatologicznymi, jednak krem, balsam, szampon lub peeling - jak najbardziej. Oferta jest szeroka, wystarczy poszukać w sklepach internetowych z kosmetykami eko lub zapytać w aptece.

Wiele firm zamieszcza na opakowaniach swoich produktów określenia: "ECO", "Bio", "100% naturalny" itp., jednak czasem zdarza się, że jest to jedynie chwyt marketingowy. Dlatego też warto CZYTAĆ SKŁADY kosmetyków (oznaczenia INCI, drobnym drukiem na opakowniu) i lepiej unikać tych, które zawierają mix: syntetycznych dodatków zapachowych ("parfume", "fragrance"), konserwantów (zwłaszcza z końcówką -paraben), silikonów, parafiny, oleju mineralnego (mineral oil, petrolatum), substancji o oznaczeniu TEA (nie ma nic wspólnego z wyciągiem z herbaty!) - to triethanolamine (może powodować reakcje alergiczne, wysusza skórę).

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa kosmetyków znajdziecie na stronach organizacji Campaign for Safe Cosmetics oraz SKIN DEEP - Cosmetic Safety Database

Oto garść wskazówek:

1. Czytajmy składy, a przez to bądźmy świadomymi konsumentami .

2. Kupując "kosmetyki ekologiczne" sprawdzajmy, czy posiadają one certyfikaty potwierdzające, iż faktycznie są to kosmetyki eko. Najbardziej znane organizacje certyfikujące to : ECOCERT, Cosmebio, Demeter, BDIH.

Czym charakteryzuje się kosmetyk ekologiczny ?

- składniki użyte do jego produkcji pochodzą z upraw kontrolowanych,

- nie zawiera syntetycznych zapachów i barwników (jedynie te naturalne, np. olejki eteryczne),

- nie zawiera konserwantów syntetycznych, takich jak parabeny lub fenoksyetanol (niektóre konserwanty - naturalne z identycznymi są dozwolone - np. kwas benzoesowy, kwas salicylowy czy sorbinowy),

- w jego składzie nie znajdziemy pochodnych przerobu ropy naftowej , tj. parafina, silikon czy emuglatorów PEG,

- jako produkt końcowy nie był testowany na zwierzętach i poddawany radioaktywnemu naświetlanie w celu odkażenia.

3. Dokonując zakupu kosmetyków sprzedawanych w aptece warto przyjrzeć się ich składowi. Nie wszystkie produkty dostępne w aptekach są dermokosmetykami (czyli specyfikami hipoalergicznymi ). Najlepiej wybierać te kosmetyki apteczne, które pozbawione są sztucznych dodatków zapachowych i barwników oraz konserwantów typu parabeny.

4. Nie ulegajmy jedynie magii przekazów reklamowych. Warto czytać testy porównawcze i wyniki badań, prowadzonych przez niezależne instytucje i organizacje non-profit.

Po prostu: bądźmy ŚWIADOMYMI konsumentami.

Alicja Tatarczuk-Nowik

Zobacz też:

Czy istnieją bezpieczne kosmetyki?

Czytaj w Znam.to: Serum wyszczuplające do redukcji rozstępów

Więcej o: