Przełomowa okładka Vogue Paris

Marcowy numer Vogue Paris jest zapowiedzią zmian, bo na okładce pojawiła się pierwsza ciemnoskóra modelka od czasów Lyii Kebede w maju 2002 roku.

Ostatnio wiele się mówiło o dyskryminacji w modelingu, zwłaszcza jeśli chodzi o kontrakty reklamowe i okładki. Naomi Campbell próbowała to zmienić , jednak jej działania niewiele pomogły . Ciemnoskóre modelki co prawda zaczęły się pojawiać w magazynach modowych, ale z pewnością nadal przegrywają z koleżankami o jaśniejszej barwie skóry.

We wrześniu magazyn i-D zaprezentował zaskakującą okładkę z czterema, ciemnoskórymi modelkami. Branża liczyła na poparcie ważnych naczelnych Vogue'a , ale żadna z nich się na to nie zdecydowała, a Carine Roitfeld wręcz podkręciła atmosferę swoim październikowym numerem. Naczelna Vogue Paris dodała oliwy do ognia stylizując Larę Stone na czarną modelkę. Sesja wywołała poruszenie i falę krytyki, ale na odpowiedź Carine musieliśmy czekać aż pięć miesięcy, do marca.

Najnowszy numer Vogue Paris jest ważny, ponieważ Rose Cordero została pierwszą ciemnoskórą modelką, która pojawiła się na okładce francuskiego wydania "biblii mody" od maja 2002 roku. Przez prawie 8 lat żadna modelka o ciemnej karnacji nie miała własnej, solowej okładki Vogue Paris. W 2008 roku Noemie Lenoir pojawiła się w wydaniu czerwcowo/lipcowym, ale podzieliła ten honor z Laetitią Castą .

Vogue Paris czerwiec/lipiec 2008 - Noemie Lenoir i Laetitia CastaVogue Paris czerwiec/lipiec 2008 - Noemie Lenoir i Laetitia Casta fot. skan własny

Rose została sfotografowana przez duet fotografików Mert - Marcus (Mert Alas i Marcus Piggott). To pierwsza okładka Vogue'a w jej karierze. Modelka wygląda królewsko. Na szyi ma pasek Louis Vuitton i koszulę w kolorze khaki. To idealne nawiązanie do jednego z wiosennych trendów - wojskowych inspiracji .

Carine Roitfeld lubi szokować, ale niezależnie czy zdecydowała się na taki krok dla rozgłosu, czy z innych pobudek, należą się jej brawa za to, że postanowiła przeciwstawić się ogólnym tendencjom i odważyła się na wypuszczenie magazynu, który promuje ciemnoskóra modelka. To niewątpliwy przełom .

Karolina Lewczuk (Karolina L.)

Cz ytaj w Znam.to: Antyperspirant w kulce przeciw intensywnemu poceniu

Więcej o: