O zapachach słów kilka

Perfumiarskie abc - składniki, rodzaje, kategorie...

Przy wyborze perfum każda z nas kieruje się przede wszystkim zapachem, inne patrzą na flakon , jeszcze inne na marki . Warto jednak spojrzeć na nie ze strony nieco bardziej technicznej.

Perfumy robione są z olejków zapachowych , środków wzmacniających i homogenizujących oraz rozpuszczalnika. Im więcej zawartości pierwszego składnika, tym zapach jest trwalszy. Perfumy mają ich 15-20%, wody perfumowane (EDP) 10-15%, wody toaletowe (EDT) 5-10%. Są też mniej popularne wody kolońskie (EDC) o zawartości olejków zapachowych 3-5% i wody odświeżające (1-3%).

Tematyka ta zawiera kilka nazw, które niewiele nam mówią - nie bez powodu... Znaczenie ich z chęcią wolałybyśmy pozostawić w niewiedzy. Są to naturalne środki wzmacniające zapach olejków . Należą do nich piżmo, kastoreum i cybet , które są wydzielinami okołoodbytniczymi niektórych zwierząt, a także ambra , która jest pozyskiwana z wnętrzności wielorybów i jest prawdopodobnie wynikiem niestrawności zwierzęcia.

Perfumy dzielone są na kategorie zapachowe . Podział ten nie jest ścisły - w wielu perfumeriach znaleźć można drobne różnice. Postanowiłyśmy opisać kilka z nich:

Drzewne:

Zapach drzewny - Celine Sensual Summer Woda toaletowa 100ml , 138 zł (pachnij.pl)Zapach drzewny - Celine Sensual Summer Woda toaletowa 100ml , 138 zł (pachnij.pl) pachnij.pl

fot. Celine Sensual Summer Woda toaletowa 100ml , 138 zł (pachnij.pl)

Niegdyś dotyczyła tylko zapachów męskich, jednak od kilku lat pojawiają się damskie wersje. Bazę perfum z tej kategorii stanowią drzewa; najczęściej jest to paczula, sandałowiec, cedr i wetiwer.

Cytrusowe:

zapach cytrusowy - Cacharel Eden Woda perfumowana 100ml, (pachnij.pl)zapach cytrusowy - Cacharel Eden Woda perfumowana 100ml, (pachnij.pl) pachnij.pl

fot. Cacharel Eden Woda perfumowana 100ml, (pachnij.pl)

Często nazywane zielonymi lub owocowymi. Wykorzystuje się w nich olejki pozyskiwane z cytrusów. Najczęściej jest to cytryna we wszelkich odmianach, ale także grapefruit czy limonka.

Kwiatowe:

zapach kwiatowy - Alexander McQueen My Queen EDP W 100 ml, 169 zł (multiperfumeria.pl)zapach kwiatowy - Alexander McQueen My Queen EDP W 100 ml, 169 zł (multiperfumeria.pl) multiperfumeria.pl

fot. Alexander McQueen My Queen EDP W 100 ml, 169 zł (multiperfumeria.pl)

Perfumy na bazie kwiatów są najpopularniejsze i najliczniejsze. Najczęściej wykorzystywane są: jaśmin, róża, bez i konwalia.

Orientalne:

zapach orientalnyzapach orientalny multiperfumeria.pl

fot. Burberry Brit Red EDP W 100 ml, 190 zł (multiperfumeria.pl)

Są to zapachy charakteryzujące się dużą trwałością. Są zmysłowe i egzotyczne, a do ich stworzenia najczęściej stosuje się wanilię, piżmo, cynamon i przyprawy korzenne.

Owocowe:

zapach owocowyzapach owocowy multiperfumeria.pl

fot. Britney Spears Fantasy EDP W 50 ml, 115 zł (multiperfumeria.pl)

Lubiane szczególnie przez młode kobiety. Najczęściej są to słodkie i kuszące zapachy z wyraźną nutą porzeczki, kiwi, śliwki, mandarynki czy gruszki.

Szyprowe:

zapach szyprowyzapach szyprowy pachnij.pl

fot. Escada Signature Woda perfumowana 75ml, 160 zł (pachnij.pl)

Nazwa wywodzi się od Cypru. Jest to mieszanka drzewno-cytrusowa, a przykładowymi składnikami są mech, dąb, bergamotka, limonka.

Anna Szulc

Cytrusowy zawrót głowy

Czytaj w Znam.to: Lakier do paznokci z metioniną

Więcej o: