Elie Saab - talent w pigułce

Elie Saab znany jest z zachwycających kreacji, w których każda kobieta wygląda zjawiskowo. Historia tego projektanta jest opowieścią o ludzkich pragnieniach i zrealizowanych marzeniach.

Najtrudniejszy pierwszy krok...

Elie Saab urodził się 4 czerwca 1964 roku w Bejrucie . Przygodę z modą zaczął w wieku 9 lat . Podpatrując swoją matkę zszywał kawałki materiałów, dopasowywał kolory i tworzył ubranka dla zabawek. Wtedy jeszcze nikt z jego rodziny nie przypuszczał, że 40 lat później Elie Saab będzie jednym z najbardziej liczących się projektantów naszych czasów. Chłopak jednak od zawsze wiedział jakie jest jego przeznaczenie. Moda stała się jego największą pasją.

W wieku 18 lat Elie postanowił otworzyć pierwsze atelier i przeprowadzić w Libanie rewolucję odzieżową. Skupił się na tworzeniu wieczorowych kreacji oraz sukien ślubnych. Bogate Libanki, żony biznesmenów, księżniczki, damy z klasy wyższej były najlepszą reklamą naszego bohatera. Powoli, ale skutecznie zdobywał uznanie wśród klientek, które ubierał.

Mając 25 lat ożenił się ze swoją wielką miłością - Claudine, która jest jego muzą i uosobieniem wszystkiego, co doskonałe. Rok po zaślubinach, w 1990 roku zaczęto mówić o 26-letnim chłopaku, który może odnieść globalny sukces. Międzynarodowe media po raz pierwszy zwróciły na niego uwagę. 7 lat później zaproponowano mu członkostwo w prestiżowej włoskiej Camera Nazionale della Moda Italiana . Był pierwszym obcokrajowcem, który doznał tego zaszczytu. Przedstawił najlepsze projekty podczas Alta Moda Fashionn Week w Rzymie i oczarował publiczność swoim talentem. Umiłowanie kobiecej sylwetki oraz umiejętny dobór tkanin, dodatków stanowiły jego atuty. Elie do szkiców starał się przemycić ducha modernizmu i mieszankę luksusu, co wyróżniło go spośród innych projektantów.

Czas na fashion show

W 1998 roku świat ujrzał pierwszą damską kolekcję ready-to-wear. Mediolan oddał mu wtedy swoje serce, Elie, podarował zaś światu talent. Jego kariera nabierała tempa. Z roku na rok marka się umacniała. Szyjąc wieczorowe kreacje, koktajlowe sukienki i ubrania codziennego użytku Libańczyk chciał czegoś więcej niż zdobywanie pieniędzy na rozwój firmy. Pragnął, by jego krawiectwo uznane zostało za sztukę.

Prawdziwa moda wywodzi się z Paryża, to w mieście miłości, kreatorzy pragną zaprezentować autorskie kolekcje, marzą zaistnieć. Dwa razy w roku pokazy ready-to-wear gromadzą rzesze zwolenników. Znane twarze, osobistości ze świata polityki, muzyki, biznesu i mody lgną do stolicy Francji, jak ćmy do świetlnych reflektorów. Jednak to wysokie krawiectwo (fr. haute couture), ta pochłaniająca godziny pracy, mozolna, mało rentowna, lecz budząca wzruszenie prestiżowa forma sztuki była celem Eliego Saaba.

W 2000 roku projektant otworzył show room oraz pracownię i został oficjalnie wpisany do księgi kreatorów, którzy mają przywilej zaprezentowania haute couture. Paryż, stał się "nowym" domem, ostoją spokoju. Klientki przylatywały z różnych zakątków świata, by móc uczestniczyć w jego pokazach mody. Był ich ulubieńcem, doradcą personalnym w dziedzinie stylizacji. Każda z klientek szykując się na ważne przyjęcie wybierała to, co stworzył. Polegały na nim.

Halle Berry.Halle Berry. AP

Halle Berry i haute couture

Zanim międzynarodowe sławy poznały propozycje odzieżowe Eliego ubierały się u innych francuskich, włoskich, nowojorskich znawców mody. To dzięki aktorce Halle Berry Saab odniósł globalny sukces. Gwiazda w 2002 roku na corocznej gali rozdania Oskarów miała na sobie piękną, seksowną suknię. W tę magiczną noc Berry otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. To był jej czas. Swoją charyzmą i talentem zdobyła serca milionów kinomanów na całym świecie, a swoim wyglądem podczas gali pomogła Eliemu wspiąć się po szczeblach sławy. Dzięki temu zyskał ugruntowaną pozycję na rynku odzieżowym, a jego marka zyskała rozpoznawalność wśród profesjonalistów z branży mody.

Jego kariera płynęła, jak rwąca rzeka. W 2007 otworzył pierwszy butik w Europie Środkowej w paryskim Rond Point des Champs Elysees a rok później przyszedł czas na Wielką Brytanię.

Dumny "ojciec"

Do najnowszej kolekcji haute couture na 2010 rok rzemieślnik użył najdroższych materiałów, jak: szantung, muślin, szyfon, satyna. Zaprezentował 44 piękne kreacje, które zachwyciły większość osób goszczących na pokazie. Kremowo żółte sukienki, cieliste garsonki, blado niebieskie kloszowate suknie. Jak jednym zdaniem określić to, co pokazał w Paryżu? To bajkowa podróż w krainę marzeń. Mniejsza ilość biżuterii, naturalny makijaż wpływały pozytywnie na całokształt pokazu.

Elie Saab haute couture wiosna/lato 2010Elie Saab haute couture wiosna/lato 2010 Elie Saab fot. EAST NEWS

Czy mężczyzna, który umiejętnie łączy życie zawodowe z rodzinnym ciepłem może stać się wzorem do naśladowania? Być może, ale jedno jest pewne, że jako znawca kobiecych wdzięków i perfekcjonista w każdym calu Saab długo jeszcze będzie upiększał naszą rzeczywistość swoimi odzieżowymi propozycjami.

Tomasz Kociuba

W jego kolekcjach można spotkać takie gwiazdy , jak: Angelina Jolie, Beyonce, Christina Aguilera, Catherine Zeta-Jones, Dita von Teese, Elizabeth Hurley, Emmanuelle Béart, Halle Berry, Marcia Cross, księżniczka Rania z Jordanii i Teri Hatcher.

Elie Saab

1964 - urodził się w Bejrucie

1981 - wyjechał do Paryża, by uczyć się projektowania

1982 - wrócił do Bejrutu i otworzył własne atelier; zaprezentował swoją pierwszą kolekcję w Casino Du Liban

1997 - został członkiem Camera Nazionale della Moda Italiana i zaprezentował swoją kolekcję podcza Alta Moda Fashion Week w Rzymie

1998 - otworzył showroom w Mediolanie i stworzył pierwszą kolekcję ready-to-wear

2000 - otworzył salon i showroom w Paryżu, zaczął projektować kolekcje couture

2002 - Halle Berry założyła jego suknię na uroczystość wręczania Oskarów

2003 - zaprezentował w Paryżu swoją kolekcję haute couture na specjalne zaproszenie prestiżowego Chambre Syndicale

2005 - zaprezentował w Paryżu swoją kolekcję ready-to-wear i otworzył swój pierwszy butik w Bejrucie

2006 - został oficjalnym członkiem ("correspondent member)" Chambre Syndicale De La Haute Couture

2007 - otworzył swój flagowy sklep w Paryżu

2008 - powstał jego pierwszy sklep w Wielkiej Brytanii

Więcej o: