Hit czy kit: aparat ortodontyczny

Jedni go pragną, inni go mają i albo nienawidzą, albo kochają...

Wiele osób twierdzi, że stały się modne . Aparaty ortodontyczne nadal są dość kontrowersyjne - z jednej strony można je uznać za mało estetyczne i higieniczne, a z drugiej świadczą o zadbaniu i dają perspektywę hollywoodzkiego uśmiechu .

Ostatnio nawet gwiazdy się do nich przekonały - zamki mają Kasia Stankiewicz , Karolina Malinowska i, chyba najskuteczniejszy popularyzator, Tomasz Jacyków . U ostatniego wada była największa, narażała stylistę na szykany, stąd dla niego największy plus za tę decyzję - zwłaszcza, że jako autorytet w świecie stylizacji potwierdza, że i z metalem na zębach można wyglądać dobrze !

Tomasz Jacyków, Karolina Malinowska, Kasia StankiewiczTomasz Jacyków, Karolina Malinowska, Kasia Stankiewicz East News, Kapif

Dla zainteresowanych kilka zwięzłych informacji na temat aparatów:

- Do wyboru mamy aparaty ruchome i stałe . Pierwsze działają około 10 razy wolniej, są mniej higieniczne i nie naprawią większych wad. Ich cena jest o 2/3 niższa, jednak długość leczenia sprawi, że koszt wizyt wyrówna całkowitą kwotę. Autorka subiektywnie odradza (po roku męczarni zdecydowałam się ponownie zapłacić - tym razem za stały aparat, który w dwa miesiące przesunął zęby tak, jak ruchomy nie zdążył w rok) ;)

- Stałe aparaty mają wiele wariantów. Mogą być metalowe lub estetyczne . W pierwszej grupie zamki mogą być zwykłe lub antyalergiczne; w drugiej ceramiczne, kompozytowo-ceramiczne lub szafirowe. Cena aparatu estetycznego jest wyższa, a z jego jakością jest różnie - jeśli zdecydujesz się na taki, nie wybieraj najtańszej wersji, bo zamki mogą okazać się kruche, a to może narazić na dodatkowe koszty i dyskomfort.

- W metalowych aparatach przy każdej wizycie można założyć inny kolor ligaturek (gumek). Istnieją strony, na które mogą pomóc w dokonaniu wyboru, np. TUTAJ .

- Przy wyborze ortodonty najlepiej zrobić wywiad społeczny - to najbardziej rzetelna informacja, w której zawarta będzie i cena i skuteczność leczenia.

- Im większe miasto, tym większa cena, jednak nie warto się zniechęcać - zawsze znajdzie się jakaś perełka.

- Aparaty średnio nosi się od 2 do 4 lat. Nie warto się spieszyć , bo przy zbyt szybkim zdjęciu wada może powrócić. Najlepiej szybko przesunąć zęby tak, by były ustawione idealnie, a później poczekać aż kościec się ustabilizuje.

Przy jakichkolwiek wątpliwościach, co do skuteczności prostowania , można poszukać w internecie zdjęć typu "przed i po". Ostatnio coraz popularniejsze są filmiki dokumentujące postępy w leczeniu ortodontycznym , oto przykład:

Jak Wy odbieracie estetykę aparatów ortodontycznych? Nosicie/nosiłyście aparat? Jak odbieracie efekty - kolosalna różnica? Jakie wybrałyście zamki - estetyczne czy metalowe?

Anna Szulc

Czerwony lakier do paznokci

Czytaj w Znam.to: Vintage jak malowany

Więcej o: