Futra są wyłącznie dla bogatych?

Karl Lagerfeld znany jest z kontrowersyjnych wypowiedzi. Zasłynął jako przeciwnik okrąglejszych kształtów, a teraz poruszył równie delikatny temat - noszenie futer.

Niemiecki kreator rozsławił się wypowiedziami na temat otyłości , kształtów Heidi Klum i popierania wychudzonych modelek. Wszystkie wywołały burzę w mediach i może o to właśnie chodziło, bo projektant nie faworyzuje anorektyczek, wręcz przeciwnie. Karl jest fanem Lary Stone , która nie pasuje to wzorcowego rozmiaru "zero", a jeszcze kilka lat temu sam należał do grona otyłych . Czyżby to był jedynie sposób na przyciągnięcie uwagi, a może jego słowa są źle rozumiane?

Karl LagerfeldKarl Lagerfeld Karl Lagerfeld fot. EAST NEWS

Ostatnią burzę wywołała jego wypowiedź dla Vice magazine. Projektant poruszył dość delikatny temat, jakim jest noszenie futer . Karl nie ukrywa, że jest zwolennikiem pięknych, naturalnych futer , jednak nie to wywołało poruszenie. Projektant stwierdził, że powinny je nosić wyłącznie osoby, które na to stać.

Jeśli cię na nie nie stać, to po prostu zapomnij o tym. Nie używaj tego, jako część inwestycji, by pokazać ludziom jak bardzo jesteś bogaty. (...) To jest jak duży kamień. Jesteś szczęściarzem, jeśli masz duży kamień, ale jeśli wpędzasz się w problemy finansowe, by zdobyć ten kamień, to nie masz kamienia. Jeśli Cię na to stać, ok. Ale jeśli myślisz, że to inwestycja, to zapomnij o tym." - powiedział Karl.

Po tym wywiadzie, w mediach pojawiły się informacje, że według Karla futra mogą nosić tylko bogacze . Jednak, naszym zdaniem, projektant poruszył ciekawą kwestię, która nie dotyczy wyłącznie futer, a wszelkich dóbr luksusowych. Wielu ludzi zaczęło żyć na kredyt i nabywać rzeczy, na które tak naprawdę ich nie stać. Zadłużają się , by mieć torbę Louis Vuitton, szpilki Christiana Louboutina, futro, czy drogi samochód. Wszystko po to, by awansować w hierarchii społecznej i być bliżej grupy, do której aspirują. Znane logo, czy rozpoznawalny model są symbolem, który pozwala nam szybko zaklasyfikować daną osobę i jej status materialny. Wyznacznikiem bogactwa może być duży kamień, ale może być i futro. Choć nie do końca dotyczy to polskich realiów, bo u nas doskonałe futro można kupić w sklepach vintage lub znaleźć na strychu u babci. Niemniej jednak, chodzi o życie ponad stan.

projekt Karla Lagerfelda dla marki Fendi (zima 2002)projekt Karla Lagerfelda dla marki Fendi (zima 2002) Karl Lagerfeld fot. EAST NEWS

Karl z pewnością ma rację . Jeśli kogoś nie stać, to nie powinien się zadłużać, by kupić najdroższy model. Projektant swoją szczerą wypowiedzią zapewne obraził wielu swoich fanów, ale życie na kredyt było jedną z przyczyn kryzysu gospodarczego. Podobną kwestią jest też noszenie podróbek znanych marek, jednak ten temat poruszmy niebawem.

Więcej o: