Jak rozpoznać podróbki perfum?

Rynek zalewają perfumy, które z oryginalnością mają niewiele wspólnego. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w porządku, a gdy się nimi popsikamy czar pryska i ogarnia nas zawód oraz złość. Jak uniknąć trefnego zakupu podpowiada Lula.

Era zakupów internetowych przyniosła wiele korzyści, ale i niebezpieczeństw . Sklepy mają możliwie niskie ceny, wybór jest ogromny, a zamówiony towar przychodzi prosto do naszego domu. Niestety, w przypadku perfum istnieje ryzyko zakupienia podróbki , a na zwrot kosztów często nie można liczyć.

Oto kilka porad, jak dobrze zrobić perfumiarskie zakupy w internecie, nie dając się zwieść pozorom okazji, która pachnie niczym odświeżacz:

- Przed zakupem zapoznaj się z zapachem - najlepiej w znanej perfumerii stacjonarnej lub za pomocą próbki. Dzięki temu unikniesz wydania pieniędzy na perfumy, które się tobie nie spodobają i będziesz potrafiła po woni i jej trwałości ocenić czy to produkt oryginalny.

- Gdy robisz zakupy w internecie, a nie masz w tym doświadczenia i nie chcesz podejmować ryzyka, unikaj portali aukcyjnych typu E-Bay czy Allegro , na których czyha wiele nieuczciwych sprzedawców, których, mimo wielu starań, nie uda się pracownikom stron wyłapać od razu.

- Nie kupuj na rynkach i bazarach .

- Jeśli to możliwe, zwróć uwagę na jakość wykonania - podróbki często mają inne atomizery , które się łatwo psują, psikają strumieniem, a nie mgiełką i zostaje na nich osad.

- Gdy wybierzesz formę sklepu internetowego , sprawdź czy prowadzi legalną działalność - jeżeli po zakupie otrzymasz rachunek , to wszystko powinno być w porządku - znaczy to, że sklep rozlicza się, jest zarejestrowany i działa zgodnie z prawem. Można z takim przedsiębiorstwem poprowadzić udaną transakcję.

PerfumyPerfumy fot. Shutterstock

Jeśli decydujesz się na portale aukcyjne, pamiętaj:

- Najczęściej podrabianymi perfumami są te o maksymalnej pojemności - prawie zawsze od 75 do 100 ml. Chodzą słuchy, że nielegalne produkty zaczęto wypuszczać w mniejszych buteleczkach, by dalej móc skutecznie sprzedawać, jednak my nie spotkałyśmy się z potwierdzeniem tej informacji. Nie podrabia się także zestawów upominkowych i testerów.

- Wybieraj produkty w cenie niewiele niższej niż w stacjonarnych perfumeriach . Jeśli za 100ml buteleczkę konkretnego zapachu w Sephorze zapłaciłabyś 300 zł, a na Allegro jest on za 80-150 zł, to na pewno jest to podróbka. Różni sprzedawcy mają różne ceny, zdarzają się okazje, ale nie aż takie. Najlepiej wybierać zapachy maksymalnie 50-70 zł tańsze, niż standardowo - takie upusty są możliwe, dzięki dużej sprzedaży, a co za tym idzie zniżkom w hurtowniach oraz dzięki braku rachunków za wynajem pomieszczeń sklepowych.

- Kupuj tylko u zaufanych sprzedawców - dokładnie przejrzyj wszystkie komentarze. Zdarza się, że kontrahenci niesłusznie wystawiają pozytywne, które w swojej treści zawierają informację typu "Zapach wietrzeje i nie odpowiada oryginałowi, ale za taką cenę i tak się opłaca".

- Jeśli sprzedający ma od zera do 20, a nawet 30 komentarzy, nie ryzykuj ! Być może dostał je od znajomych, albo za swoje zakupy. Niech nie kusi cię nawet cena w okolicach 50 zł - i tak nie będziesz używać zapachu, który niewiele ma wspólnego z pierwowzorem.

- Zwracaj uwagę na loga i wszelkie oznaczenia . Jakimś cudem nadal utrzymują się podróbki typu Colvin Klein zamiast Calvin Klein czy Guci zamiast Gucci.

- Wątpliwości możesz nabrać, jeśli sprzedawca przesadnie wykazuje się w opisywaniu pochodzenia towaru i jego oryginalności . Bujny tekst, kilkukrotnie zapewniający o uczciwości może oznaczać strach przed zdemaskowaniem.

- Sprzedawcy specjalizujący się w podróbkach wystawiają najczęściej kilka aukcji wieloprzedmiotowych . Całość oferty to produkty najbardziej popularne , co za tym idzie najbardziej chodliwe i podrabiane.

perfumyperfumy fot. Shutterstock

Na koniec zwrot ku moralności i bezpieczeństwu:

Nie kupuj podróbek, bo tym samym wspierasz kradzież czyjejś własności intelektualnej . Ludzie pracujący dla wielkich marek naprawdę długo i sumiennie pracowali na to, byś mógł skorzystać z ich wiedzy i jej efektu końcowego - nie odbieraj im dochodu, na który zasługują.

Nie wspieraj rynku podróbek, którego motto to ilość. Produkty wykonane niskim kosztem i nielegalnie mogą zawierać bardzo szkodliwe substancje chemiczne i być niebezpieczne . Zdarzały się już takie przypadki, np. cała ciężarówka klapek dla dzieci z Chin. Produkt ten wydzielał intensywny zapach, przez który zwrócił uwagę służb. Okazało się, że klapki zawierały rakotwórcze i mutogenne substancje!

Na kolażu: Bvlgari Omnia Green Jade Woda toaletowa 40 ml, 137 zł (pachnij.pl); Chanel Allure Sensuelle Woda perfumowana spray 50 ml, 233 zł (pachnij.pl); Gucci By Gucci Woda perfumowana 50ml, 223 zł (pachnij.pl); Versace Medusa Woda perfumowana 100ml, 198 zł (pachnij.pl); Cacharel Noa Perle Woda perfumowana 100ml, 193 zł (pachnij.pl); Burberry Brit Women Woda perfumowana 100ml, 175 zł (pachnij.pl); Calvin Klein Euphoria Woda perfumowana 100ml, 192 zł (pachnij.pl); Yves Saint Laurent Cinema Woda toaletowa 90ml, 214 zł (pachnij.pl).

Anna Szulc

Neonowa wiosna w Twojej kosmetyczce

Czytaj w Znam.to: Zapach dla kobiety, która wie, czego chce!

Więcej o: