Lekcja pokory Oscara de la Renty

Oscar de la Renta zapytany ostatnio o to, kiedy odejdzie na emeryturę odpowiedział, że wtedy, gdy nauczy się wszystkiego. Te słowa, to doskonała lekcja pokory dla początkujących projektantów.

Ciągła chęć nauki i niezaspokojona ciekawość to, oprócz talentu, najważniejsze cechy dobrego projektanta. Nie wystarczy tworzyć pięknych kreacji, trzeba je jeszcze sprzedać , co w czasie kryzysu boleśnie uświadomili sobie znani, jak i dopiero początkujący projektanci. Oscar de la Renta to projektant starej daty, ma 78 lat, i doskonale zadaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest warsztat, obserwacja świata oraz zachowań konsumentów.

Nigdy nie było tak konkurencyjnych czasów dla projektantów, jakie są teraz. W latach 60. moi klienci kupowali ubrania wyłącznie w jednym miejscu. Dziś, ta lojalność nie istnieje, kobiety chcą określać swoją indywidualność poprzez modę. Chodzi o zrozumienie potrzeb i aspiracji profesjonalnych kobiet, co sprawia, że jest to tak ekscytujące." - powiedział Oscar de la Renta.

Większa konkurencja wzmaga kreatywność. Trzeba być lepszym od innych, a najważniejsze jest to, by nie stać w miejscu . Talent musi się rozwijać, tak samo, jak twórca. Rynek się zmienia, społeczeństwo i jego potrzeby ewoluują, a profesjonalny projektant musi za tym nadążać. Nie może zamknąć się w wieży i tworzyć mody dla sztuki w oderwaniu od rzeczywistości. Oscar de La Renta mówi, że ciągle się uczy , a każdy dzień jest dla niego nową lekcją, bowiem życie projektanta, to ciężka szkoła i tylko najwytrwalsi dadzą sobie w niej radę.

Ludzie zawsze mnie pytają jak długo zamierzam to robić i odpowiadam, że będzie to w dniu, gdy nauczę się wszystkiego. Jestem ciekawski, więc każdy dzień to proces nauki. " - dodał projektant.

Młodzi projektaci powinni zapamiętać sobie jego słowa i rozwijać się nie tylko artystycznie. Niezwykle ważne jest zrozumienie mechanizmów rynkowych, biznesu i poznanie swoich klientów. Oscar de la Renta pracuje w zawodzie od 45 lat i twierdzi, że jeszcze nie wie wszystkiego , a wielu absolwentom szkół projektowania wydaje się, że są doskonali. Zbytnia pewność siebie czasami pomaga się przebić, ale częściej przeszkadza w karierze. Pokora może być kluczem do utrzymania się w branży mody.

Karolina Lewczuk (Karolina L.)

Więcej o: