W okresie ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na dobre ukrwienie skóry i zachowanie elastyczności. Zachowanie jej przez te 9 miesięcy poddane jest wielkiej próbie. Zagrożona jest oczywiście najbardziej skóra brzucha , ponieważ w wyniku rozciągnięcia dochodzi do utraty sprężystości i uszkodzenia tkanki łącznej, czego wynikiem są rozstępy . Oprócz rejonu brzucha, rozstępy mogą powstać również na biodrach, pośladkach, udach i biuście - szczególnie jeśli ciężarna znacznie przytyła.
Rozstępy to efekt gwałtownego rozciągania się skóry. Kobiety w ciąży są na nie narażone w sposób szczególny, ponieważ i ich organizmie krążą duże ilości kortyzolu (jest to hormon produkowany przez korę nadnerczy). Hormon powoduje osłabienie włókien kolagenu.
Kiedy rośnie brzuch - włókna kolagenu pękają i skóra rozchodzi się zostawiając ślady w postaci czerwonych pręgów. Mają one przeważnie dwa, trzy centymetry długości i około pięciu milimetrów szerokości. Ale u niektórych kobiet mogą biec nawet przez całą szerokość brzucha i rozciągać się prawie na centymetr.
Nie wszystkie kobiety w ciąży będą miały rozstępy. Predyspozycje genetyczne mają w tym wypadku duże znaczenie. Równie ważna jest właściwa dieta i odpowiednia pielęgnacja. Niestety, nie ma jednego, stuprocentowego sposobu na to, by do nich nie dopuścić. Najskuteczniejsze jest łączenie różnych metod:
1) Antyrozstępowa dieta - racjonalne, oraz zbilansowane żywienie ma kluczowe znaczenie w pielęgnacji skóry w ciąży. Posiłki należy urozmaicać w składniki odżywcze, zwłaszcza cynk, który poprawia kondycję skóry. Odgrywa też znaczącą rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Cynk możemy znaleźć w mięsie, podrobach, żółtym serze, kaszy gryczanej, pestkach dyni, czy orzechach.
Najlepiej jest kontrolować wagę, tak, by nie przytyć więcej, niż 10-14 kg. Nie chodzi o głodzenie siebie i dziecka, ale jeść na przykład więcej warzyw i owoców. Nie przesadzać z makaronami, gęstymi sosami, czy słodkimi napojami (rzecz jasna nie popadajmy w skrajności).
- aktywność fizyczna pozwoli na dotlenienie organizmu (należy jednak pamiętać, aby się nie przemęczać!),
2) Stosowanie kremów - gdy tylko dowiesz się o ciąży zacznij w sposób szczególny dbać o skórę. Najlepiej dwa razy dziennie wcieraj krem ujędrniający i zapobiegający rozstępom. Takie kosmetyki działają dwukierunkowo. Zawierają składniki - wyciągi z bluszczu, kasztanowca, skrzypu, przywrotnika, które poprawiają pracę fibroblastów i stymulują przemianę materii w tkankach skóry, tym samym uelastyczniają skórę, przygotowując ją na nadmierne rozciąganie. Istnieją teorie, że niektóre kosmetyki tego typu mogą szkodliwie wpływać na płód, z innych źródeł dowiecie się natomiast, że wszystkie kremy przeciw rozstępom są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Dlatego też przed zakupem poproś o próbkę kosmetyku , lub rozsmaruj na skórze odrobinę preparatu z testera, by ocenić, czy pasuje ci jego zapach, a zawarte w nim składniki nie podrażniają twojej skóry. Jeśli masz obawy, co do użycia konkretnego kremu zawsze możesz skonsultować to z lekarzem!
3) Raz na jakiś czas warto zrobić również delikatny peeling całego ciała (najlepiej 1-2 razy w tygodniu) - usunie on zrogowaciały naskórek i ułatwi wchłanianie się kosmetyku. Stosowanie kosmetyków zapobiegających rozstępom powinno się stosować przez cały okres ciąży.
4) Bardzo dobrze działa również masaż. W domu możesz masować ciało szorstką gąbką pod prysznicem, okrężnymi ruchami. Delikatniej masuj brzuch i piersi (omijając sutki). Na gąbkę możesz wlać odrobinę oliwki dla niemowląt, która natłuszcza i ujędrnia skórę. Na koniec takiego masażu przez chwilę polewaj ciało naprzemiennie prysznicem ciepłej i chłodnej (ale nie gorącej i zimnej) wody. Jeśli masz możliwość zapisz się na serię masaży w salonie kosmetycznym - to nie tylko profilaktyka rozstępów, ale również idealny sposób na rozładowanie napięcia, złagodzenie bólu pleców czy zmniejszenie opuchlizny nóg.
Pamiętaj o tym, aby pielęgnować skórę od pierwszych tygodni ciąży, bo gdy rozstępy już się pojawią - trudno będzie się ich pozbyć.
Katarzyna B.