Wywiad z byłym projektantem Versace

Joanna Misztela przeprowadziła wywiad z Antonio D'Amico - wieloletnim projektantem domu mody Versace i życiowym partnerem zmarłego w 1997 roku Gianniego Versace. Fashioner.pl: Co mógłbyś podpowiedzieć naszej branży, by mogła odnieść komercyjny sukces? Antonio D'Amico: Jedyną rzecz jaką musi zrobić polski rynek mody, to uwierzyć w potencjał młodych projektantów. Dać im możliwości pracy, pomoc w zrównoważeniu nutki szaleństwa z tym, co należy nosić. Trzeba być kreatywnym, ale w taki sposób, aby w naszych projektach chciała chodzić ulica. Niestety nie wszystko, co jest kreatywne da się sprzedać. Siłą mody włoskiej jest właśnie to, by ubrać wszystkich, a nie tylko małą grupę. Fashioner.pl: W swoich stylizacjach nie ograniczasz się do samych ubrań. Korzystasz z wielu dodatków, niekoniecznie zaprojektowanych przez Ciebie. Jak widzimy ważnym elementem są nakrycia głowy. Antonio D'Amico: Od kilku sezonów kapelusz na kobiecej głowie częściej pojawia się w propozycjach projektantów. A jest to element, który przy szyku i prostocie reszty kreacji daje efekt glamour. Oczywiście noszenie kapeluszy to sprawa indywidualna. Jeżeli ktoś się źle czuje z nakryciem głowy, to nie powinien go nosić. Trzeba podkreślić, że kapelusz to dodatek, który obecnie jest bardzo polecany, zarówno przez projektantów z Paryża jak i Mediolanu. 

Antonio D'Amico pojawił się na Fashion Week Poland na zaproszenie miesięcznika branżowego TW Moda Forum z wykładem o trendach społecznych i ich wpływie na modę kolejnych sezonów. Poniżej wywiad z Antonio D'Amico, który przeprowadziła Joanna Misztela prowadząca bloga Fashioner.pl .

Fashioner.pl : Jesteś pierwszy raz w Polsce. Jak odbierasz to, co pokazują nasi projektanci w Łodzi?

Antonio D'Amico : Pojawienie się w Polsce na Fashion Week dało mi ogromną energię, ponieważ zobaczyłem początek pewnego nowego procesu. Tak samo było u nas, we Włoszech jakieś 20 lat temu. Jesteście w miejscu, w którym kreatywność jest mocno zakorzeniona w przeszłości. Mówię tutaj o inspiracjach punkiem, grungem i o starych pomysłach z końca lat 80.. Według mnie, jest to jak najbardziej OK., zwłaszcza na nadchodzący sezon.

Fashioner.pl : Jaki jest we Włoszech stereotyp polskiej mody i jak ją oceniasz na żywo?

Antonio D'Amico : Widzę, że młodzi ludzie z Polski wybierają modę kierowaną specjalnie dla nich. Po prostu młoda moda dla młodych. Oczywiście, słyszałem we Włoszech o stereotypie polskiej mody ulicznej i to się potwierdziło, kiedy zobaczyłem witryny tutejszych sklepów. Tym stereotypem jest stara klasyka, która momentami jest wręcz passe. W Polsce, co zauważyłem, wciąż budzi ona duże zainteresowanie i można ją znaleźć w sklepach.

Fashioner.pl : Włoskie wzornictwo jest bardzo cenione na Wschodzie. Czy według Ciebie nasz rynek jest podobny do rosyjskiego?

Antonio D'Amico : W modzie Rosjanie mają skłonność do przesadzania w swoich stylizacjach, w których jest duży przesyt. Nie przepadam za tym. Uważam, że w Polsce jest więcej dobrego stylu, z którego można korzystać.

Fashioner.pl : Co mógłbyś podpowiedzieć naszej branży, by mogła odnieść komercyjny sukces?

Antonio D'Amico : Jedyną rzecz jaką musi zrobić polski rynek mody, to uwierzyć w potencjał młodych projektantów. Dać im możliwości pracy, pomoc w zrównoważeniu nutki szaleństwa z tym, co należy nosić. Trzeba być kreatywnym, ale w taki sposób, aby w naszych projektach chciała chodzić ulica. Niestety nie wszystko, co jest kreatywne da się sprzedać. Siłą mody włoskiej jest właśnie to, by ubrać wszystkich, a nie tylko małą grupę.

Fashioner.pl : W swoich stylizacjach nie ograniczasz się do samych ubrań. Korzystasz z wielu dodatków, niekoniecznie zaprojektowanych przez Ciebie. Jak widzimy ważnym elementem są nakrycia głowy.

Antonio D'Amico : Od kilku sezonów kapelusz na kobiecej głowie częściej pojawia się w propozycjach projektantów. A jest to element, który przy szyku i prostocie reszty kreacji daje efekt glamour. Oczywiście noszenie kapeluszy to sprawa indywidualna. Jeżeli ktoś się źle czuje z nakryciem głowy, to nie powinien go nosić. Trzeba podkreślić, że kapelusz to dodatek, który obecnie jest bardzo polecany, zarówno przez projektantów z Paryża jak i Mediolanu.

Rozmawiała Joanna Misztela , projektantka mody prowadząca bloga Fashioner.pl

Więcej o: