Analiza kolorystyczna - jaki jest twój typ urody?

Czy wiesz jakim jesteś typem: wiosną, latem, jesienią, czy zimą? Jeśli nie, sprawdź to dzięki analizie kolorystycznej! Unikniesz dzięki temu błędów w makijażu, łatwiej ci również będzie odpowiednio dobierać kolor ubrań.

Zwykle same najlepiej przeczuwamy w jakich kolorach wyglądamy najkorzystniej, ponieważ najlepiej się w nich czujemy. A nasz wygląd z kolei wpływa nie tylko na to jak odbierają nas inni, ale również jak same siebie postrzegamy. Kiedy wyglądamy dobrze momentalnie czujemy się nie tylko bardziej atrakcyjne , ale również pewniejsze siebie.

Aby w każdych okolicznościach prezentować się dobrze powinnyśmy odnaleźć swój styl i znać kolorystykę , w której nam do twarzy.

Twórcą analizy kolorystycznej jest szwajcarski nauczyciel malarstwa Johannes Itten, który uznał, że każdy człowiek posiada indywidualną paletę barw harmonizujących się z jego typem urody . Itten w swoich badaniach postanowił zgłębiać naukę dotyczącą barw. W końcu podzielił harmonizujące ze sobą grupy kolorów , zgodnie z występującymi w naturze porami roku. W taki sposób powstały 4 podstawowe typy kolorystyczne - wiosna, jesień, lato i zima. Dwa z tych typów (lato, zima) są typami chłodnymi, a pozostałe dwa ciepłymi.

Odcienie zimowe są lodowate i jaskrawe, natomiast ciepłe delikatne i pastelowe:

- wiosenne tonacje są dość jaskrawe, intensywne, z przewagą kolorów jasnych,

- jesienne - ciemne, złamane brązem i złotem.

Barwa naszych oczu, ust, włosów oraz skóry sprawia, że jesteśmy harmonijnym elementem natury , który wtapia się w pory roku i z ich kolorystyki powinien czerpać inspirację na co dzień, przy doborze kolorów ubrań czy makijażu.

Mimo, iż typy mieszane nie istnieją często zdarza się, że kontrast między karnacją skóry, kolorem włosów i tęczówki oka w ramach jednego typu kolorystycznego nie jest wyraziście ukształtowany. Jest to spowodowane tym, że każdy typ kolorystyczny może wystąpić w różnych odmianach: delikatnej, jasnej, bardziej kontrastowej i ciemniejszej. Wówczas na przykład do delikatnego typu jesiennego o jasnej karnacji pasuje wiele przytłumionych odcieni palety wiosennej, lub typ letni o ciemniejszym kolorycie może się bardzo dobrze prezentować w delikatniejszych odcieniach Zimy.

Oczywiście najdokładniej i najrzetelniej analizę kolorystyczną może przeprowadzić specjalista. Możesz jednak zrobić ją również na własną rękę i przetestować ogólnie przypisane wskazówki. Niezależnie od wyniku - pamiętaj, że jesteś indywidualnością i wymagasz osobistego wachlarza barw, który w najkorzystniejszy sposób podkreśli twoją urodę.

Analiza kolorystyczna krok po kroku:

Przeprowadź ja przede wszystkim w dziennym, naturalnym świetle. Stań przed lustrem i określ:

- kolor oczu,

- kolor warg,

- naturalny kolor włosów,

- karnację,

- kolor znamion oraz piegów,

- oprawę oczu,

- i w końcu to jak twoja skóra reaguje na słońce.

1) WIOSNA

Charlize Theron fot. AP Photo/Evan Agostini/AGCharlize Theron fot. AP Photo/Evan Agostini/AG Charlize Theron fot. AP Photo/Evan Agostini/ Agencja Wyborcza.pl

Twoja skóra jest blada o delikatnym, złocistym, brzoskwiniowym odcieniu . Zdarza się, że jest lekko zaróżowiona. Jeżeli masz piegi, to są złotawe. Łatwo się opalasz, nawet na ciepły, ciemny brąz.

Oczy mają zazwyczaj oprawę odrobinę ciemniejszą od włosów. Tęczówka oka ma odcień niebieski do zielonego, rzadziej złoty brąz . Źrenica często oddzielona jest od tęczówki wyraźną obwódką w kolorze złotym lub złotobrązowym.

Twoje włosy są jasne , w słomianym, żółtawym, platynowym, miodowym odcieniu. Jeżeli są brązowe, również mają ciepły, złotawy lub rudawy połysk.

2) LATO

Cameron DiazCameron Diaz fot. East News

Skóra letniego typu urody jest blada, gładka, Charakteryzujaca się porcelanową cerą lub dobrze ukrwiona z wyraźnie przebłyskującymi, delikatnymi naczynkami o chłodnym, różowym odcieniu. Drugą opcją jest cera o jasnym, chłodnym oliwkowym odcieniu. Jeśli piegi to są szare lub szarobrunatne. Raczej dobrze się opalasz na chłodny oliwkowy kolor.

Oprawa oczu wydaje się mieć często popielaty odcień , w odróżnieniu od wiosny - nigdy złocisty. Kolory oczu: brązowe, niebieskie lub szare.

W dzieciństwie mogłaś być blondynką, ale twoje włosy z wiekiem ściemniały. Jeżeli jako dziecko miałaś słomiany blond, teraz ich odcień zmienił się w popielaty. Jeżeli były popielate, teraz są brązowe. Zawsze z popielatym połyskiem. Pamiętaj, że mówimy o naturalnym kolorze włosów!

3) JESIEŃ

Lindsay Lohan.Lindsay Lohan. A. GILBERT / PR PHOTOS/A. Gilbert / PR Photos

Masz jasną, gładką skórę, a twoja cera ma albo ciepłą barwę kości słoniowej albo intensywny złocisto-beżowy odcień . Możesz mieć skłonność do piegów i znamion w kolorze rudym lub brązowym. Natomiast słońce często powoduje u ciebie zaczerwienienia skóry.

Oczy mają barwę topazu, brązu, złotego brązu, zieleni. Możesz mieć stalowo-niebieskie lub błękitne oczy ze złotawymi, ciepłymi plamkami.

Wachlarz kolorystyczny włosów zaczyna się od blond przez czerwony blond, kasztanowy, marchewkowy do brązowego . Ale co charakterystyczne włosy mają zawsze ciepły, złotawy połysk.

4) ZIMA

Dita von TeeseDita von Teese Fot. DAN STEINBERG AP

To raczej chłodny i niedostępny typ , charakteryzujący się bardzo jasną porcelanową skórą , która sprawia wrażenie transparentnej i czystej. Rzadko się rumienisz, słabo opalasz - maksymalnie na delikatny oliwkowy brąz. Jeżeli prezentujesz typ południowy, bo taki również istnieje - twoja skóra ma chłodny odcień oliwki. Wówczas szybko się opalasz - na intensywny oliwkowy kolor. Usta mają kolor różowy, lub bordowy.

Oczy charakteryzują się ciemną oprawą . Ze względu na kontrast między bielą gałki ocznej i tęczówki, błyszczą intensywnym blaskiem. Tęczówka może mieć mocny czysty kolor: ciemnobrązowy, zielony, ciemnoniebieski, błękitny, orzechowy.

Włosy są prawie zawsze ciemne z charakterystycznym granatowym lub popielatym połyskiem. Mogą być ciemnobrązowe, czarnobrązowe lub kruczoczarne.

Dita von Teese

Koloryści na całym świecie przedstawiają 5 głównych, podstawowych kolorów: czerwony, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. Oczywiście nie oznacza, to, że nie możesz nosić wszystkich tych kolorów i pokrewnych im odcieni. Warunkiem jest jednak odpowiednia intensywność i przejrzystość , które muszą harmonizować się z twoim typem urody.

W kolejnych artykułach będziecie mogły przeczytać wskazówki, jakie kolory będą odpowiednie dla waszego typu oraz jak dobrać odpowiedni makijaż.

Więcej o: