Czego nie wiemy o implantach piersi?

Wiele kobiet ma kompleksy dotyczące swojego biustu. Istniejące obecnie możliwości sprawiają, że coraz częściej myślimy o powiększeniu piersi. Zabiegi tego typu są coraz bardziej popularne. Należy się jednak dobrze zastanowić. Oto kilka informacji, których możesz nie wiedzieć o implantach piersi.

Zabieg powiększania piersi jest już doskonale znany na całym świecie. Coraz więcej kobiet oddaje się w ręce chirurgów, aby czuć się lepiej w swoim ciele. Jakby jednak nie patrzeć - jest to operacja i należy się dobrze zastanowić zanim oddamy się pod nóż.

Kilka ważnych informacji dotyczących zabiegu:

1) Efekt nie trwa wiecznie.

Jeśli powiększysz piersi implantami silikonowymi, bądź solą fizjologiczną - w ciągu 10 - 15 lat najprawdopodobniej będziesz potrzebowała kolejnej operacji. Dzieje się tak ze względu na powstające pęknięcia, lub inne komplikacje takie jak: kosmetyczna asymetria (mogąca pojawić się z czasem).

2) Operacja nie rozwiązuje kwestii poczucia własnej wartości.

Badania przeprowadzone w American Journal od Epidemiology wskazują, że w porównaniu z populacją ogólną - kobiety po zabiegu powiększania piersi wykazują o 73% większe skłonności do popełnienia samobójstwa. Nie jest to spowodowane implantami rzecz jasna, ale tego, że operacja nie rozwiązała kwestii psychologicznych takich jak niska samoocena, czy depresja. Wynika z tego, że decyzja o zabiegu nie jest najczęściej spowodowana kompleksem małego biustu, ale brakiem akceptacji własnej osoby. A to już jest o wiele poważniejszy problem. Dlatego przed decyzją związaną z zabiegiem wizyta u psychologa jest jak najbardziej wskazana.

3) Wszczepione implanty stają się przeszkodą do wykrycia raka piersi.

Staje się to wówczas znacznie trudniejsze. Poza tym podczas mammografii mogą one pękać. Wszystkie rodzaje implantów utrudniają wykrycie zmian podczas rutynowej mammografii. Niektóre badania mówią, że nawet do 30% przypadków wczesnego nie wykrycia raka piersi było spowodowane implantami. Nie oznacza to oczywiście, że kobiety z wszczepionymi już implantami powinni zrezygnować z tego typu badań! Powinny jednak znaleźć klinikę, bądź lekarza mającego doświadczenie z badaniu kobiet z powiększonymi sztucznie piersiami.

Silikonowy biust (taki jak Pameli Anderson) jest w Hollywood niemodnySilikonowy biust (taki jak Pameli Anderson) jest w Hollywood niemodny Pamela Anderson Fot. Rob Griffith AP/ Agencja Wyborcza.pl

4) Zdecydowana większość mężczyzn preferuje naturalne biusty.

Prawda jest powszechnie znana, a dodatkowo potwierdzają to badania sponsorowane. Ponad 80% mężczyzn twierdzi, że woli dziewczyny, które zachowują swój naturalny wygląd , niż te, które inwestują w sztuczną parę piersi. Potwierdza to znany kobieciarz i obecny mąż Katy Perry - Russel Brand, który powiedział:

Prawdę mówiąc - wolę naturalne. Dokładnie zbadałem ten temat i moim naukowym okiem muszę powiedzieć, że wyglądają niesamowicie. Są symetryczne, bardziej miękkie i o wiele przyjemniej się je dotyka...".

5) Istnieją naturalne sposoby na wzmocnienie tego co masz.

Wybierzcie się na siłownię. Trener z pewnością dobierze ci odpowiednie ćwiczenia na górną część ciała. Świetnym ćwiczeniem są na przykład pompki. Ponadto systematyczne trenowanie mięśni ramion uniesie piersi do góry. Aby efekt był lepszy - wykonując ćwiczenia pleców wyobraź sobie, że między łopatkami masz ołówek, który musisz ścisnąć.

Katarzyna B.

Czy zdecydowałabyś się na operację powiększenia piersi?
Więcej o: