Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek?

Zmarszczki są zmorą każdej kobiety. Wydawać się może, że problem ten dotyczy tylko tych z nas, które przekroczyły "czterdziestkę", jednak walkę z nimi powinno się rozpocząć znacznie wcześniej.

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć i ma to też zastosowanie w tym przypadku. Oczywiście prawdą jest, że tak jak w przypadku innych urodowych problemów, pojawianie się zmarszczek może mieć podłoże genetyczne, dlatego też nie u każdej kobiety problem ten będzie pojawiał się na taką samą skalę. Jest to przede wszystkim uwarunkowane tym jaki ma się rodzaj skóry i cery . Kobiety, które mają suchą i cienką skórę są niestety narażone na dużo szybsze pojawianie się zmarszczek. Częściowo jednak możemy to kontrolować poprzez zdrowe odżywianie oraz odpowiednią pielęgnacja cery.

Zmarszczki pojawiają się w momencie, gdy skóra zaczyna się starzeć. Proces ten spowodowany jest między innymi utratą wody w tkankach. Czynnikiem, który daje tutaj niepożądane skutki są tzw. wolne rodniki , które mogą powstawać na przykład pod wpływem promieni słonecznych i powodować uszkodzenie kolagenu i elastyny - białek odpowiadających za sprężystość i odpowiednie nawodnienie skóry.

Zwykle zaczynamy walkę ze zmarszczkami około 35-40 roku życia, kiedy to zaczynamy je zauważać. Jest to poważny błąd, ponieważ skóra nie jest już tak elastyczna.

1) Stosuj regularnie kremy.

Najpopularniejszym sposobem zapobiegania zmarszczkom jest używanie dobranych stosownie do wieku oraz stanu skóry, kremów przeciwzmarszczkowych, które pomagają skórze zachować równowagę wodną . Należy stosować je profilaktycznie rano i wieczorem na starannie oczyszczoną mleczkiem czy śmietanką twarz. Oczywiście okolice oczu, gdzie najprędzej tworzą się tzw. "kurze łapki", pielęgnujemy delikatnymi, niezbyt tłustymi kremami , przeznaczonymi specjalnie do tego celu.

Wielkim hitem kosmetycznym od niedawna są kremy z witaminą A - retinolem. Retinol, czyli alkohol witaminy A, jest rzeczywiście jedną z atrakcyjniejszych form retinoidów i silnie oddziałuje na naskórek i skórę właściwą. Przeciwdziała objawom starzenia się słonecznego skóry, czyli regeneruje powstałe zmarszczki, które zostały spowodowane przez słońce.

1) Lierac, Aqua - D, krem nawilżająco- przeciwzmarszczkowy z wit. D - 90zł

2) Bielenda Eco Care - krem anti - age, torf i wodorosty - 25zł

3) AA prestige, żel intensywnie nawilżający do skóry wokół oczu - 50zł

4) Elixine Revitalica, krem na dzień - 55zł

5) Revitol Anti Aging , zestaw: krem, serum przeciwzmarszczkowe, oraz krem nawilżający - ok. 200zł

6) Dermika Collaction krem anti aging na noc aktywny metabolicznie - 45zł

7) Olay Age Defying - zel pod oczy - 39zł

Zabiegi kolagenowe

Bardziej radykalną metodą są zabiegi kolagenowe, dzięki którym można znacznie spłycić głębokie zmarszczki i zniwelować te płytsze. Zmarszczki usuwane są przez specjalistę albo metodą ostrzykiwania kolagenem , albo też wypełniane są nitką kolagenową. Efekt utrzymuje się około 2-3 lat. Niektóre gabinety kosmetyczne proponują serie zabiegów, których podstawą są okłady z płatów kolagenowych , działających odświeżająco na cerę.

Zapobiegać starzeniu się skóry należy również ze względów zdrowotnych, gdyż nowotwory najczęściej powstają na podłożu skóry starczej . Najpierw mogą pojawić się cechy przedwczesnego starzenia, a potem dochodzi do wyraźnych zmian w wyglądzie skóry, które mogą z czasem przekształcić się w zmiany nowotworowe.

W walce przeciw starzeniu się skóry - Bielenda In Vitro

Więcej o: