Wczasach starożytnych miód był stosowany do leczenia ran, oparzeń , czy skaleczeń. Swoja niesłabnącą popularność miód zawdzięcza swoim właściwościom leczniczym i odżywczym. Produkty na bazie tego specyfiku stymulują układ immunologiczny oraz metabolizm komórkowy. Regeneruje, a ponadto ma działanie detoksykacyjne i bakteriobójcze.
Moc witamin
Miód zawiera bardzo dużo witamin, mikroelementów, składników odżywczych i kwasów organicznych. Znajdziemy witaminy z grupy B , C, D, K, A, kwas pantotenowy, foliowy i nikotynowy.
Jak działa na skórę?
- wygładza ją i odżywia,
- działa przeciwzapalnie,
- regeneruje skórę,
- tworzy na jej powierzchni płaszcz hydrofilowy, który zatrzymuje wilgoć i zapobiega wysychaniu naskórka.
- wykorzystuje się go do leczenia trądziku ze względu na właściwości antyseptyczne oraz zdolność szybkiego przenikania przez skórę,
- pobudza metabolizm skóry , dzięki czemu jest ona lepiej ukrwiona.
Warto dodać, że miód ma silne właściwości uczulające. Jeśli więc macie ochotę skorzystać z dobroczynnych właściwościach miodu w domu i wykonać na przykład maseczkę - wykonaj próbę uczuleniową. Możesz posmarować przedramię, albo okolice za uchem.
Miód po kilku miesiącach zaczyna się krystalizować - mimo to nie traci nic ze swoich dobroczynnych właściwości.
Warto również wspomnieć, że szczególne znaczenie na skóry oraz włosów ma propolis, czyli kit pszczeli, który regeneruje uszkodzony naskórek, zapobiega przetłuszczaniu się skóry i działa przeciwtrądzikowo.