Kultowe perfumy od gwiazd

Celebrity fragrances zdobywają coraz większą popularność. Marta Siembab, specjalistka od zapachów, przybliża historię i wprowadza nas w tajniki i tego niezwykle intratnego biznesu!

Białe diamenty

Perfumy sygnowane przez gwiazdyPerfumy sygnowane przez gwiazdy materiały prasowe

Zacznijmy od białych diamentów, lecz bynajmniej nie będziemy rozmawiać o biżuterii - White Diamonds Elizabeth Taylor to nazwa, którą warto zapamiętać, były to bowiem pierwsze perfumy firmowane nazwiskiem przez gwiazdę. Piękna Liz, ikona kobiecej urody lat 60-tych, zapoczątkowała nowy rozdział w dziejach perfumiarstwa: użyczając zapachowi swojego nazwiska rozsławiła za jednym zamachem siebie, firmę jubilerską męża oraz same perfumy. Tym śmiałym ruchem otworzyła oczy innym gwiazdom, które idąc jej śladem zaczęły tworzyć swoje zapachowe portfolio.

Miss Piggy Parfum

Perfumy sygnowane przez gwiazdyPerfumy sygnowane przez gwiazdy materiały prasowe

Czym są celebrity fragrances? To perfumy sygnowane przez znane osoby, mogą to być aktorzy, muzycy, sportowcy, a nawet fikcyjne postaci z komiksów i kreskówek. Czy wiedziałaś, że Barbie może pochwalić się sześcioma różnymi wersjami perfum? Miss Piggy musi się bardzo starać, żeby ją dogonić, na razie na swoim koncie ma tylko jeden zapach o dźwięcznej nazwie "Moi" czyli "Ja". Uwaga, chłopcy wcale nie są gorsi: X-men, Storm, Spider-man, Hulk, Superman i Batman też mają swoje zapachy. Jeśli jeszcze o nich nie słyszałaś, nie martw się, najwyraźniej pozostajesz poza targetem firmy ;) Jednak perfumy nieistniejących gwiazdeczek i superbohaterów znajdują się w zdecydowanej mniejszości, to prawdziwi celebryci dwoją się i troją, żeby oprócz naszym oczom i uszom dogodzić także naszym nosom.

Pachnący podpis

Perfumy sygnowane przez gwiazdyPerfumy sygnowane przez gwiazdy materiały prasowe

Nie daj się zwieść pozorom: choć tańsze niż wysokopółkowe perfumy, celebrity fragrances są komponowane przez profesjonalistów. Autorami Pure Orchid Halle Berry, są Rodrigo Flores-Roux oraz Christophe Raynaud, perfumiarze Givaudan którzy na swoim koncie mają zapachy Donny Karan , Calvina Kleina czy Givenchy. Nie musisz się więc obawiać, że niższa cena oznacza niższą jakość czy niedbałe przygotowanie. Gwiazdy, przygotowując swój zapachowy podpis, skupiają się na tym, jak skutecznie uwieść nasze zmysły - Paris Hilton zatańczyła nawet kankana (jeden z jej zapachów nosi nazwę Can Can).

Perfumy sygnowane przez gwiazdyPerfumy sygnowane przez gwiazdy materiały prasowe

Musisz natomiast wiedzieć, że praktycznie nie zdarza się, aby za konkretnymi perfumami stała osoba, której nazwisko widnieje na flakonie. Mariah Carey nie miesza osobiście składników, Jennifer Lopez nie głowi się nad trwałością górnej nuty, a David Beckham raczej koncentruje się na futbolu. Nie oznacza to także, że Kim Kardashian nosi od rana do nocy wyłącznie zapach, który nosi jej imię, lub że ulubione perfumy Queen Latifah to jej własne Queen.

Perfumy Kim KardashianPerfumy Kim Kardashian sephora.com

Znana osoba daje zapachowi swoją twarz, osobowość i pomysł na sukces, a specjaliści zajmują się całą resztą. Warto tu jednak wspomnieć o Beyonce, która zapytana o swoją wodę Heat odpierała ataki prasy zarzucające jej, że jedynie chowa się za marką - piosenkarka zapewnia, że brała czynny udział w tworzeniu perfum od początku aż do końca. Jeśli ciekawi cię, czy w Heat naprawdę czuć gorączkę jej koncertów, musisz wypróbować je sama!

Beyonce stworzyła perfumy HeatBeyonce stworzyła perfumy Heat Fot. Peter Kramer KRAPE/Coty

Money, money, money?

Smutno byłoby stwierdzić, że celebryci uciekają się do perfum wyłącznie dla pieniędzy, chcąc dodać jeszcze kilka groszy do swoich honorariów za filmy i płyty... Żeby nie utknąć na mieliźnie materializmu, zajrzyjmy za kulisy zapachu Sary Jessiki Parker , Lovely. Sarah przygotowała swój zapach z wielkim zaangażowaniem i to właśnie jej powierzono rolę dyrektora artystycznego całego przedsięwzięcia. Pracując z zespołem fachowców, po miesiącach starań, udało jej się osiągnąć wymarzony cel: Lovely jest, jak sama nazwa mówi, śliczny. Śliczny jak piękna młoda dziewczyna pachnąca słodką orchideą, miękką ambrą i piżmem, a żeby nie było zbyt grzecznie, całość doprawiono nutką jabłkowego martini. Efekt? Ten ultrakobiecy zapach szybko chwycił Amerykanki za serce, one zaś musiały jednocześnie chwycić za portfele, gdyż sprzedaż przyniosła SJP 57 millionów dolarów . Dlaczego tak się stało? Sarah od dawna jest wyznacznikiem tego, co modne, trendsetterką, ikoną stylu, a jednocześnie daje się poznać jako otwarta, odważna dziewczyna, która swoją determinacją i uporem potrafi osiągnąć sukces wszędzie tam, gdzie się pojawi. Nakładając kroplę jej perfum i wdychając ich zapach możemy na chwilę zamarzyć, że jesteśmy takie jak ona... Czy nie z takich chwil składają się dobre rzeczy w życiu? I taki właśnie jest sekret celebrity fragrances - dotknąć palcami nieba, być na moment bliżej gwiazd .

Więcej o: