Słodkości bez wyrzutów sumienia...

Perfumiarze już dawno temu wpadli na pomysł, aby - tak  jak kucharze jedzeniem rozpieszczają nasze podniebienia - zachwycić smakami nasze nosy. Czemu nie? W końcu w tym przypadku problem zbędnych kilogramów nie istnieje!  

Pachnące słodycze bez cukru

Francja: dobre wina, wykwintne jedzenie, świetne perfumy. Tę trójkę łączy więcej, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać! Ponieważ za zdecydowaną część wrażenia smaku odpowiada właśnie zapach, perfumiarze już dawno temu wpadli na pomysł, aby - tak  jak kucharze jedzeniem rozpieszczają nasze podniebienia - zachwycić smakami nasze nosy.

Gourmand znaczy łasuch

Żeby było naprawdę luksusowo, nawet nazwa jest francuska - pod określeniem gourmand , czyli po francusku łakomczuszek, kryją się perfumy, które zawierają nuty znane dotychczas z cukierni. Karmel , czekolada, suszone śliwki czy kandyzowane owoce to składniki stosunkowo nowe w perfumiarstwie. To prawda, od lat w perfumach pachnie brzoskwinia, niczym nowym nie jest także nuta jabłek czy malin, jednak te składniki nie budzą tak jednoznacznych skojarzeń. Owoce otulone kwiatami stają się czarujące, radosne, tracą nieco swoją smakowitość i ustępują jej na rzecz optymistycznego uroku. To dopiero ciężkie krople czekolady spływające po bezowym torcie sprawiają, że zaczyna nam lecieć ślinka... Kto wpadł na pomysł, aby te pyszności zamknąć w butelce?

Anielska słodycz

Il ProfumoIl Profumo materiały prasowe

Niewiele jest osób, którym nic nie mówi nazwa Angel . Te legendarne już perfumy Thierry Muglera przetarły szlak zapachom z grupy gourmand . Rok 1992 stał się rokiem przełomowym: od tamtej pory kobiety i mężczyźni jeśli tylko chcą, mogą pachnieć jak luksusowy sklep z pralinami. Gdzie jeszcze znajdziemy czekoladę? Niszowa marka il Profumo zaprasza na wyborną czekoladową ucztę, proponując trzy zapachy: Chocolat z nutami mandarynki, kakao, śliwki i wanilii, nieco lżejszą Chocolat Frais złagodzoną zielonym jabłkiem, granatem i karambolą, oraz bardziej męską Chocolat Amere - gorzka czekolada - z akcentem imbiru i słodkiego kadzidła. Perfumiarze rzecz jasna nie poprzestali na takiej oczywistości, jak czekolada! Jeśli masz pod ręką coś słodkiego, już teraz złap szybko kawałek, gdyż dalej robi się coraz bardziej kusząco...

Komu ciasteczko?

lann aellann ael materiały prasowe

Uwielbiasz owsiane ciasteczka ? Ten rozkoszny moment, w którym zęby wbijają się w tę mleczno-zbożową miękkość, dwa kęsy i już usta masz pełne aromatu jabłek i wanilii... To wrażenie potrafi zauroczyć tak bardzo, że francuska firma Lostmar'ch stworzyła Lann Ael, perfumy o zapachu zbożowych ciasteczek zapijanych ciepłym mlekiem. Nie musisz szukać daleko, aby cieszyć się zapachem maślanych herbatników maczanych w kawie - Ralph Lauren zamknął je we flakonie Ralph Hot wraz ze szczyptą pikantnego cynamonu oraz kroplą syropu klonowego. Jesteś na diecie i wystarczy ci kawa? Ta nuta, wraz z kontrastującą z jej ciepłem różą dominuje w zapachu L'Or Torrente.

ralph lauren hotralph lauren hot materiały prasowe Waniliowe pole

materiały prasowemateriały prasowe Vanilla Fields Wanilia, rzecz jasna, nie rośnie na polach, lecz w latach 90-tych Polska zamieniła się w olbrzymie pole wanilii za sprawą Vanilla Fields - zapachu Coty, który przeszedł wśród Polek niczym słodka, pachnąca burza i złapał za serce wiele wiernych mu do dziś fanek. Czas płynie szybko, lecz miłość do wanilii pozostała, co więcej, także mężczyźni zdają się lubić tę nutę na kobietach (nieoficjalnie mówi się, że to nieświadoma tęsknota za słodkim mlekiem matki...). Pierwszym zapachem z syntetyczną waniliną był Shalimar Guerlain , perfumy z rocznika 1921. Od tamtej pory perfumy wyzwoliły się z objęć orientu i grają wanilię solo. Nie myl tych nut ze sobą - to, co znasz z kuchennych wypieków to wanilina, tani, słodko pachnący syntetyk. Naturalna wanilia to składnik kosztowny i złożony - pochodzi z pręcika pnącej orchidei i zachwyca wielowymiarowym, pikantno-miodowym aromatem. Hołdem złożonym wanilii jest cała marka La Maison de la Vanille , której każdy zapach owinięty jest wokół tej właśnie nuty. Co ciekawe, perfumy pogrupowane są według miejsca, z którego wanilia pochodzi: od Meksyku przez Tahiti po Madagaskar. Jeżeli nie możesz żyć bez słodyczy, grzechem byłoby tych słodkości nie spróbować!

Największa bombonierka świata

Perfumy gourmand to więcej, niż tylko czekolada, wanilia i karmel. Kto raz zakocha się w tych zapachach i da się wciągnąć do tego słodkiego świata, odkryje krainy płynące mlekiem, miodem i mleczkiem kokosowym. Będzie mógł zanurzyć dłonie w stosie świeżo uprażonych kasztanów lub napełnić usta garścią rodzynek, a to wszystko bez ryzyka utraty swojej linii! Perfumy pachnące rumem, likierem Malibu, owocowym Martini? Dlaczego nie! Daj się uwieść smakowitym zapachom - zaspokoisz apetyt na pozytywne emocje i poczujesz prawdziwą radość życia!

Jeśli opowieść o pysznościach ukrytych w butelkach złapała cię za nos, wróć do nas jesienią - już z końcem września Senselier wraca z kolejną serią pachnących artykułów.

Więcej o: