Modny styl: lata 60.

W latach 60. ubiegłego stulecia nastąpiły wielkie zmiany. Linia talii została obniżona aż w ciągu lat całkiem znikła, a długość skrócona aż do mini. W nadchodzącym sezonie powracamy do tego stylu.

Lata 60. zapisały się w historii mody, jako dziesięciolecie przemian. To tamtym czasie młodzież postanowiła zabrać głos i stworzyła swój własny styl, odróżniający ją od rodziców i małych dzieci. Zerwano z przeszłością odrzucając wcześniej istniejące modele na rzecz innowacyjności i oryginalnych kształtów. Zamiast kobiecych sukienek ściągniętych w talii pojawiły się proste, luźne sukieneczki o wiele krótsze niż te, które wcześniej noszono. Zaczęto pokazywać kolana . Z roku na rok spódnice i sukienki skracały się o kilka centymetrów aż w 1965 roku powstała mini . Projektanci całkowicie zrezygnowali z linii talii. Najpierw została ona obniżona, jak w latach 20., a później zupełnie znikła. Sylwetka miała być smukła, gibka i wysoka. Popularne były "snob dress", princeski i prosto skrojone żakiety, które będą modne jesienią i zimą 2010/2011.

Projekt: Stella McCartney jesień/zima 2010/2011Projekt: Stella McCartney jesień/zima 2010/2011 Stella McCartney fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)

Projektując kolekcje na nadchodzący sezon projektanci inspirowali się latami 60. . Połączyli styl Jacqueline Kennedy z młodzieżowymi stylizacjami z tamtego okresu. Kreatorzy wykorzystali elementy stylistyczne, fasony i przerobili je z duchem czasów. Sukienki o linii A, mini spódniczki zostały zmodyfikowane i unowocześnione. Pudełkowe żakiety, sukienki bez rękawów, proste, trochę bezkształtne płaszcze i minisukienki bez talii wprowadzą do szafy powiew minimalizmu. W kolekcji Rochas pojawiły się ozdobne materiały, a pozostali projektanci w większości postawili na modną monochromię i brak wzorów. Młodzieżowa kolekcja Miucccii Prady jest hołdem dla lat 60.. Wśród propozycji Miu Miu znajdziemy mini sukienki z obniżoną talią, spódniczki i tuniki. Proste fasony zaproponowała minimalistyczna Stella McCartney . Geometryczne sukienki, żakiety i kamizelki projektantka ozdobiła dużymi kieszeniami. Maria Grazia Chiuri i Pier Paolo Piccioli z Valentino zaprojektowali białe minisukienki ozdobione falbanami, Giambattista Valli wysmuklił sylwetkę kontrastującymi pasami.

Projekt: Giambattista Valli jesień/zima 2010/2011Projekt: Giambattista Valli jesień/zima 2010/2011 Giambattista Valli fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)

Prostota i urok stylu lat 60. spodoba się klasycznym elegantkom, które nie lubią ozdobnego stylu, unikają przepychu i zbytniej ilości wzorów. Minimalistyczne sukienki o geometrycznych kształtach odkrywające ramiona, klasyczne żakiety i płaszcze oraz mini powinny znaleźć się w szafie każdej wielbicielki tego trendu.

Więcej o: