Coraz więcej ciemnoskórych modelek

Analitycy podsumowali nowojorski tydzień mody i okazuje się, że białe modelki nie dominują już na wybiegach, tak jak w poprzednim sezonie. Wreszcie!

Z analizy wynika, że z 4699 pokazanych stylizacji, aż 3686, czyli 78,4% zaprezentowały modelki o kaukaskich korzeniach. Jednak jest to dobra wiadomość, bo w ubiegłym sezonie białe kobiety zaprezentowały aż 84% zestawów. Zmiana jest niewielka, ale to naprawdę coś.

Podczas Mercedez Benz Fashion Week 8,6% strojów (405) zaprezentowały Afro-Amerykanki, 7,3% (345) Azjatki, 2,4% (114) Latynoski, a 3,2% stylizacji zaprezentowały modelki, których nie można zaliczyć do żadnej z grup, również do kaukaskiej. Z 144 pokazów, tylko w 25 nie pojawiła się żadna modelka o korzeniach afroamerykańskich, w 19 nie wyszła ani jedna Azjatka. Latynoski wystąpiły w 63 pokazach, ale tylko w 31 było ich więcej niż jedna.

Na szczęście są projektanci, którzy na wybiegach stawiają na różnorodność etniczną, która odzwierciedla zróżnicowanie ich klienteli. Betsey Johnson , Diane von Furstenberg , Gwen Stefani , Jason Wu , Marc Jacobs i Vivienne Tam zdają sobie sprawę z tego, że ich ubrań nie noszą tylko i wyłącznie białe kobiety.

Na szczęście wszystko się zmienia. Kryzys nie jest już najważniejszym wyznacznikiem i reklamodawcy przestali stawiać wyłącznie na białe modelki. Kobiety o innym kolorze skóry zaczęły się pojawiać na wybiegach i w sesjach. Wielu osobom może to wyda się nieważne , ale jeszcze jakiś czas temu modelka o słowiańskim typie urody nie miała szans na zrobienie kariery. Dopiero po nastaniu mody na ten typ urody nasze rodaczki zaczęły się pojawić na wybiegach. Dziś, nie ma już tego problemu, ale obecnie dominują białe modelki. Miejmy nadzieję, że kolejne sezony przyniosą zmiany, bo na wybiegach powinna panować różnorodność.

GALERIA !

Więcej o: