Postaw na maseczkę z algami!

Algi okazały się być jednym z cenniejszych darów morza - szczególnie dla przemysłu kosmetycznego. Warto korzystać z ich dobroczynnych właściwości!

Podwodny świat glonów czyli alg, tajemniczy i nie mniej zróżnicowany niż znana nam na co dzień roślinność lądowa, od wieków fascynuje ludzi zainteresowanych ich wykorzystywaniem.

Organizmy te zawierają stosunkowo duże ilości protein, węglowodanów (głównie polisacharydy), witamin i mikroelementów. W skład ich może wchodzić też chlorofil bądź inny barwnik, nadający im charakterystyczną barwę (zieloną, czerwoną lub brązową). Algi grupuje się bardzo często właśnie w zależności od ich zabarwienia.

Ze względu na zawartość witamin z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12) , które biorą udział w metabolizmie tłuszczy i białek, algi wykazują zdolność odnowy naskórka.

Zawarte w nich witaminy E i C oraz ß-karoten wykazują działanie:

- antyrodnikowe,

- wzmacniają ściany naczyń,

- aktywizują procesy zachodzące w skórze,

- poprawiają jej koloryt.

Poza tym:

- minerały takie jak: cynk, fosfor, jod, magnez, miedź, mangan, wapń i żelazo regulują czynność skóry,

- Aminokwasy egzogenne korzystnie oddziaływające na nawilżenie skóry,

- Białko aosaina opóźnia proces starzenia się skóry poprzez hamowanie enzymu rozkładającego włókna elastynowe.

Maski z algami poleca się również osobom, które mają problemy z trądzikiem. Oczyszczają cerę, a węglowodany (mannit, mannitol, sorbitol) regulują pracę gruczołów łojowych. Z kolei nienasycone kwasy tłuszczowe działające korzystnie na barierę lipidową skóry.

Preparaty kosmetyczne zawierające wyciągi z alg morskich szczególnie polecane są do pielęgnacji cery osób często przebywających w suchych pomieszczeniach, narażonych na działanie powietrza wielkich miast, żyjących w ciągłym stresie. Czynniki te wpływają bowiem negatywnie na skórę, przyspieszając proces jej starzenia.

Algi wchodzą w skład klasycznych kosmetyków, np. kremów, żeli, ampułek, maseczek kosmetycznych. Jako kosmetyczna substancja czynna wspomagają one procesy odnowy skóry. Badania wykazują, że po podaniu preparatu algowego widoczny jest efekt rewitalizujący, spowodowany pobudzaniem syntezy kolagenu. Preparaty takie wyróżniają się działaniem wybitnie regenerującym.

Algi działają korzystnie nie tylko na skórę, ale i na włosy, dlatego coraz częściej są składnikiem odżywek i innych kosmetyków przeznaczonych do ich pielęgnacji.

Maski błotneMaski błotne Fot. Shutterstock

Zobacz też:

Ile kalorii spalasz w ciągu godziny treningu?

Czy korzystałaś już z zabiegów kosmetych z udziałem alg morskich?
Więcej o: