Czego jeszcze nie wiesz o farbowaniu?

Wiadomo, że nic tak nie poprawia kobiecego humoru, jak zakupy i nowa fryzura. Jeśli nie jesteś jednak fanką drastycznych zmian, odważ się choć na nowy kolor!

Nowa pora roku - nowy image!

Nowy image sugeruje zazwyczaj rozpoczęcie nowego etapu w życiu, chociaż nowym kolorem na głowie możesz powitać także nadchodzący sezon! Może dzięki temu zaskoczysz nie tylko wszystkich wokół, ale nawet siebie! Jeśli podjęłaś już decyzję o odświeżeniu swojego wizerunku, warto zastanowić się, czy czujesz się na siłach, by dokonać koloryzacji sama czy wolisz oddać się w ręce specjalisty. Każda z opcji ma plusy i minusy.

Samodzielnie czy w salonie?

Jeśli zamierzasz udać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego, na pewno możesz liczyć na fachowe doradztwo (analizę wykonywaną przez wyszkolonego kolorystę, który dobiera barwę do typu urody klienta) dodatkową pielęgnację oraz stylizację fryzury. Specjalista dokona diagnozy włosów i oceni, czy kolor który sobie wymarzyłaś, nie zniszczy jego struktury. Ale na pewno zapłacisz znacznie więcej, niż kupując farbę w drogerii i wykonując zabieg sama. Ponadto, często do salonu musisz umówić się z dużym wyprzedzeniem, co nie jest pozytywnym rozwiązaniem, jeśli czujesz, że nowy kolor musisz mieć już dziś!

Możesz zdecydować się na samodzielne farbowanie w domu. Nie polecamy jednak wykonywania na własną rękę skomplikowanych i odważnych koloryzacji (np. baleyage, intensywne rozjaśnianie). Nie powinnaś mieć za to problemu z przyciemnieniem włosów (o 1-2 tony). Farbę trzymaj na włosach tyle, ile zaleca producent. Jeśli farbujesz tylko odrosty, najpierw rozprowadź farbę tylko na ich długości i odczekaj 15 minut (chyba, że producent zaleca inaczej). Krótkie włosy nie powinny sprawić większych kłopotów podczas farbowania. Farbę wsmarowujesz we włosy i rozcierasz jak szampon podczas mycia głowy. Podczas koloryzacji włosów długich lub półdługich, warto poprosić o pomoc koleżankę lub kogoś z domowników. Dzięki temu nie tylko unikniesz problemów z dotarciem do trudno dostępnych miejsc, ale będziesz mieć także pewność, że kolor jest nałożony równomiernie na całych włosach.

Poniżej możesz zapoznać się z praktycznymi poradami na temat samodzielnego farbowania w domu.

Podczas samodzielnego farbowaniu włosów:

1. Zadbaj wcześniej o włosy.

Kilka dni przed koloryzacją zafunduj im kurację regenerującą. Dzięki temu kolor będzie się łatwiej wchłaniał, a ty nie będziesz mieć poczucia, że je niszczysz. Dzień przed koloryzacją nie myj włosów - ułatwi to nakładanie farby.

2. Wybierz odpowiedni rodzaj oraz kolor farby.

W drogeriach półki uginają się od rozmaitych produktów. Farby, szampony, henna Wszystko zależy od tego, czy pragniesz zachować kolor na dłużej, czy zaszaleć podczas sobotniej imprezy, a potem szybko wrócić do naturalnego odcienia. Uważaj na produkty ziołowe, wbrew pozorom ich użycie wiąże się z trwałą koloryzacją i silnym naruszeniem struktury włosa.

Chcąc pofarbować włosy w domu, przy zakupie produktu nie powinnyśmy sugerować się wyglądem modelki na opakowaniu, lecz wybrać kolor z próbnika, dokładnie zastanawiając się jaki kolor chcemy uzyskać. Zwracaj uwagę na to, czy do opakowania dołączona jest specjalna odżywka - pozwoli ona dłużej zachować blask oraz miękkość twoim włosom. Jeśli masz krótkie włosy, jedno opakowanie farby powinno wystarczyć. Jeśli półdługie lub długie - zaopatrz się w dwa, nie ryzykuj, że w trakcie farbowania okaże się, że farby starczyło tylko na czubek głowy. Koloryzując włosy w odcieniach brązu, może zdarzyć się, że kolor, który uzyskasz, będzie ciemniejszy od tego na opakowaniu. Dlatego bezpieczniej jest użyć koloru o 1-2 tony jaśniejszego od pierwotnie zamierzonego (np. jasny lub średni brąz zamiast brązu).

3. Przeczytaj ulotkę!

Gdyby była zbędnym elementem, po prostu nie dołączano by jej do opakowania. To właśnie z niej dowiesz się, które składniki zmieszać, jak nakładać farbę (szczególnie ważne, gdy masz zamiar farbować tylko odrosty), jak długo trzymać ją na włosach oraz jak je potem pielęgnować.

4. Wykonaj próbę alergiczną.

Jeśli jesteś alergikiem lub po raz pierwszy używasz farby danej marki - koniecznie przetestuj jej działanie na skórze. Nałóż niewielką ilość farby w niewidocznym miejscu na skórze, odczekaj kilka minut. Jeśli nie wystąpiła reakcja alergiczna (swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie skóry) - do dzieła! Aby przetestować kolor, możesz nałożyć odrobinę farby na spód kosmyka zebranego spod karku, po około 15 minutach już będziesz wiedzieć czy wybrany kolor ci odpowiada. Nie sugeruj się tylko wzornikiem wizualizującym kolor farby. Pamiętaj, że możesz źle określić barwę wyjściową swoich włosów, przez co odcień nie zawsze idealnie będzie przypominał ten ze zdjęcia na farbie. Najlepiej stosować odcienie z tej samej grupy kolorów (np. jeśli jesteś szatynką, dla dodania połysku i odświeżenia koloru, najlepsze będą brązy).

5. Zabezpiecz miejsca szczególnie podatne na zabrudzenie.

Jeśli zamierzasz farbować włosy trwałą farbą, uwierz, zmycie koloru ze skóry nie jest najłatwiejszym zadaniem. Do każdego opakowania dołączone są zawsze rękawiczki. Może nie ułatwiają nakładania farby, ale chronią delikatną skórę dłoni. Kilka minut przed nałożeniem farby zabezpiecz skórę twarzy i karku, smarując ją kremem lub wazeliną (tłuste preparaty nie pozwolą na długotrwałe zabrudzenie skóry). Nie zapominaj także o uszach (zarówno z przodu jak i z tyłu) - one także są narażone na pobrudzenie. Na ramiona połóż ciemny bądź stary ręcznik (ewentualnie papierowy) - nie będzie ci go żal, nawet jak się pobrudzi.

6. Pamiętaj o pielęgnacji "po".

Włosy farbowane wymagają szczególnej pielęgnacji, więc koniecznie wyposaż się w odpowiedni szampon, odżywkę oraz maskę do włosów. Po koloryzacji najlepiej umyć włosy dwa razy, dzięki czemu dokładnie spłuczesz farbę. Jeśli do opakowania była dołączona odżywka, użyj jej koniecznie! Nie tylko doda blasku i objętości, ale także zregeneruje włosy.

Powodzenia!

Radziła Izabela Górna - otrzymała order "De La Chavalerie" dla najbardziej zasłużonych stylistów, od 2003 roku aktywna członkini sekcji artystycznej Intercoiffur, prowadzi salon fryzur w Toruniu i Inowrocławiu.