Kwas hialuronowy został pierwszy raz wyizolowany 70 lat temu. Swą nazwę zawdzięcza szkliście przezroczystemu wyglądowi (z greckiego hyalos = szkło) . Kwas hialuronowy należy do grupy związków nazywanych glukozaminoglikanami. Związek ten rozpoczął swoją dynamiczną karierę w kosmetologii, kiedy odkryto, że w miarę upływu lat, jego zawartość w skórze zmniejsza się. Glukozaminoglukany razem z elastyną i kolagenem są elementami podstawowymi struktury takich tkanek jak kości i skóra.
Jego głównym i najważniejszym dla nas działaniem jest wiązanie wody w naskórku. W skórze ludzkiej kwas ten jest składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej.
Co ciekawe aż połowa całego kwasu hialuronowego zawartego w organizmie człowieka znajduje się w skórze. 3/4 masy naszego ciała stanowi woda, natomiast kwas hialuronowy utrzymuje znaczną części tej wody. W młodej skórze kwasu hialuronowego jest pod dostatkiem, co gwarantuje jej sprężystość i brak zmarszczek. Z wiekiem jego ilość maleje. W późniejszym czasie, kiedy skóra zaczyna ulegać nieubłaganym procesom się starzenia, traci zdolność wiązania wody, w efekcie czego - powstają zmarszczki. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody.
Dziś kwas hialuronowy staje się coraz bardziej popularny i powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza w kremach do twarzy. Dzięki temu, że jest substancją naturalnie występującą w skórze, jego stosowanie nie niesie ze sobą zagrożeń ani ryzyka alergii. W kremach, żelach i emulsjach występuje w stężeniu 0,5% - 1%. Ma działanie nawilżające, ale w synergii z innymi składnikami regenerującymi przynosi doskonałe efekty odmładzające skórę i niwelujące zmarszczki mimiczne.
Oczywiście najskuteczniejsze działanie przeciwzmarszczkowe wykazuje po bezpośrednim wstrzyknięciu go w skórę. jakiś czas temu pytaliśmy dr Łukasza Preibisza - lekarza dermatologa z ponad kilkunastoletnim doświadczeniem o zabiegi z wykorzystaniem kwasu. Przypomnijmy sobie, czego się wówczas dowiedzieliśmy.
Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego głównie stosuje się do wypełniania zmarszczek (bruzdy nosowo-wargowe, kurze łapki wokół oczu, zmarszczki poprzeczne nad ustami, czy innych które wymagają korekcji).
Kwas hialuronowy można również zastosować do powiększenia, wymodelowania czy skorygowania kształtu ust. Kolejnym zastosowaniem kwasu jest powiększanie piersi, modelowanie pośladków czy łydek.
Podsumowując kwas hialuronowy ma swoje zastosowanie w wielu dziedzinach i obszarach medycyny estetycznej, cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród kobiet głównie ze względu na bezpieczeństwo i świetne rezultaty.
Zbyt duże ilości kremu szkodzą Fot. Shutterstock
ZAGŁOSUJCIE W NASZYM SONDAŻU!
Zobaczcie też: