Jak dobrać kolor, który będzie ci pasował?

Na piękne włosy składa się mądre cięcie i kolor dobrany do typu urody. Sporo osób długo zastanawia się przed wyborem odpowiedniego odcienia - i słusznie! Nie ma nic gorszego niż sięgnięcie po pierwsze z brzegu opakowanie farby, sugerując się kolorem włosów modelki na froncie. Chcesz dowiedzieć się w jakim kolorze będziesz wyglądać najlepiej? Sprawdź koniecznie!
Jak dobrać kolor włosów do typu urody Jak dobrać kolor włosów do typu urody fot. Shutterstock / kolaż Lula.pl

Podstawowe pytania

W procesie dobierania koloru włosów do urody konieczne jest zadanie sobie kilku pytań, które mogą wydać się dziwne:

Masz worki pod oczami?

Czy twoja twarz wygląda na zmęczoną i wychudzoną?

Czy cera ma żółtawy lub czerwony odcień?

Jakiego koloru są żyły widoczne na buzi, szyi i ramionach?

Jeśli już znasz odpowiedzi, możesz przejść do dalszego etapu poszukiwania idealnego koloru farby.

Blond włosy Blond włosy fot. Shutterstock

Niech kolor uzupełni urodę

Podstawowa zasada podczas wybierania nowej barwy włosów brzmi: nie staraj się dopasowywać koloru do urody, niech kolor ją uzupełni. Na przykład: jeśli skóra ma rudawy odcień, nie farbuj włosów na rudo; jeśli skóra ma żółtawy odcień, nie stosuj miodowych, żółtych czy złotych odcieni blondu.

Bez obaw - nie ma wielu połączeń tego typu, więc z pewnością znajdziesz zestawienie, które ci odpowiada.

Rude włosy Rude włosy fot. Shutterstock

Ciepło-zimno

Typy urody najłatwiej podzielić na zimne i ciepłe. Rozróżnienie ze względu na temperaturę barw, mimo swojej prostoty, jest bardzo istotne - nikt nie chce przecież wyglądać jak topielec (no, może poza siostrami Olsen;)... Pamiętaj, żeby zwracać uwagę na odcień oczu, skóry i naturalny kolor włosów.

Rude lokowane włosy Rude lokowane włosy fot. Shutterstock

Temperatura barw - skóra

Masz skórę średnią lub bladą z różowymi cieniami wokół policzków; bladą w jednolitym odcieniu lub brązową w bardzo ciemnym wydaniu? Masz czerwonawe lub niebieskawe cienie pod oczami lub białą, prawie przezroczystą skórę w tym miejscu? Jeśli tak, masz zimny koloryt skóry.

Ciepłe barwy to kolor brzoskwiniowy, brązowy z lekkimi cieniami koloru żółtego oraz piegami.

Jeżeli nadal nie jesteś pewna, możesz zrobić eksperyment - ubierz się na biało i stań w dobrze oświetlonym miejscu przed lustrem. Spójrz na rękę - jeśli żyły na niej wydają się zielone, prawdopodobnie masz ciepłą karnację, jeśli niebieskie - zimną.

Czarne włosy Czarne włosy fot. Shutterstock

Temperatura barw - włosy

Najważniejsze w tym przypadku jest nie pierwsze wrażenie a barwa połysku. Każdy kolor włosów, który ma rudawy i złotawy refleks, należy do gamy ciepłej.

Odcienie zimne mają połysk w kolorze szarym lub granatowym. Ten typ najczęściej występuje na włosach czarnych, ciemnobrązowych, popielatych i blond.

Brązowe włosy Brązowe włosy fot. Shutterstock

Temperatura barw - oczy

Każda z nas doskonale wie jaki ma kolor oczu. Szare i niebieskie, ale i ciemnobrązowe w czystym wydaniu będą najczęściej zaliczały się do gamy barw zimnych, a brązowe, zielone i piwne, urozmaicone złotymi plamkami i refleksami to kolory ciepłe. Zdarza się, że barwy oczu mogą się nieco lub nawet istotnie różnić u jednej osoby - należy wówczas zwrócić uwagę na większą część oraz wcześniej omówione aspekty brane pod uwagę w ustalaniu temperatury urody.

Brązowe włosy Brązowe włosy fot. Shutterstock

Jak wybrać kolor włosów?

Dla kobiet o ciepłym kolorycie najlepsze będą wszelkie odcienie ciepłego brązu oraz rudości. Warto zwracać uwagę na połysk, który powinien mienić się złotem lub czerwienią. Taki typ urody nie prezentuje się dobrze w bardzo jasnym blondzie i czerni - nie ryzykuj, będziesz rozczarowana wynikiem!

Panie o zimnym typie urody powinny sięgnąć po farby z gamy zimnych brązów bez czerwonego i złotego połysku, odpowiednie będą jasne blondy w szarym odcieniu oraz od bardzo ciemnych brązów po czerń.

Próbniki kolorów włosów Próbniki kolorów włosów fot. Shutterstock

Podsumowanie

Jeśli masz już wiedzę na temat swojej "temperatury urody" i potrafisz wybrać odcienie dla niej odpowiednie, wróćmy do pierwszej zasady, czyli: nie staraj się dopasowywać koloru do urody, niech kolor ją uzupełni.

Jeśli "twoje" barwy są ciepłe i masz żółtą cerę, którą uważasz za mankament, unikaj złotego połysku i miodowych odcieni, w tym wypadku wybierz refleksy czerwonawe i odwrotnie - jeśli masz rumianą cerę i nie lubisz tego, sięgnij po farbę ze złotym połyskiem.

Teraz już wiesz jaki kolor jest dla ciebie odpowiedni. Nie pozostaje nic innego jak pędzić do sklepu lub fryzjera!

Więcej o: