O tym, że księżna Kate może wystąpić w projektach polskich marek, brytyjskie media spekulowały już tydzień przed przyjazdem pary książęcej. Ostatecznie zaprezentowano nam zgrabną mieszkankę mody z Wysp z polskimi akcentami.
Smukła i urodziwa księżna Cambridge budzi na Wyspach ogromne zainteresowanie i cieszy się mianem ikony stylu. Nic dziwnego, że podczas pobytu w Polsce jej garderoba była szczegółowo opisywana i oceniana nie tylko nad Wisłą, ale także w ojczyźnie. Podsumowujemy stylizacje księżnej i ujawniamy szczegóły współpracy Londyn-Warszawa w obszarze mody.
Księżna Kate w stroju Alexander McQueen
Tim Rooke/REX/Shutterstock / $Tim Rooke/REX/Shutterstock/EAST NEWS
Księżna Kate wylądowała w Warszawie w perfekcyjnie skrojonym kostiumie od Alexander McQueen. Po śmierci projektanta rolę dyrektor kreatywnej tego domu mody pełni Sarah Burton, a jej współpraca z Pałacem Buckingham ma bardzo długą tradycję. To ona była autorką sukni ślubnej Kate Middleton.
Ubrania z metką McQueen księżna, która wyraźnie faworyzuje brytyjskich projektantów, nosi regularnie. Komplet z paskiem i baskinką zaliczamy do jednej z najbardziej udanych odsłon tej współpracy. Niewinną biel księżna zestawiła z kontrastową kopertówką Jenny Packham oraz ze swoimi ulubionymi zamszowymi szpilkami od Gianvito Rossi w modnym kolorze nude.
SŁAWOMIR KAMIŃSKI
W Polsce największe emocje wzbudziła oczywiście "polska" stylizacja księżnej. Suknię Gosi Baczyńskiej Kate włożyła na uroczyste przyjęcie w Łazienkach Królewskich, wyprawione z okazji urodzin królowej Elżbiety II. Zestawiona z prostymi czarnymi dodatkami, kreacja Polki była na pierwszym planie.
Jak się dowiedzieliśmy, za współpracę z Baczyńską odpowiadała Natasha Archer, którą brytyjskie media nazywają stylistką księżnej. W rzeczywistości 30-latka ukończyła iberystykę i pracuje jako asystentka (private secretary) pary książęcej od 2007 r. To Archer przypisuje się liczne modowe sukcesy Kate, do których brytyjskie media zaliczyły tę stylizację z suknią Baczyńskiej.
Zobacz także dyskusję o sukni księżnej na forum.gazeta.pl
EAST NEWS
Podczas wizyty w Gdańsku para książęca odwiedziła m. in. Europejskie Centrum Solidarności i spotkała się z Lechem Wałęsą. W Trójmieście księżna Cambridge również wystąpiła w stylizacji utrzymanej w jasnych kolorach. Jej wykończeniem była torebka poznańskiej firmy Etui Bags. Polską markę księżna Kate poznała w marcu, zapewne za pośrednictwem Natashy Archer. Wtedy po raz pierwszy zobaczyliśmy ją z modnym dodatkiem od Etui Bags.
Christophe Ena (AP Photo/Christophe Ena)
Księżna musi naprawdę lubić polskie kopertówki. Posiada co najmniej trzy - czarną, białą i kawową. Tę ostatnią prezentowała w Gdańsku, w towarzystwie kwiecistego kompletu od ERDEM. Projektant tej brytyjskiej marki, Erdem Moralioglu, ma być gwiazdą następnej kolekcji luksusowej w H&M. Jego ubrania kupimy w sieciówce już w listopadzie.
RENATA DĄBROWSKA
Ostatnią zaprezentowaną przez księżną Kate stylizacją był ten kobaltowy płaszcz niezidentyfikowanej marki (brytyjski blogerzy spekulują, że może pochodzić z atelier Catherine Walker). W tym stroju, niestety bez polskich metek, księżna pojawiła się na Okęciu i odleciała do Berlina.
Wiemy jednak, że księżna miała możliwość zaprezentowania kolejnych projektów polskich twórców. Jej asystentka Natasha Archer zamawiała nie jedną, ale dwie kreacje Gosi Baczyńskiej (cóż, luksusowe suknie koktajlowe nie sprawdzają się najlepiej w podróży). Jak ujawnił PR innej polskiej projektantki, Sylwii Romaniuk, stylistka sprowadziła do Anglii także płaszcz jej autorstwa, konkretnie model "Diana".
OleanderStudio A.Michalak www.o
Jakie inne polskie marki mogły zainteresować księżną i jej stylistkę? Z pewnością La Mania, która nie tylko ma sieć dystrybucji w luksusowych domach handlowych na Wyspach, ale i jest ceniona przez brytyjskie elity (np. nieżyjącą już królową architektury nowoczesnej, Zahę Hadid).
"The Telegraph" polecał też księżnej zwrócić uwagę na młode polskie marki, o doskonałym designie i osiągalnych cenach. W artykule Bethan Holt zarekomendowano należącą do sióstr Skórzyńskich firmę KAASKAS, która specjalizuje się w łączeniu mocnych wzorów i kolorów z minimalistycznymi, inspirowanymi Dalekim Wschodem, formami.