Dress code to reguły ubioru służbowego . W Polsce jest to zjawisko nowe i szerzej niezakorzenione. Etykieta stroju do pracy wciąż ewoluuje. Coraz więcej firm ustanawia surowe, pisane zasady dress code'u.
Magda Mołek fot. East News Magda Mołek fot. East News
Wizerunek w biurze powinien być neutralny, by na pierwszy plan wysunąć twarz, która jest narzędziem pracy. Komunikacja jest najważniejsza w kontaktach z klientem, dlatego nic nie powinno odwracać od niej uwagi. Wymagany strój powinien być skromny, czysty, schludny, klasyczny i elegancki . Wiedza dotycząca zasad ubioru przydatna jest także w rozmowach o pracę, awansach i wpływie na innych pracowników, bowiem wrażenie jest bardzo istotne.
Są wyjątki od sztywnych reguł stroju służbowego. "Casual fridays" - to ustalony przez firmę dzień tygodnia (z reguły piątek), w którym wolno ubrać się do pracy swobodnie. Jeśli istnieje w danej firmie podział na pracowników z "back office" i "front office", ci pierwsi mają prawo do odstąpienia od oficjalnego ubrania.
Małgorzata Kożuchowska. FORUM
Zasady
Dobór stroju zależy od stanowiska, rodzaju pracy, branży, wydarzenia w danym dniu, ale także figury i typu urody. Pracownicy powinni dobrze wyglądać w ubraniach, które noszą, bo ich wygląd jest wizytówką firmy, w której pracują.
Panie o obfitych kształtach powinny unikać opiętych fasonów, przy dużym biuście poleca się bluzki kopertowe i dekolty w szpic, mały biust lubi jasne kolory i poziome paski. Więcej porad na temat doboru stroju do figury można znajdziesz w dziale "Zapytaj stylistkę" .
Poza standardowymi sugestiami dress code zawiera szczegółowe zasady .
*Dla kobiet w wielu firmach obowiązkiem jest noszenie rajstop .
*Buty powinny być zawsze czyste, zadbane i dobrej jakości - koniecznie zakrywające palce i pięty . Najlepszym wyborem jest garsonka.
*Spódnica powinna sięgać kolan. Odpowiednia długość to (przy rękach wyciągniętych wzdłuż ciała) do najdłuższego palca ręki. Odpadają długie i miniówki. Spódnicę można zastąpić eleganckimi spodniami.
8Jeśli dzień pracy nie wymaga żakietu, można ubrać sweterek, najlepszym rozwiązaniem jest prosty bliźniak. Nie dopuszcza się gołych pach - krótki rękaw jest minimalną długością. Rezygnujemy z falban, kwiatowych motywów i kokard - nie kojarzą się one z profesjonalizmem. Jeśli zamiast koszuli wybieramy dzianinową bluzeczkę, niech będzie ona pozbawiona nadruków i możliwie prosta.
*Zabronione są dżinsy, duże dekolty, szorty, miniówki, sandały i laczki.
*Biała koszula jest zarezerwowana na specjalne okazje, zaś kolor czarny kojarzy się źle, więc powinno się go unikać. Najkorzystniejsze barwy to brązy i szarości. Można wybrać granat lub inne odcienie niebieskiego, bo jak wykazały badania kojarzą się one z zaufaniem i profesjonalizmem. Można także pokusić się o jeden czerwony element w stroju, by był on punktem przyciągającym uwagę podczas rozmowy z klientem. Na nieoficjalne okazje dopuszcza się również stonowane zielenie, beże oraz bordo.
Dress code latem
Wysoka temperatura jest szczególnie nieprzyjazna dla osób, które muszą wyglądać profesjonalnie w pracy. W lato dopuszczalna jest odkryta pięta, jednak palce nadal schowane. Rajstopy powinny być, choć mogą być zupełnie cienkie. Długość spódnicy może być do trzech palców powyżej kolan (długość włoska). Wybór kolorów o tej porze roku poszerza się o wszelkie jasne barwy. Najlepszym wyjściem jest jasna koszula, bo jest ona na tyle elegancka, że nie trzeba zakładać żakietu - gładki t-shirt już go wymaga, choć można go zastąpić cienkim sweterkiem.
Przykład dobrze skomponowanego stroju do pracy na dzień, bez ważnych spotkań i specjalnych okazji (można dołączyć delikatny zegarek, bardzo małe kolczyki i maksymalnie dwa pierścionki - po jednym na każdej ręce):
strój do pracy strój do pracy
Żakiet H&M: ok 100zł,
www.shop.hm.com
; Bluzka H&M: ok 50zł, www.shop.hm.com; Spodnie Mango: 199zł,
www.mangoshop.com
; Skórzana teczka: 349zł,
www.multiprofit.pl
; Buty Diba: 145zł,
www.butyk.pl
.
Anna Szulc
Zobacz także: