Czym jest dress code?

Jeśli już pracujesz na pewno nie raz zastanawiałaś się, w co ubrać się do pracy. Lula postanowiła pomóc! Jeśli natomiast pójście do pracy dopiero przed Tobą, warto już teraz dowiedzieć się, jakimi zasadami rządzi się firmowa moda...

Dress code to reguły ubioru służbowego . W Polsce jest to zjawisko nowe i szerzej niezakorzenione. Etykieta stroju do pracy wciąż ewoluuje. Coraz więcej firm ustanawia surowe, pisane zasady dress code'u.

Magda Mołek fot. East NewsMagda Mołek fot. East News Magda Mołek fot. East News

Wizerunek w biurze powinien być neutralny, by na pierwszy plan wysunąć twarz, która jest narzędziem pracy. Komunikacja jest najważniejsza w kontaktach z klientem, dlatego nic nie powinno odwracać od niej uwagi. Wymagany strój powinien być skromny, czysty, schludny, klasyczny i elegancki . Wiedza dotycząca zasad ubioru przydatna jest także w rozmowach o pracę, awansach i wpływie na innych pracowników, bowiem wrażenie jest bardzo istotne.

Są wyjątki od sztywnych reguł stroju służbowego. "Casual fridays" - to ustalony przez firmę dzień tygodnia (z reguły piątek), w którym wolno ubrać się do pracy swobodnie. Jeśli istnieje w danej firmie podział na pracowników z "back office" i "front office", ci pierwsi mają prawo do odstąpienia od oficjalnego ubrania.

Małgorzata Kożuchowska.Małgorzata Kożuchowska. FORUM

Zasady

Dobór stroju zależy od stanowiska, rodzaju pracy, branży, wydarzenia w danym dniu, ale także figury i typu urody. Pracownicy powinni dobrze wyglądać w ubraniach, które noszą, bo ich wygląd jest wizytówką firmy, w której pracują.

Panie o obfitych kształtach powinny unikać opiętych fasonów, przy dużym biuście poleca się bluzki kopertowe i dekolty w szpic, mały biust lubi jasne kolory i poziome paski. Więcej porad na temat doboru stroju do figury można znajdziesz w dziale "Zapytaj stylistkę" .

Poza standardowymi sugestiami dress code zawiera szczegółowe zasady .

*Dla kobiet w wielu firmach obowiązkiem jest noszenie rajstop .

*Buty powinny być zawsze czyste, zadbane i dobrej jakości - koniecznie zakrywające palce i pięty . Najlepszym wyborem jest garsonka.

*Spódnica powinna sięgać kolan. Odpowiednia długość to (przy rękach wyciągniętych wzdłuż ciała) do najdłuższego palca ręki. Odpadają długie i miniówki. Spódnicę można zastąpić eleganckimi spodniami.

8Jeśli dzień pracy nie wymaga żakietu, można ubrać sweterek, najlepszym rozwiązaniem jest prosty bliźniak. Nie dopuszcza się gołych pach - krótki rękaw jest minimalną długością. Rezygnujemy z falban, kwiatowych motywów i kokard - nie kojarzą się one z profesjonalizmem. Jeśli zamiast koszuli wybieramy dzianinową bluzeczkę, niech będzie ona pozbawiona nadruków i możliwie prosta.

*Zabronione są dżinsy, duże dekolty, szorty, miniówki, sandały i laczki.

*Biała koszula jest zarezerwowana na specjalne okazje, zaś kolor czarny kojarzy się źle, więc powinno się go unikać. Najkorzystniejsze barwy to brązy i szarości. Można wybrać granat lub inne odcienie niebieskiego, bo jak wykazały badania kojarzą się one z zaufaniem i profesjonalizmem. Można także pokusić się o jeden czerwony element w stroju, by był on punktem przyciągającym uwagę podczas rozmowy z klientem. Na nieoficjalne okazje dopuszcza się również stonowane zielenie, beże oraz bordo.

Dress code latem

Wysoka temperatura jest szczególnie nieprzyjazna dla osób, które muszą wyglądać profesjonalnie w pracy. W lato dopuszczalna jest odkryta pięta, jednak palce nadal schowane. Rajstopy powinny być, choć mogą być zupełnie cienkie. Długość spódnicy może być do trzech palców powyżej kolan (długość włoska). Wybór kolorów o tej porze roku poszerza się o wszelkie jasne barwy. Najlepszym wyjściem jest jasna koszula, bo jest ona na tyle elegancka, że nie trzeba zakładać żakietu - gładki t-shirt już go wymaga, choć można go zastąpić cienkim sweterkiem.

Przykład dobrze skomponowanego stroju do pracy na dzień, bez ważnych spotkań i specjalnych okazji (można dołączyć delikatny zegarek, bardzo małe kolczyki i maksymalnie dwa pierścionki - po jednym na każdej ręce):

strój do pracystrój do pracy strój do pracy Żakiet H&M: ok 100zł, www.shop.hm.com ; Bluzka H&M: ok 50zł, www.shop.hm.com; Spodnie Mango: 199zł, www.mangoshop.com ; Skórzana teczka: 349zł, www.multiprofit.pl ; Buty Diba: 145zł, www.butyk.pl .

Anna Szulc

Zobacz także:

Ubierz się w stylu Małgorzaty Foremniak

Nowy program o modzie!

Kupiłaś coś nowego? podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Więcej o: