Mugler dla Beyonce

Beyonce wojowniczą księżniczką? Całkiem możliwe! Światło dzienne ujrzały szkice kostiumów, w jakich wokalistka występować będzie podczas swojego światowego tournee. Stroje zaprojektował nie byle kto, tylko sam Thierry Mugler.

Beyonce zdecydowała się zaprosić do współpracy Muglera po tym, jak zakochała się w jego projektach pokazanych w ramach wystawy "Superbohaterowie" w Metropolitan Museum w Nowym Jorku w maju 2008 roku. Projektant zgodził się nie tylko zaprojektować garderobę dla wokalistki i całego zespołu, ale także wyreżyserować trzy części show: "Dangerously in Love", "Ave Maria" i finał.

Thierry Mugler dla Beyonce (źródło: www.nitrolicious.com)Thierry Mugler dla Beyonce (źródło: www.nitrolicious.com) Thierry Mugler dla Beyonce (źródło: www.nitrolicious.com)

Czego można się spodziewać? Wystarczy obejrzeć klip George'a Michaela "Too funky" z 1992 roku, który wyreżyserował Mugler. Choć od tamtego czasu minęło 17 lat, wszystkie kostiumy w nim zaprezentowane wciąż robią niesamowite wrażenie - jak choćby słynna sukienka motocyklowa.

Komentując swoją pracę dla Beyonce Mugler podkreśla dwa aspekty osobowości gwiazdy - ten sceniczny, dziki, niemalże bez zahamowań, czyli "Sasha Fierce" i ten prywatny, w którym Beyonce to po prostu Beyonce. Projektant próbował ową dwoistość potraktować bardziej uniwersalnie jako dwoistość bycia kobietą, a zarazem wojowniczką. Swoje spostrzeżenia na jej temat przelał na projekty. Stroje są dzikie, wręcz kocie, a z drugiej strony emanują kobiecością. Przedstawiają Beyonce jako prawdziwą super bohaterkę, wręcz Super Woman, której żaden Superman czy Batman nie podskoczy - twardą, mocną, ale i elegancką. Projektant podkreśla, że takie kostiumy mają uzasadnienie w tekstach piosenkarki - kobiecych, czasem wręcz feministycznych.

Thierry Mugler dla Beyonce (źródło: www.nitrolicious.com)Thierry Mugler dla Beyonce (źródło: www.nitrolicious.com) Thierry Mugler dla Beyonce (źródło: www.nitrolicious.com)

Mugler został jednocześnie konsultantem wizualnym całej trasy koncertowej - ma wpływ nie tylko na kostiumy, ale i na światła, scenografię oraz choreografię. Zapowiada dużo dramatyzmu i metamorfozy na scenie. Ciężko pracował, by spełnić wszystkie marzenia wokalistki dotyczące tego przedsięwzięcia. Nie będzie nam dane naocznie ocenić efektu tej współpracy, bowiem Beyonce nie zawita ze swoimi koncertami do Polski, w związku z czym musimy zadowolić się Madonną - ale jakże innego znaczenia nabierają tu słowa "musimy" i "zadowolić" .

Nazwisko Mugler w ostatnich latach kojarzy się raczej z zapachami, takimi jak chociażby "Angel", "Innocent", "Alien" czy ostatnie "Innocent Rock" niż z kolekcjami ubrań. Nawet w domu mody Thierry Mugler za stroje odpowiada aktualnie Rosemary Rodriguez . Współpraca z Beyonce może być jednak początkiem wielkiego powrotu mistrza.

W ostatnim czasie coraz powszechniejsza staje się współpraca znanych projektantów z gwiazdami muzyki. Wystarczy wspomnieć o Britney Spears i jej kostiumach z tournee "Circus" zaprojektowanych przez bliźniacze duo DSquared , czy mająca znacznie mniejszą siłę rażenia współpraca Lidii Kopanii z Maciejem Zieniem , który zaprojektuje dla piosenkarki sukienkę, w której ta będzie nas reprezentować na festiwalu Piosenki Eurowizji w Moskwie.

Karolina Weber

Zobacz teledysk Too Funky!

Zobacz materiał wideo, pochodzący z jednego z koncertów Beyonce , który zostanie zaprezentowany podczas nowej trasy koncertowej !

Czytaj w Znam.to:

Smashbox Muse - olśnienie dla dorosłych fanek zajęć z plastyki

Więcej o: