Kultowe: mała czarna

Tzw. mała czarna to niezbędny element w garderobie każdej kobiety!

Mała czarna to prosta, nieskomplikowana sukienka, która kończy się w okolicach kolan. Wylansowała ją w 1926 roku Coco Chanel . Dzięki jej ciemnemu kolorowi wszelkie plamy miały być niewidoczne . Natomiast prosty, uniwersalny krój miał pasować kobietom o zupełnie różnych typach sylwetki.

W latach 20. w dziedzinie mody wieczorowej zachodziły rewolucyjne zmiany - kształtował się nowoczesny kobiecy strój. Mała czarna urzekała skromnością i brakiem zbędnych aplikacji, co stanowiło wielkie novum. Amerykański "Voque" nazwał ją Fordem wśród ubrań, ponieważ tak jak samochody Henry'ego Forda była ona szeroko dostępna i w jednym kolorze.

Dziś mała czarna należy do ponadczasowych i obowiązkowych pozycji w szafie każdej kobiety. Jest ona traktowana jako sukienka-baza . Przy pomocy dodatków może być rozbudowywana bądź upraszczana, zależnie od okazji. Nakładając na nią żakiet, robimy z niej sukienkę biznesową; dobierając elegancką biżuterię i obuwie, tworzymy strój wieczorowy .

Dziś mała czarna odbiega nieco od standardowej formy, jednak podstawowe założenia są zachowywane. Niżej przykłady współczesnych wersji kultowej sukienki ze sklepu TopSecret , który opływa w tę część garderoby.

Top Secret (www.topsecret.pl): 109,90zł; 119,90zł; 199,90zł; 119,90zł; 149,90zł; 149,90zł.

Anna Szulc

Klasyczny trencz

Więcej o: