Kultowe: bikini

Dla nas to nieodzowny strój plażowy, dla naszych prababek był nie do zaakceptowania. Jak wygląda historia bikini, noszonego już przez starożytnych Greków i Rzymian?

Bikini po raz pierwszy w erze nowożytnej zostało zaprojektowane przez Carl'a Jantzen'a w 1913 roku, jednak ze względów obyczajowych nie przyjęło się wśród bywalców plaż. Drugi raz zaprezentowane zostało 5 lipca 1946 roku w Paryżu przez projektanta Louis'a Rearda . Projektant zaczerpnął nazwę od atolu Bikini na Pacyfiku , na którym Amerykanie przeprowadzali próby z bronią jądrową, uważał, że zarówno broń jądrowa i nowy strój kąpielowy wzbudzają tyle samo kontrowersji.

EVERETT COLLECTION / EVERETT COL/

Bikini nie od razu zyskało sobie sympatię. W niektórych miejscach zakazano noszenia tego stroju. To raczkująca kultura masowa zaczęła je popularyzować. Najbardziej znanym filmem, który przyczynił się do upowszechnienia wizerunku nowoczesnej kobiety w stroju bikini był film z 1956 roku I Bóg stworzył kobietę z Brigitte Bardot w roli głównej.

Nie można jednak twierdzić, że bikini jest naszym współczesnym wynalazkiem. Starożytni Grecy i Rzymianie powszechnie nosili bikini w celach sportowych. Odnaleziono figurkę Venus , oraz ślady opalających się kobiet na Sycylii w stroju obecnie znanym jako bikini.

Mimo iż początkowo bikini uważane było za obsceniczny strój, współcześnie jest najbardziej popularnym strojem kąpielowym. Każda kobieta posiada w szafie bikini, a większość gwiazd robi sobie sesje zdjęciowe właśnie w tym stroju. Istnieje wiele odmian bikini, jest tankini, minkini i monokini. Poniżej przedstawiamy klasyczne bikini z figami i z biustonoszem. Diane von Furstenberg, 173 EUR, www.net-a-porter.com, Matthew Williamson, 172 EUR, www.net-a-porter.com. Emilio Pucci, 211 EUR, www.net-a-porter.com, Diane von Furstenberg, 162 EUR, www.net-a-porter.com.

Kaw

Więcej o: