Chanel na srebrnym ekranie

Do polskich kin wchodzi właśnie "Coco avant Chanel". Mało tego, już wkrótce obejrzymy następny film o francuskiej projektantce, tym razem "Coco Chanel & Igor Stravinsky". Ostatnimi czasy w świecie kina zrobiło się wręcz tłoczno od produkcji osadzonych w świecie mody.

To będzie pojedynek Audrey Tautou i Anny Mouglalis , które dostały trudne zadanie odegrania roli Coco Chanel . Audrey wydawała się naturalną odtwórczynią tej legendarnej postaci. Wręcz uderza nas fizyczne podobieństwo Audrey do Coco Chanel. Scenariusz filmu został stworzony specjalnie z myślą o tej aktorce. Natomiast Anna Mouglalis to aktorka wciąż anonimowa. Dotychczas grała jedynie w niskobudżetowych francuskich produkcjach. Krytycy twierdzą, że z wyglądu nie przypomina zbytnio francuskiej projektantki. Zwolennicy Anny podkreślają, że już wcześniej pracowała jako modelka dla firmy Chanel i uchodzi za jedną z muz Karla Lagerfelda . Paradoksalnie, anonimowość Anny może też okazać się atutem. Za Audrey ciągną się pewne etykietki, które mogą być uciążliwe do aktorki. Czy to infantylnej Amelii, czy pani kryptolog z "Kodu Leonarda da Vinci". W przypadku Anny, ten problem nie istnieje.

Coco Chanel Igor StravinskyCoco Chanel Igor Stravinsky Coco Chanel Igor Stravinsky fot. Unimedia International / Rex Features

Każdy z filmów portretuje inny aspekt życia Coco Chanel . W obrazie " Coco avant Chanel " poznajemy jej losy zanim jeszcze stała się czołową figurą świata mody (tytuł znaczy dosłownie "Coco przed Chanel"). Romans projektantki z rosyjskim kompozytorem jest natomiast głównym wątkiem "Coco Chanel & Igor Stravinsky" .

Elementem, który spaja oba filmy, jest dbałość o detale kostiumów. Patronem każdego z dzieł jest bowiem dom mody Chanel . By wiernie odwzorować nastrój dawnej epoki i osobisty styl kreatorki mody potrzebna była praca sztabu ludzi, m.in. Karla Lagerfelda . Dowiemy się skąd wywodzą się elementy Chanelowskiego stylu. Bądźmy więc pewni, że w ubiorze mademoiselle Coco na pewno nie zabraknie słynnej pikowanej torebki, marynarskich bluzek w paski lub małej czarnej.

Czy nie zauważyliście, że ostatnio mamy istny wysyp filmów o modzie? Tej wiosny byliśmy świadkami premiery " Valentino: ostatni cesarz " . Rok temu oglądaliśmy filmową wersję "Seksu w wielkim mieście" , wcześniej kasowym hitem stał się "Diabeł ubiera się u Prady" . Prawdziwym klasykiem jest w tej stawce serial "Moda na sukces" poświęcony odzieżowemu imperium rodziny Forresterów. Już wkrótce czeka nas kolejny film, tym razem parodiujący świat mody, pt. "Bruno" . Sasha Baron Cohen wciela się tutaj w postać szalonego austriackiego stylisty.

Chociaż na świecie panuje gospodarczy kryzys, ludzie w takich chwilach lubią pokrzepić się obrazami z życia elit, gdzie nosi się wystawne kreacje i jada z porcelanowych talerzy. Tym samym komercyjny sukces omawianych produkcji wydaje się wielce prawdopodobny.

Andrzej Grabarczuk

Film "Coco avant Chanel" wejdzie do polskich kin 26 czerwca . Zobacz trailer.

Coco Chanel - polski zwiastun filmu

Coco Chanel & Igor Stravinsky Coco Chanel et Igor Stravinsky Bande-Annonce

Więcej o: