Kilka kroków do stóp bez odcisków

Zgrubienia skóry, które tworzą się m.in. z powodu naszej nieprzemijającej miłości do butów na obcasie, powodują ból i nieestetyczny wygląd. Sprawdź, jak przed wyjściem na plażę możesz się ich skutecznie pozbyć.

Czym się różnią odciski i modzele?

Odciski, inaczej zwane nagniotkami to miejsca nadmiernego rogowacenia skóry. Pojawiają się wyniku nadmiernego ucisku na jeden punkt stopy (zwykle na palcach i ich powierzchniach stycznych). Przyczyną powstawania odcisków może być noszenie zbyt ciasnych butów, ocieranie się o siebie palców stóp lub wady w budowie stopy.

Wyglądem odciski przypominają małą (wielkości ziarna grochu), twardą łatkę na skórze, która wyrasta ponad powierzchnię. Zwykle przybierają okrągły kształt i mają jądro, tzw. rdzeń, który uciska zakończenia nerwowe, powodując ból .

Modzele to nadmierne zgrubienia skóry. Powstają w rezultacie nierównomiernego obciążenia stopy (np. na śródstopiu u kobiet noszących buty na obcasach) czasem też w wyniku nieprawidłowego chodu czy też deformacji kości.

Wizualnie przypominają odciski, ale są od nich znacznie większe (ok. 2 cm średnicy), mają żółtawą barwę. Ponadto, modzele są bardziej miękkie i nie posiadają rdzenia, dlatego też powodują raczej promieniujące uczucie pieczenia , a nie ostry ból, jaki przynoszą odciski.

Po pierwsze: zapobiegaj!

W tym przypadku sprawdza się znana prawda: lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka polega na zapobieganiu narastaniu zgrubiałej skóry. Dlatego powinnaś regularnie usuwać nadmiar naskórka tarką do stóp (lub specjalnym kremem). Nie wolno też zapominać o nawilżaniu skóry stóp.

Jak usuwać odciski?

Zacznij od wymoczenia stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli, aby zmiękczyć zgrubiały naskórek. Potem zetrzyj odcisk tarką. Duży i twardy nagniotek po uprzedniej kąpieli stóp posmaruj specjalnym płynem na odciski (np. Acerin). Po kilku dniach powtarzania tego zabiegu wymocz stopy i usuń całe zgrubienie.

Acerin, Płyn na odciski, ok. 8 zł Scholl, Plastry na odciski, ok. 11 zł/8 szt.

Możesz też zaopatrzyć się w żel złuszczający zrogowacenia, który stosuje się codziennie, np. Saliderm Gel.

Warto wypróbować też specjalne plastry na odciski, oparte na kwasie salicylowym lub mlekowym, np. Compeed, Scholl. Zmiękczają zgrubienia, chronią przed uciskiem i przynoszą ulgę bolącym miejscom.

O tym powinnaś pamiętać:

- noś miękkie, wygodne buty

- wyrzuć ciasne skarpetki i rajstopy

- mając odciski i modzele chroń je przed dalszym uciskaniem (kup specjalne poduszeczki do obuwia, np. firmy Scholl; stosuj miękkie wkładki i plastry)

- funduj stopom ciepłe kąpiel z dodatkiem mydła i soli morskiej (zmiękczają skórę i przynoszą ulgę bolącym stopom)

- używaj tarki do ścierania zgrubień (pumeks szybko staje się siedliskiem bakterii i grzybów, więc zrezygnuj z niego)

- codziennie smaruj stopy kremem z dużą zawartością mocznika (15-50%), np. Cerkoderm, Hasceral Hasco Lek

- jeśli odciski i modzele wciąż powracają, pójdź do ortopedy w celu rozpoznania, co jest ich przyczyną i ustalenia leczenia (np. noszenie wkładek ortopedycznych)

alat

Podrażnienia i wrastanie włosków po depilacji

Więcej o: