Z ulicy i z castingu

Mamy złą wiadomość dla potencjalnych kandydatek na modelki - większość wielkich gwiazd modelingowego świata została odkryta na przysłowiowej ulicy, nie podczas castingów. Istnieje jednak całkiem spora grupa dziewczyn, które do swojej pozycji doszły ciężką pracą.

Weźmy na przykład Natalię Vodianovą , rosyjską modelkę, która już w wieku 15 lat usamodzielniła się od rodziny. Jako nastolatka sprzedawała warzywa na straganie, tam doszło do jej "pierwszego odkrycia" - została namówiona do pójścia do szkoły modelek, gdzie pobierała lekcje ładnego chodu i etykiety. Jednak kiedy przeprowadziła się z Rosji do Paryża, nie posypały się na nią od razu propozycje. Chodziła z castingu na casting, a jej pozycja wypracowywana była stopniowo ciężką pracą. Dopiero "drugie odkrycie" Vodianovej - tym razem przez Calvina Kleina przyniosło jej prawdziwą popularność.

Natalia Vodianova dla Calvina KleinaNatalia Vodianova dla Calvina Kleina Natalia Vodianova dla Calvina Kleina

Kolejnym przykładem modelki, która nie od razu podbiła świat mody jest Alessandra Ambrosio . O swojej przyszłości zdecydowała mając zaledwie 8 lat, kiedy w kolorowym magazynie zobaczyła zdjęcie holenderskiej modelki Karen Mulder i postanowiła, że kiedyś będzie "taka, jak ona". W wieku 11 lat zrobiła sobie operację plastyczną korygującą kształt uszu (powikłania trwały przez dwa lata). Alessandra, podobnie jak Natalia, również uczęszczała na lekcje dla początkujących modelek oraz chodziła na castingi. Jej prawdziwa kariera rozpoczęła się wraz z wygraną brazylijskiego wydania Elite Model Look .

Alessandra Ambrosio na otwarciu flagowego sklepu Victoria's Secret ma Lexington Avenue w Nowym Yorku, 2 grudnia 2008Alessandra Ambrosio na otwarciu flagowego sklepu Victoria's Secret ma Lexington Avenue w Nowym Yorku, 2 grudnia 2008 AP/Peter Kramer

Inne modelki, które nie zostały odkryte na ulicy, a na swoją pozycję musiały ciężko zapracować to m.in. Du Juan (karierę rozpoczęła od wygrania tytułu Miss Chin), Heidi Klum (szukała szczęścia na castingach - wygrała jeden z nich mając dopiero 19 lat), Gisele Bundchen (jako trzynastolatka zapisała się ze swoimi siostrami do szkoły dla modelek) czy Daria Werbowy (również wygrała konkurs, miała wtedy 14 lat).

Z drugiej jednak strony mamy modelki, które rozpoczęły karierę od przypadkowego zdjęcia zrobionego im na wakacjach czy rozmowy z przedstawicielem agencji na ulicy. W ten sposób do świata mody wkroczyła m.in. Jessica Stam , która została odkryta przez agentkę International Model Mangement w kawiarni w Ontario. Już kilka miesięcy później chodziła po wybiegach największych, a Steven Meisel uczynił z niej gwiazdę.

Chyba jestem jego muzą" - mówiła wtedy o legendarnym fotografie. Sama teraz przyznaje, że przy tak szybkim tempie kariery, czuła się na początku zagubiona. - Nie miałam pojęcia, na czym polega zawód modelki i nigdy nie myślałam o sobie w ten sposób.

Swoją drogę na szczyt od przypadkowego spotkania się na ulicy z agentem rozpoczęły: Claudia Schiffer , Naomi Campbell , Kate Moss , Caroline Trentini , Coco Rocha , Raquel Zimmerman , Lily Donaldson , Selita Ebanks czy Marisa Miller .

Kate Moss w reklamie Calvina KleinaKate Moss w reklamie Calvina Kleina Kate Moss w reklamie Calvina Kleina

No dobrze, ale co zrobić, jeśli młoda dziewczyna chce rozpocząć karierę modelki bez czekania aż ktoś ją zauważy? Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie - czego oczekuję od tej pracy? Czy chcę być fotomodelką czy chodzić po wybiegu, czy chcę rozpocząć karierę za granicą czy interesuje mnie jedynie Polska oraz czy traktuję modeling jako moje potencjalne podstawowe źródło dochodu czy ma być ono jedynie moim hobby? Największe szanse mają dziewczyny w wieku 13-16 lat , o wymiarach bliskich 85-60-85 oraz wzroście nie mniejszym niż 172 cm . Od tych reguł są, oczywiście, wyjątki.

Kiedy już jesteśmy pewne naszych oczekiwań względem modelingu, przychodzi czas na wybranie odpowiedniej agencji. Swoje zdjęcia wysyłamy do kilku z nich, ale każdą wcześniej dokładnie sprawdzamy. Powinnyśmy się dowiedzieć, czy dana agencja jest wyspecjalizowana (im bardziej, tym lepiej), ile w agencji jest modelek (powinno być ich kilkadziesiąt), czy agencja pobiera opłaty za utworzenie portfolio oraz jak wygląda rozwój agencji. Doskonałym źródłem tych informacji są fora internetowe poświęcone tej tematyce, m.in. forum.promodels.pl .

Pamiętajcie, że jeśli nie dostałyście się po castingu do danej agencji, należy spróbować w kolejnych. Gdy już natomiast podpisałyście umowę, a nie jesteście zadowolone z jej warunków i funkcjonowania agencji, nie powinnyście wahać się ją zmienić. Dla takich modelek jak Daria Werbowy , Lara Stone czy Maria Carla Boscono ta zmiana otworzyła drzwi do prawdziwej kariery.

Karolina Powęzka

Więcej o: