Paryska bohema artystyczna
Christian rodząc się w 1905 roku w normandzkiej, zamożnej rodzinie miał życie usłane płatkami róż. Wymagający ojciec, który był fabrykantem chemikaliów, chciał by syn został architektem, lekarzem lub prawnikiem. Rodzina preferowała, by wybrał dobrze opłacalny zawód, który ma przyszłość. Przeprowadzając się do Paryża w wieku 5 lat, młody Christian wiódł sielankowe życie w jednym z piękniejszych apartamentów w ekskluzywnej dzielnicy miasta miłości.
Dorastając w kręgach artystów z III i IV dzielnicy, Dior miał czas na zabawę, podziwianie uroków życia codziennego Paryżan. Tak zaczęła się fascynacja architekturą i sztuką kubizmu . W wieku 23 lat postanowił otworzyć, wraz ze swoim przyjacielem Jacques'em Bonjeanem , małą galerię artystyczną, gdzie sprzedawano dzieła znanych malarzy, rzeźbiarzy, architektów.
Rozpoczynając studia, wedle życzenia rodziny, na kierunku nauk ścisłych, Dior pozostawał w zgodzie ze swoimi pragnieniami oraz duszą artysty. Po kryjomu uczył się na wymagane przedmioty i znajdował czas na częste przechadzki po centrum Paryża. Często podczas przerw widziano go w swojej galerii doradzającego klientom. Na skutek kryzysu gospodarczego z przyczyn nie zależnych od samego Christiana, trzeba było zamknąć galerię artystyczną.
Paryż, staż, ukryty talent
Gdy w jednej chwili mamy wszystko czego pragniemy, nie myślimy o dniu jutrzejszym, albo o tym co może się stać w przyszłości. Dior z młodzieńca, który miał wszelkie dobroci świata na wyciągnięcie ręki stał się osobą, która musiała sprzedać wszystkie kosztowności i dzieła sztuki, by mieć pieniądze na utrzymanie. W tamtym okresie nie mógł już więcej liczyć na szczodrość ojca, ponieważ ten stracił dobrze płatną pracę i tak jak jego syn musiał polegać na sobie. Po kilku latach oszczędzania, wzorując się na talencie artystycznym swojego kochanka Jeana Ozenn'a , Dior zaczął szkicować kapelusze, akcesoria i ubrania. Styl, który wtedy go wyróżniał to: niepewna linia , bujna kolorystyka , niepohamowana chęć bycia najlepszym, oko do detali oraz talent artystyczny. Szybko zdobył uznanie w oczach klientek i w oczach swojej pracodawczyni, projektantki Agnes. Tworząc nową wizję świata po kryzysie gospodarczym, Dior przyjął również staż we francuskim wydaniu Figaro Illustre .
33letni Christian został lukratywną propozycję współpracy z samym Robertem Piguet . W domu mody haute couture Piguet, Dior uczył się upinać tkaniny, dobierać akcesoria oraz nauczył się precyzyjnej sztuki zdobienia sukien. Stanowisko głównego stylisty w prestiżowym domu mody pozwoliło Diorowi wymyślać proste kreacje wieczorowe o wąskiej talii i szerokim dole. Korespondując stale z Michelem de Brunhoffem , redaktorem naczelnym francuskiego Vogue'a , Dior czuł powoli oddech przychodzącej sławy. Na początku 1942 roku, czyli kilka miesięcy po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej młody krawiec przeniósł się do domu mody Lelonga . Pracując i tworząc Dior zapragnął czegoś więcej. Otwierając autorskie atelier przy avenue de Montaigne nie spodziewał się jeszcze sukcesu i presji osób z branży.
Junon dress fall/winter 1949-50 www.metmuseum.org
Euforia new looku
Linia kielicha kwiatu, talia osy, olbrzymie suknie do pół łydki, odkryty biust i ramiona. Szerokie i wysokie obcasy. Nowa moda nazwana została new look. Szał i tryumf linii Y i linii A. Redaktorki magazynów o trendach z całego świata pojawiały się od teraz regularnie na pokazach domu mody CD.
Okładki magazynów Vogue, Harper's Baazar czy Time poświęcone w większości modzie umieszczały coraz częściej informacje prasowe z życia artystycznego Diora i nazwały go najlepszym projektantem lat 40 tych. Szyjąc ubrania haute couture Christian bardzo często szokował, wzbudzał zachwyt, poruszał widownię, zaś wprawienie widowni w wir emocji było myślą przewodnią każdej kolekcji. Tysiące zwojów najdroższych tkanin sprowadzonych z zza granicy, kryształy, najlepsze ozdoby, hafty. Wszystko musiało być precyzyjnie dobrane i skomponowane w spójną całość. Sztuka haute couture, czyli "wysokiego krawiectwa", to możność zaprezentowania specjalnie, ręcznie i w jednym egzemplarzu wykonanych kreacji, dopieszczonych rękami całego sztabu krawcowych. Pret-a-porter (dos. gotowe do noszenia) to propozycje odzieżowe z produkcji seryjnej, a nie szyte na zamówienie u krawca.
Projekt Diora z 1947roku/EastNews Projekt Diora z 1947roku/EastNews
W 1948 roku przedstawiając obcisłe spódnice z rozcięciem umożliwiającym swobodny ruch, zrewolucjonizowały rynek tekstylny. Pojawiły się wtedy krytyczne głosy oraz odpływ uwielbienia i admiracji ze strony dziennikarzy i klienteli. Zaś sytuacja społeczno - polityczna pogarszała się z minuty na minutę.(...)Rok 1952 zaczynał się w ciężkiej atmosferze. Zamknęła się Żelazna Kurtyna. Mówiono o "budowie" Europy. Niepokój budziły ogniska zapalne W Indochinach i Korei. Przepowiadano rozbudzenie nacjonalizmów arabskich. Wygasła euforia new looku , to nie był czas na szaleństwa. Iść za modą oznaczało teraz umiar i ugrzecznienie. Dlatego proponowałem na wiosnę i lato kręte linie, dając do zrozumienia, że moda, tym razem logiczna, po surowości zimy niosła letnią miękkość. Bluzy i swetry stanowią wiodący element kolekcji(...)
Rok 1947 to okres zmian, swoje imperium zamknął Lelong , wkrótce rok po nim Robert Piguet, gdzie Dior w okresie młodości szlifował wiedzę w zawodzie stylisty. W 1953 Elsa Schiapareli zawiesiła działalność artystyczną. Był to okres trudny dla artystów. Dior zrozumiał, że musi wylansować antidotum. W 1948 roku powołał do życia perfumy Miss Dior . W ciągu 10 lat Christian zbudował filię butików, salonów, pracowni, atelier na całym świecie.
Imperium próżności według Diora i Yves Saint Laurenta
Do gry wchodzi nowy artysta. Yves Saint Laurent, który zdobywa drugą nagrodę w Międzynarodowym konkursie Sekretariatu Wełny. W 1954 roku przybywa do Paryża. Młodzieniec pełny zapału oraz innowacyjnych pomysłów wzbudza ciekawość samego Diora. Jako nowy asystent Christiana, Saint Laurent stara się ze wszystkich sił, by wzbudzić zaufanie mistrza. Ich kolaboracja staje się znamienna w karierze obu projektantów. Laurent to prawdziwy krawiec i człowiek renesansu. Indywidualista i człowiek z charyzmą. Być projektantem, to obserwować i wyobrażać sobie kobiety w różnych sytuacjach. Cieszę się widząc jak mój strój rozkwita na kobiecie, która nie musi być piękną, ponieważ jest niezwykle elegancka. U Yves'a punktem honoru jest nadal szycie ręczne. Dobierając tkaniny pragnie, by oddawały ruch i dynamizm osoby, która je nosi.
W 1957 roku w wieku pięćdziesięciu dwóch lat umiera Christian Dior . Nagły zawał serca był główną przyczyną zgonu. Zaawansowany cukrzyk zmarł w jednym z włoskich uzdrowisku Montecatini, gdzie odbywał kurację odchudzającą. We wtorek 29 października 1957 roku , w kościele Saint-Honore-d'Eylau odbyły się uroczystości żałobne. Na 21letniego Yves Saint Laurenta spadł ciężar zarządzania firmą, z kilkunastoletnią tradycją.
W czwartek 30 stycznia 1958 , pięć minut przed godziną dziesiątą przedstawiciele międzynarodowej prasy czekają z zapartym tchem na pierwszą kolekcję Yves Saint Laurenta dla domu mody CD. Carmen Snow z magazynu Harper's Bazaar zasiadła na honorowym miejscu. Propozycje odzieżowe z pierwszej kolekcji rozeszły się w natychmiastowym tempie a sława, którą zyskał Laurent błyszczała przez ponad 50 lat. Jednak sylwetka samego YSL kojarzona była z Diorem zaledwie przez 3 lata. W 1961 roku Yves rozstał się z matczynym domem mody, by stworzyć własną markę odzieżową. Następcami Algierczyka byli Marc Bohan , kierujący domem artystycznym do 1989 roku . Tworząc kilka kolekcji w sezonie Boham był wierny elementom ubioru, które rozsławiły dom mody Dior na całym świecie. Pamiętamy przecież szerokie suknie, wąską talię i ulubiony kwiat Christiana, konwalię , która stała się wielokrotnie używana jako akcesorium.
John Galliano na paryskich salonach
Następnie Gianfranco Ferre przejął dyrekcję artystyczną w firmie CD . Od 1987 roku dom mody Dior jest pod panowaniem koncernu Louis-Vuitton-Moet-Hennessy , który skupia większość luksusowych marek z dziedziny: mody, perfum, motoryzacji. Od 1997 roku Brytyjczyk John Galliano łączy obowiązki głównego projektanta i czołowego buntownika naszych czasów. Designer stał się jedną z najbardziej wpływowych osób w modzie. Jego pomysły często goszczą na okładkach magazynów, tak jak kiedyś samego Monsieur Christiana. John Galliano, dyrektor artystyczny domu mody Dior myśli o wszystkim. Postarał się i tym razem, kreując nowy image marki. W najnowszym fashion show haute couture na rok 2010 John powrócił do lat 50 tych, kiedy to sam Christian Dior święcił tryumfy. Galliano, który lubi szokować, w kolekcji wprowadził elementy "grzeczności".
Haute couture to propozycje odzieżowe, które powinny również nadawać się do noszenia. Ekstrawagancja jest na drugim planie. Za tą radą podążając, brytyjski dandys mody połączył elementy damskiej bielizny takich jak halki, podwiązki, gorsety oraz pięknych sukien wieczorowych. Kompilacja doskonała spotkała się z aprobatą wśród wymagających redaktorek magazynów o modzie.
Tomasz Kociuba
Ile to kosztuje:
zestawianie produktów i cen marki Christian Dior według ebay.com sklep internetowy dior.com:
Dior Klapki na małym obcasie od 2389,00 PLN Buty sportowe od 3000,00 PLN Okulary przeciwsłoneczne od 1289,00 PLN Torebka - kopertówka od 2430,00 PLN Torba wieczorowa Lady Dior od 4600,00 PLN Telefon komórkowy zdobiony diamentami od 76500,00 PLN Zegarek w wersji limitowanej od 11260,00 PLN Pierścionek zaręczynowy od 2200,00 PLN Dziecięca sukienka z najnowszej kolekcji od 1220,00 PLN Wieczorowa suknia do kolan od 7800,00 PLN
Czytaj w Znam.to: Extra Super Lash na 5!