Peter Lindbergh i powielanie pomysłów

Nie dość, że Peter Lindbergh dwa razy wykorzystał tę samą koncepcję, to na dodatek zainspirował się pomysłem innego fotografa. Nie ma co krytykować, bo wyszło wspaniale!

Powielanie pomysłów jest codziennością. Wszystkie osoby zajmujące się jakąkolwiek kreacją inspirują się pracami innych. Nie można od tego uciec, dlatego wielu muzyków podczas tworzenia nawet nie słucha czyjejś muzyki. Jednak nawet wielkie sławy się inspirują pracami innych lub swoimi dawnymi pomysłami. Anna Sui w kolekcji dla Target zmodyfikowała swoje stare projekty , Donna Karan , Donatella Versace i Marc Jacobs postawili na sprawdzone reklamy a Peter Lindbergh zainspirował się fotografią Erwina Blumenfelda z 1938 roku.

Kate Winslet Harper's Baazar august 2009 ManhattanKate Winslet Harper's Baazar august 2009 Manhattan Kate Winslet fot. skan własny

Gwiazdą sierpniowego Harper's Baazar jest Kate Winslet . Zdjęcia zrobił Peter Lindbergh. Kate wygląda pięknie w białej sukni z kolekcji Ralpha Laurena pozując na tle panoramy NYC (Nowego Jorku). Fotografia przypomina wcześniejsze zdjęcie tego fotografa z reklamy Diora , na którym Marion Cotillard pozowała na tle Paryża . Pomysł jest świetny, jednak okazuje się, że inspiracją zdjęcia z Kate nie była sesja z Marion, ale zdjęcie Lisy Fonssagrives , które w 1938 roku zrobił Erwin Blumenfeld do swojego portfolio "Wieża Eiffla". Modelka na rusztowaniu wieży wykonuje taneczne pas rozpościerając suknię projektu Luciena Lelonga . Ujęcia są różne, ponieważ Kate jest sfotografowana z dołu, by widać było wysokie budynki, a Lisa z góry, by pokazać panoramę miasta. Jednak obie fotografie są bardzo do siebie podobne.

Lisa Fonssagrives 1938 fot. Erwin Blumenfeld, ParisLisa Fonssagrives 1938 fot. Erwin Blumenfeld, Paris ofartandcities.blogspot.com

Granica między inspiracja a kopiowaniem jest niewielka. W Ameryce padła propozycja zastrzegania pomysłów, co wywołało głośną debatę. Przeciwnicy spijania śmietanki z jednego innowacyjnego pomysłu twierdzą, że zabiłoby to innowacyjność. Moda, jak i inne dziedziny rozwija się dzięki temu, że nie można osiąść na laurach. Artyści muszą ciągle wymyślać nowe projekty a dzięki temu się rozwijają. Peter Lindbergh zainspirował się znanym fotografem, zmodyfikował jego koncepcję i powstało przepiękne zdjęcie. Nas zachwyca i przywodzi na myśl film reklamowy Nicole Kidman Chanel No.5 .

Marion Cotillard jako Lady Noire

Czytaj w Znam.to: Bądź miodousta! Balsam do ust Tisane

Nalepsze ujęcie na
Więcej o: