Naomi Campbell walczy z dyskryminacją w modelingu

Naomi Campbell, jedna z najpopularniejszych modelek naszych czasów, zarzuciła firmom i reklamodawcom, że odrzucają ciemnoskóre modelki i nie zatrudniają ich w swoich kampaniach.

Według Naomi Campbell kryzys sprawił, że ciemnoskóre modelki przestały być zatrudniane. Supermodelka twierdzi, że w tym roku reklamodawcy zaprzepaścili lata pracy nad problemem dyskryminacji i cała walka z równouprawnieniem poszła na marne . Firmy obawiają się, że zatrudnienie modelki innej rasy niż biała spowoduje spadek sprzedaży. Dlatego ich przedstawiciele są ostrożni w wyborze twarzy i w walce o angaż ze znanymi, ciemnoskórymi modelkami wygrywają mało znane dziewczyny tylko dlatego, że są białe. W żadnej większej kampanii nie pojawiły modelki rasy kolorowej a Estee Lauder zakończył sześcioletnią współpracę z Liyą Kebede .

To absolutna prawda, że czarnoskóre modelki nie pojawiają się w kampaniach, czy na okładach równie często, co białe dziewczyny. W czasie recesji jest im zapewne dwa razy trudniej zdobywać kontrakty." - słowa Naomi potwierdził brytyjski projektant Bruce Oldfield .

Naomi Campbell Vogue Italy lipiec 2008Naomi Campbell Vogue Italy lipiec 2008 fot. thefashionspot.com

Rok temu w lipcu głośno było o "czarnej edycji " włoskiego Vogue'a. Kilka miesięcy później obywatele Stanów Zjednoczonych wybrali na swojego prezydenta czarnoskórego Baracka Obamę . W marcu tego roku Pierwsza Dama USA pojawiła się na okładce amerykańskiego wydania "biblii mody". Wydawało się, że wszystko idzie w dobrą stronę. Okazuje się, że nie.

Vogue Italia zrobił trochę szumu, jednak niestety, jesteśmy tacy samu jak przedtem. Ludzie, w panice spowodowanej kryzysem, nie mają tyle odwagi by zatrudnić kolorową dziewczynę do swojej kampanii." - Naomi powiedziała w wywiadzie dla Telegraph UK.

i-D magazine wrzesień 2009i-D magazine wrzesień 2009 fot. thefashionspot.com

"Czarny" Vogue Italia miał być punktem przełomowym. Tamta lipcowa edycja była wspaniała, ale pojawiają się głosy, że nie zadziałała. W tym miesiącu na okładce magazynu i-D pojawiły się cztery, popularne, czarnoskóre modelki - Jourdan Dunn , Sessilee Lopez , Chanel Iman i Arlenis Sosa . Nawet takie sławy przyznają, że nie jest im łatwo. Nie wystarczy być piękną, by osiągnąć sukces.

To zajmuje etnicznej dziewczynie - nie mówię czarnej, mówię etnicznej, żeby było jasne - dwa razy dłużej. Musimy pracować ciężej, by utrzymać się w grze (...). Niektóre dziewczyny mogą opuścić sezon, ale my, etniczne dziewczyny, nie możemy pominąć sezonu, bo to by nas zabiło." - dodała Chanel Iman.

Jest mnóstwo czarnoskórych modelek, które pracują w zawodzie, ale pomysł, że tylko kilka z nas, ewentualnie cztery z nas, mogą zostać top modelkami w tym samym momencie jest jakąś bzdurą. To tworzy niepotrzebne współzawodnictwo podczas gdy powinnyśmy się trzymać razem." - powiedziała Joudran Dunn.

Naomi Campbell Vogue France 1988 sierpieńNaomi Campbell Vogue France 1988 sierpień fot. thefashionspot.com

Naomi Campbell też przyznaje, że nie było łatwo i że nie osiągnęła by takiego sukcesu, gdyby nie jej przyjaciele. Supermodelka była pierwszą czarnoskórą modelką , która pojawiła się na okładce francuskiego Vogue'a. Stało się to w 1988 roku dzięki jej przyjacielowi i mentorowi. Yves Saint Laurent zagroził, że wycofa z czasopisma wszystkie reklamy, jeśli odmówią umieszczenia Campbell lub jakiejś, innej ciemnoskórej modelki na okładce. Naomi była też pierwszą czarną modelką, która pojawiła się na okładce Vogue UK, Vogue Nippon i Time. Te sukcesy zawdzięcza wielu ludziom a najbardziej pomagały jej Christy Turlington i Linda Evangelista .

Linda i Christy były bardzo ważnymi osobami w mojej karierze. Mówiły projektantom, którzy nigdy nie pracowali z ciemnoskórymi modelkami, że jeśli mnie nie zatrudnią, to one nie wezmą udziału w pokazie. Christy bardziej: przedstawiła mnie Stevenowi Meiselowi, Gianniemu Versace, i zawsze mówię, że jestem jej wdzięczna (...) nie zapominam o tym, co dla mnie zrobiła." - powiedziała Naomi.

Czyżby Naomi postanowiła zrobić coś dobrego? Może postanowiła wykorzystać swoją pozycję i znajomości do promowania ciemnoskórych modelek ? Możliwe, że to tylko dbanie o rozgłos, jednak twierdzi, że rozpoczęła walkę z dyskryminacją. Na razie zaczęła od kontrowersyjnych wypowiedzi określając przemysł modowy , jako rasistowski , dzięki czemu udało się zainteresować media i wywołać głośną debatę, a to już początek do zmian .

Naomi Sims - pierwsza czarnoskóra modelka

Czytaj w znam.to: Ziołowe i skuteczne tabletki na nadmiar wody w organizmie

Więcej o: