Naomi Campbell walczy i zdobywa

Naomi Campbell twierdzi, że ciemnoskóre modelki nie dostają tyle samo propozycji, ile ich białe koleżanki. Podobno chce w ten sposób pomóc etnicznym modelkom, jednak skutek jest taki, że sama zabiera im zlecenia. 

Supermodelka lat 90-tych pojawiła się w trzech wrześniowych sesjach . Zrobiła edytoriale do Pop Magazine , V Magazine i Harper's Baazar i mimo że nie są to najbardziej prestiżowe magazyny, to duży sukces zwłaszcza w okresie, gdy ciemnoskóre modelki zostały odstawione na boczny tor.

Naomi Campbell Pop Magazine wrzesień 2009Naomi Campbell Pop Magazine wrzesień 2009  fot. thefashionspot.com

Naomi Campbell ostatnio zarzucała branży modowej i reklamodawcom, że dyskryminują czarnoskóre modelki . Podkreślała, ile daje pomoc koleżanek, czy znajomych, którzy nie patrzą na rasę i kolor skóry. Wydawało się, że modelka, która w następnym roku będzie obchodzić 40-te urodziny postanowiła zrobić coś, by pomóc młodym, etnicznym modelkom. Wykorzystując swoje nazwisko i znajomości może wpłynąć na ludzi mody , by przestali zatrudniać tylko i wyłącznie białe dziewczyny. Może zrobić wiele w walce z dyskryminacją w modelingu, jednak póki co jej działania doprowadziły do tego, że sama dostała trzy zlecenia .

Naomi Campbell V Magazine wrzesień 2009Naomi Campbell V Magazine wrzesień 2009 Naomi Campbell fot. thefashionspot.com

Karl Lagerfeld sfotografował ją w Moskwie do V Magazine (nr V#61). Modelka ubrana w bogato zdobione stroje z mocnym makijażem wygląda obco w niepasującej do jej urody scenografii. Choć tytuł " Naomi: Stranger in Moscow " świadczy o tym, że taki był zamiar. Wszystko jest przeładowane i pełne przepychu, choć nie znaczy że brzydkie, bo kolory, stroje i ujęcia są wyjątkowo piękne. Jednak Naomi wygląda lepiej i bardziej świeżo w delikatniejszej i subtelniejszej sesji do Pop Magazine . "Czarna pantera" kolejny raz pozowała przed obiektywem Karla, jednak tym razem mistrz wybrał bardziej stonowaną scenerię. Większość zdjęć jest czarno-biała, klimatyczna, dzięki dobremu operowaniu światłem. Zdjęcia są zupełnie inne od tych zrobionych w Moskwie. Trzecią, wrześniową sesją Naomi jest edytorial " Wild things " w Harper's Bazaar , który został zrobiony przez francuskiego fotografa. Jean Paul Goude wystylizował z Naomi na królową sawanny. Modelka biega z panterą, bawi się z małpami i jeździ na słoniu. Niektórzy określają to jako powrót do korzeni, ale warto przypomnieć, że modelka urodziła się w Londynie, jej mama pochodziła z Jamajki, na którą ich przodkowie przybyli z Afryki.

Naomi Campbell Harper's Bazaar wrzesień 2009

Naomi Campbell Harper's Bazaar wrzesień 2009  Naomi Campbell fot. thefashionspot.com

W modelingu wymogi dotyczące wzrostu, czy wagi są rygorystycznie określone. Zupełnie inaczej jest z kryteriami wiekowymi . Kiedyś mówiono, że 15latki są za młode oraz że modelka kończy karierę w wieku 25 lat. Dziś się wszystko pozmieniało , 13latki zostają modelkami, a supermodelki, mające prawie czterdzieści lat biorą udział w pokazach i sesjach. Wiadomo, że wielu reklamodawców woli znaną modelkę, której prestiżowe nazwisko zapewni im sukces, od początkującej lub mniej znanej modelki. Wybór białych modelek podczas kryzysu jest spowodowany tym samym: próbą zniwelowania ryzyka . Decyzja musi być bezpieczna, a Naomi w porównaniu z innymi, młodszymi modelkami o tym samym kolorze skóry jest pewniakiem . Niestety, jej walka doprowadziła do tego, że zabiera młodszym modelkom zlecenia. Czy powinny być ograniczenia dotyczące wieku? Kiedy piękne, młodzie dziewczyny będą mogły konkurować ze sławą weteranek i co można zrobić z dyskryminacją w modelingu? Na te pytania coraz więcej osób poszukuje odpowiedzi.

Karolina Lewczuk

Naomi Campbell walczy z dyskryminacją w modelingu

Czytaj w Znam.to: Włosy maksymalnie utrwalone

Więcej o: