Architekt mody - Gianfranco Ferre

Gianfranco Ferré, wieloletni kreator strojów Christiana Diora podbił świat kolorem i geometrią. Zwany architektem mody, przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych projektantów na świecie.

Urodził się w 1944 roku w Legnano we Włoszech . W 1969 ukończył architekturę na politechnice mediolańskiej, zaraz potem zdecydował się wkroczyć do świata mody. Na początku projektował akcesoria dla domu mody Fiorucci , później dla Waltera Albiniego . W 1973 roku wyruszył w swoją pierwszą podróż do Indii , by zobaczyć wszystkie najbardziej charakterystyczne zakątki tego kraju. Z zapałem uczył się tam rzemiosła artystycznego.

Moja kreatywność zrodziła się na dalekim wschodzie. Okryłem Indie, Chiny i naturalnie Japonię. Dzisiaj mogę z całą pewnością stwierdzić, że bez poznania krajów orientalnych moja twórczość byłaby zdecydowanie inna. Na przykład Indie zafascynowały mnie tą niezwykłą gamą kolorów, które przechodzą od żółci do czerwieni. Te słoneczne barwy wielbione przez indonezyjskie kobiety, od lat żyją w mojej wyobraźni" - mówił projektant.

Gianfranco FerreGianfranco Ferre Gianfranco Ferre fot. gianfrancoferre.com

W 1974 roku Ferré zadebiutował kolekcją pret-a-porter zaprojektowaną dla Franca Mattioli , biznesmena z Bolonii, który wkrótce stał się jego wspólnikiem w interesach. Cztery lata później założył własną firmę "Gianfranco Ferré ". Prezentacja pierwszej kolekcji pret-a-porter zakończyła się owacją.

To wielki sukces. Ferré stworzył prawdziwe stroje na wakacje, pełne naturalnego, pozbawionego snobizmu szyku" - pisał jeden z najważniejszych włoskich dzienników "Corriere della Sera".

Od końca lat 80. do 1997 roku Ferré był dyrektorem artystycznym w paryskiej firmie Christiana Diora . W tym samym czasie projektował również własne kolekcje, które zdecydowanie odbiegały od stylu wypracowanego dla Diora. W 1995 powstała linia GFF Gianfranco Ferre, doskonale skrojona, lecz znacznie tańsza, przeznaczona dla szerszego grona klientów.

Projektant zmarł 17 czerwca 2007 roku w mediolańskim szpitalu San Raffaele. Obecnie projektowaniem dla marki Gianfranco Ferré zajmują się Roberto Rimondi i Tommaso Aquilano .

Anita Kwestorowska

Czytaj w znam.to: Krem nawilżający i podkład w jednym

Więcej o: