Muza rodzaju męskiego

Zapominamy, że projektanci mają swoich ulubieńców także wśród modeli. Dlatego postanowiliśmy: nie będzie kolejnego artykułu o modelkach, które inspirują projektantów. Choć słowo muza zwykle kojarzy się z kobietą, pora pokazać jego męskie oblicze.

W naszych głowach funkcjonuje schemat, że to kobieta jest kanonem ludzkiego piękna i to ona fascynuje mężczyznę, który pod jej wpływem osiąga wyżyny twórczości. Tak bywa najczęściej. W antyku było na odwrót - tam kult męskiego ciała był zjawiskiem powszechnym. Podczas gdy artyści rzeźbili kolejne muskularne popiersia Dawida i Apollo , kobiety znajdowały się w cieniu.

David GandyDavid Gandy David Gandy fot. blog.jedroot.com

W środowisku mody sytuacja jest bardziej złożona. Jako że dbałość o wygląd leży bardziej w naturze kobiet i to one są głównymi konsumentkami na rynku odzieżowym, twórczość projektantów nakierowana jest przede wszystkim na nie. Odzwierciedla się to nie tylko w ilości oferowanych projektów, ale również w kampaniach reklamowych, w których kobiety odgrywają nadrzędną rolę. Na rynku mody męskiej jest i mniej ubrań, i modeli, którzy mieliby tę konfekcję prezentować.

Wszystko byłoby jasne, gdyby nie jedna kwestia. Większość projektantów deklaruje odmienną orientację seksualną . Czy nie nasuwa to podejrzeń, że ich autentycznymi muzami są właśnie inni mężczyźni? Kobiety są tak bardzo eksponowane w pracy twórczej projektanta, tylko ze względu na uwarunkowania rynku - odważna hipoteza, nieprawdaż?

Marcus SchenkenbergMarcus Schenkenberg Marcus Schenkenberg fot. hotguys360.blogspot.com

Wymieńmy niektóre ze słynnych przykładów współpracy projektantów z modelami. Męska linia ubrań zawsze pełniła istotną rolę w karierze Calvina Kleina . W jego reklamach było widać fascynację męskim ciałem. Bieliznę i dżinsy tego projektanta reklamował niegdyś Marcus Schenkenberg . Szwed nie tylko chodził po wybiegu w strojach Kleina, ale także, jak sam przyznaje, pomieszkiwał za darmo u niego w domu. Projektant potrafił z niejednego modela uczynić gwiazdę. Walutą, którą płacił Klein, nie zawsze musiały być dolary. Jego były model Tony Ward przyznaje, że artysta czasami nie wywiązywał się ze swoich zobowiązań finansowych. Inna wielka postać, Gianni Versace przez piętnaście lat związany był ze swoim modelem Antonio D'Amico .

Antonio D'Amico Gianni VersaceAntonio D'Amico Gianni Versace Antonio D'Amico Gianni Versace fot. booksblog.it

Generalnie jednak owa kwestia pozostaje tematem tabu . Nawet jeżeli relacje między projektantem i jego modelem wykraczają poza charakter zawodowy, informacje na ten temat nie przedostają się do mediów. Ostatnio, uwagę prasy kolorowej budzi zwłaszcza Karl Lagerfeld , który bardzo wyraźnie promuje kilku modeli. Doprawdy ciężko jest znaleźć jego pokaz lub sesję, w której nie uczestniczyłby Brad Kroenig . Ważną rolę w życiu Lagerfelda pełni zwłaszcza Sebastien Jondeau , który jest modelem , ochroniarzem i, jak mówią plotki, także kochankiem . Niemniej, życie prywatne projektanta owiane jest tajemnicą. Sam deklaruje, że jest samotnikiem. Najświeższym odkryciem Lagerfelda jest Baptiste Giabiconi , którego angażuje do wszystkich swoich przedsięwzięć.

Karl Lagerfeld, Sebastian Jondeau, Baptiste Giabiconi, Jake DaviesKarl Lagerfeld, Sebastian Jondeau, Baptiste Giabiconi, Jake Davies fot. diorcreoalamujer.blogspot.com

Jeżeli chodzi o całą branżę, większość modeli pozostaje tylko twarzami danych marek i raczej nie istnieje większa emocjonalna więź między nimi a projektantami. Po prostu swoim wyglądem, czasami zachowaniem, wpasowują się w image marki. Lars Burmeister od wielu sezonów jest modelem Hugo Bossa . Jon Kortajarena występuje w licznych projektach Toma Forda . Etatowym modelem duetu Dolce & Gabbana jest David Gandy . Najczęściej firma podpisuje kontrakt z modelem na dwa sezony, a później szuka nowych kandydatów na jego miejsce. Wciąż rzadkością są modele, jak Lars Burmeister , którzy wiążą się z danym producentem na lata.

Rynek mody pędzi w zawrotnym tempie, a projektanci nie znoszą nudy i... monogamii . Ledwie chwila, a ich obecni ulubieńcy odejdą w niepamięć. W kolejce czekają następni.

Andrzej Grabarczuk

David Gandy - Dolce and Gabbana Underwear

Acqua di Gio - Lars Burmeister

Najprzystojniejszy jest:
Więcej o: