Sposoby usuwania przebarwień

Kobiety, które przeszły trądzik oraz miłośniczki opalania najlepiej wiedzą, czym są przebarwienia. Okres jesienno-zimowy to najlepszy czas, by pożegnać się z nimi na dobre. Jak tego dokonać?

Zwykle na przebarwienia zapracowujemy sami poprzez zażywanie długich kąpieli słonecznych bez stosowania odpowiednich filtrów ochronnych . Jeśli jednocześnie zażywamy leki uwrażliwiające na słońce (niektóre antybiotyki), antykoncepcyjne pigułki hormonalne lub stosujemy perfumy (podczas plażowania) ryzyko powstawania przebarwień znacząco wzrasta.

Mało estetyczne przebarwienia na skórze odkrywamy zwykle po wakacjach, gdy opalenizna zaczyna zanikać, a na twarzy i dekolcie pozostają ciemne plamki. 

Jednak wiele osób boryka się z problemem przebarwień potrądzikowych, które stanowią niemiłą pamiątkę po niedoskonałościach skóry wieku dojrzewania. 

Zarówno przebarwienia posłoneczne, jak i potrądzkiowe można na stałe usunąć , trzeba jedynie wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie metodę.

Koniecznie należy zacząć od profilaktyki , czyli zabezpieczania skóry przed promieniowaniem słonecznym, które zwiększa ilość przebarwień i zwiększa ich widoczność. Najlepiej wybierać kremy z wysokim faktorem ochronnym (min. SPF 30, a najlepiej 50) i stosować filtry nawet jesienią i zimą (kremy na dzień i podkłady zawierają zwykle SPF 15). Należy także zrezygnować z wizyt w solarium .

Do skutecznych metod usuwania przebarwień należą :

Mikrodermabrazja (diamentowa lub korundowa): Zabieg mechanicznego ścierania naskórka przy użyciu kryształków korundu lub tarczy diamentowej. Stosowana do usuwania nierównomiernych, plamistych przebarwień. Pozwala na szybki powrót do normalnej aktywności (nie wymaga pozostawania w domu).

Zabiegi wykonuje się w serii, zwykle co najmniej 4 zabiegów (w odstępach 1-4 tygodni), choć rozjaśnienie i ujednolicenie skóry widoczne jest już po pierwszym zabiegu. Cena: ok. 180 - 250 zł/zabieg

Peeling kwasem glikolowym : Wysokie stężenie (50%-70%) złuszcza naskórek i silnie pobudza procesy regeneracyjne w skórze właściwej. Po zabiegu na skórze może utrzymywać się rumień, uczucie ściągnięcia i niewielkie strupki. Złuszczanie następuje 2-3 dni po zabiegu. Nie jest wymagana długoterminowa rekonwalescencja (można chodzić do pracy). Polecany przy niezbyt głębokich przebarwieniach.

Zabiegi wykonuje się w serii 6-8 seansów, co około 2 tygodnie. Cena: 150-200 zł/zabieg

Peeling TCA (kwas trójchlorooctowy) : Polega na aplikacji jednej lub kilku warstw roztworu kwasu na skórę, w celu spowodowania kontrolowanego oparzenia chemicznego.

Przez kilka dni po zabiegu skóra staje się ciemniejsza, bardziej napięta, po czym naskórek pęka i złuszcza się, odsłaniając nową, świeżą warstwę. Po zabiegu potrzeba jest 2-3 dni na regenerację, zaś przy głębszym peelingu (w przypadku skóry z dużymi zmianami posłonecznymi i zmarszczkami) wymagane jest nawet 6-7 dni pozostania w domu. Polecany przy głębszych przebarwieniach. Często wystarcza już jeden zabieg.

Dla osiągnięcia najlepszych efektów można wykonać serię kilku zabiegów, w odstępach 2-4 tygodniowych. Cena: ok. 250-300 zł.

Do usuwania przebarwień stosuje się także kwasy: azelainowy, kojowy, salicylowy.

Cosmelan - Bardzo skuteczny, ale też dosyć kosztowny. Jest to zabieg dwufazowy, wykonywany zarówno w gabinecie jak i w domu (kontynuacja kuracji poprzez stosowania specjalnej maści). Zawiera czynniki rozjaśniające o natychmiastowym działaniu.

W gabinecie lekarskim lekarz oczyszcza i odtłuszcza skórę, a następnie nakłada maskę w kolorze make-up'u. Po zabiegu pacjent z nałożoną maską udaje się do domu i zmywa ją bieżącą wodą, po okresie od 3 do 7 godzin. Drugi etap polega na stosowaniu maści Cosmelan 2 przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Cena kuracji: ok. 1500 zł

Krem Cosmelan 2, ok. 550 zł

Laserowe usuwanie przebarwień : Zabieg z wykorzystaniem urządzenia IPL. W trakcie wykonywania zabiegu światło wybiórczo pochłaniane jest przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik powodując ich zniszczenie. Po zabiegu przebarwienie ulega ściemnieniu a następnie stopniowemu złuszczeniu i zanikowi.

Najlepsze efekty uzyskuje po serii od 2 do 5 zabiegów w odstępach co 3-6 tygodni. Po około 2 tygodniach po zakończeniu kuracji skóra nabiera ładnego kolorytu, jest odświeżona i ujednolicona . Cena: ok. 400 zł/zabieg (cena zależna od wielkości powierzchni przebarwień).

alat

Zobacz też:

Proste i skuteczne maseczki na poprawę cery

Czytaj w Znam.to: Skutecznie rozjaśnia wszystkie plamki

Więcej o: