Trendy: jesień/zima 2009/2010

Poznaj trzy główne trendy obecnego sezonu i dowiedz się, co będziemy nosić tej jesieni!

Wszystko, co pojawia się na sklepowych półkach uzależnione jest od wizji wielkich kreatorów. Jednak ich pomysły także nie biorą się znikąd. Projektanci czerpią inspiracje z nastrojów społecznych i ważnych wydarzeń. Kryzys gospodarczy , który dotknął świat porządnych kilka miesięcy temu wywarł wielki wpływ na tegoroczne kolekcje. Jedni projektanci postawili na ponadczasową klasykę i potraktowali modę jako mądrą i przemyślaną inwestycję, dla innych moda to remedium na ciężkie czasy, musi więc być na tyle wyrafinowana, żeby pozwoliła zapomnieć o problemach. Jeszcze inni potraktowali modę czysto użytkowo...

Oto trzy najbardziej wyraziste trendy sezonu:

1. Kobiecy szyk lat 40.

To trend dla wszystkich dziewczyn, które pragną wyglądać szykownie i elegancko. Elie Saab , Dolce&Gabbana czy Lanvin stawiają na klasykę (inwestowanie w ponadczasowe ubrania to doskonała i bardzo mądra decyzja!) i podkreślanie kobiecości . Jak to robią? Pracują nad krojem ubrań - akcentują ramiona i biodra, żeby nadać kobiecej sylwetce kształt klepsydry. Nie zapominają też o biżuterii , najlepiej wiktoriańskiej, koniecznie w rozmiarze XXL.

2. Glam-rock w stylu lat 80.

W tym odważnym nurcie najważniejsza jest osobowość właścicielki ubrań. Lata 80. to trend dla silnych , pewnych sibie kobiet, które chcą zaakcentować swoją pozycję. U Balmain , Hermesa czy YSL kobieta przywdziewa skórzany kostium, dzięki któremu może poczuć się jeszcze silniejsza. W tym trendzie obowiązuje total look: skórzany bądź cekinowy . Dziewczyna w stylu lat 80. uwielbia się bawić, a nic lepiej nie oddaje dyskotekowego klimatu niż połyskujące cekiny.

3. Folkowy romantyzm godny XXI wieku

Ten trend przypadnie do gustu wszystkim tym, dla których najwazniejsze są wygoda i ciepło. Folkowe inspiracje tej jesieni kojarzą się z romantyczną wizją kobiety. W tym sezonie projektanci zapomnieli o idniańskich czy afrykańskich klimatach i wybrali się w magiczną podróż do Rosji i na Bałkany. John Galliano , Missoni czy Kenzo stawiają na finezyjne ornamenty i dzianinę o grubych splotach -wszystko w służbie komfortu!

Karolina L., Barbara Łubko

Yves Saint Laurent - poznaj historię legendarnego kreatora

Czytaj w Znam.to: 20 minut, które zmieniają życie o 180 stopni

Więcej o: